Shuttle NC03U5: Core i5 v šasi menšom než liter

Parametre, detaily a montáž

Výkonný úsporný procesor predurčuje tento barebone do náročnejších kancelárií alebo na multimediálne použitie. Zvolený formát je minimalistický, čo inými slovami vždy znamená výzvu často sprevádzanú rôznymi kompromismi. Ako sa taiwanský výrobca popasoval s dizajnom v tomto konkrétnom prípade, sa dozviete z takmer stovky meraní. Na záver sa dostalo aj na pokusy chladenia bez ventilátora.

Základné parametre


Detaily a montáž

Kostra šasi je z plastu. Elegantnejší ráz jej dodáva veko s tenkou tapetou z brúseného hliníku. Po bokoch sú mriežky s malými prieduchmi, inak je plášť uzavrethý. Ku kvalite dielenského vyhotovenia nemáme žiadne výhrady. Lícovanie je bezchybné, všetko je vyrobené presne.

Porty sú na troch stranách. Konektory USB sú dva vpredu (3.1 gen 1 typu A a 3.1 gen 2 typ C) a dva (2.0) vzadu. Tie sú vyvedené blízko nad sebou, takže k zariadeniu so širším konektorom už nič ďalšie nepripojíte. Na permanentné pripojenie myši a klávesnice je to akurát. Čo už akurát byť nemusí, je počet USB typický pre notebooky. Stolný počítač často vyžaduje viac napevno pripojených zariadení.

Spredu je okrem zapínacieho tlačidla dobre dostupná čítačka SDxC. Zozadu potom HDMI, DisplayPort, RJ-45 gigabitovej siete a zdieľaný 3,5mm jack. Zboku konektivitu dopĺňa sériový port (COM) umožňujúci napríklad pripojenie registračnej pokladne. Nie ale v prípade, že chcete mať skrinku „na stojáka“ – na tomto paneli sú totiž aj diery na kovové stojančeky. Škoda, že tento konektor nie je na opačnej strane, ktorá zíva prázdnotou.

      

Montážne diery obsahuje aj spodný kryt, konkrétne na držiak VESA (100 × 100 mm), umožňujúci prichytenie počítača na monitor alebo na stenu. Zároveň je bránou k vnútrajšku.

Ku komponentom sa dostanete odstránením dvoch skrutiek, ktoré sú pod pozíciami na nalepovacie nožičky. Po odstrojení sa naskytne výhľad na dosku s obojstranne prešpikovaným PCB. Prvú máte po ruke zadnú stranu, kde je kľúčovou súprava VRM (SinoPower SM4373NA CSB6L). Tie sú odvážne odhalené a priamo na ne nefúka ani ventilátor. Pri maximálnom zahrievaní hovorí SinoPower o 100 °C. Okrem toho je na tejto strane osadený modul na bezdrôtové siete a vyvedený je takisto jeden z dvoch slotov na RAM.

Druhá strana dosky je o poznanie bohatšia. Nad procesorom tróni jednoduchý chladič. Pomocou jednej sploštenej heatpipe odvádza teplo do (zrejme oceľového) heatspreadera a hlavne do malého radiátora na výduchu. Na povrchu HS sú pozoruhodné drobné výbežky na lepší odvod tepla.

   

Airfllow zabezpečuje 7 mm tenký a 40 mm široký radiálny ventilátor. Pripojený je cez konektor PWM a v BIOSe mu môžete prideliť jeden z piatich prednastavených režimov regulácie. Do bežnej praxe je najzaujímavejší režim „smart“. V prípade, že preferujete čo najtichší chod na úkor vyšších teplôt, je možné prepnúť na „ultra-low“. Pri kritických teplotách sa ale i ten vyšplhá na max. rýchlosť – veľmi hlučných 6250 ot./min.

Obyčajný „low“ už až tak tichý nie je, aj mimo záťaž točí okolo 4000 otáčok, „medium“ potom cca 4500 ot./min a „full“ ide pochopiteľne naplno. To sa hodí v špecifickom prostredí, napríklad vo výrobe s nadmernou teplotou okolia.

Vedľa procesoru je druhý slot SO-DIMM. Radič (IMC) si poradí tak s DDR4 ako i DDR3L. Podmienkou je, aby boli nízkonapäťové (do 1,2 V), s inými doska nekomunikuje. Zo slotov nechýba ani M.2 a to s plnou kompatibilitou, tj. podporuje všetky dĺžky SSD.

      

Zachovaná zostala i podpora 2,5″ disku. Ten najprv pripevníte k rámčeku (ale neodvibrovanému, takže pri HDD sa budú prenášať vibrácie priamo na podložku) a rámček sa potom skrutkuje k odnímateľnému krytu.

Pozor však na konektor SATA, najmä pri demontáži. Na strane dosky nie je nijako zvlášť spevnený a po nechcenom trhnutí môžete kontakty poškodiť až prekvapivo jednoducho. Ostražitý treba byť aj pri internej anténe Wi-Fi. Tá sa pletie do cesty najprv pri demontáži dosky a potom aj pri zatváraní počítača. Z pôvodnej pozície rada vyskakuje na cvoky pre spodný kryt, ktorý cez ňu už pochopiteľne ukážkovo nesedí.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Oficiálne: Shuttle predstavil maličké barebony s Jasper Lake

Už v septembri sa v katalógu na tento Shuttle objavili modernizované zostavy z radu XPC slim. Vydanie prebehlo ale až teraz. Low-endový barebone DL10J (s Celeron J4005 Gemini Lake) nahrádza DL20N (s Celeron N4505) a komu by bol Celeron málo, je k dispozícii aj výkonnejšia konfigurácia s DL20N6 s Pentiom. Chladenie obidvoch je pasívne a medzigeneračne sa okrem procesorov zrýchľovali aj porty USB. Celý článok „Oficiálne: Shuttle predstavil maličké barebony s Jasper Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Barebone Shuttle DS20U bude exkluzívne pre ázijský trh

Shuttle už má naśtupcu pre barebony DS10U. Namiesto Whiskey Lake-U modernizovaná séria DS20U stavia na procesoroch Comet Lake-U. Koncepcia sa inak drží v zabehnutých koľajach, teda v minimalistickom tele prepchatom portami všetkého druhu a chladenie zostáva taksito pasívne. Tentokrát si však barebone Shuttle v našich e-shopoch a ani v e-shopoch okolitých krajín najskôr nekúpite. Celý článok „Barebone Shuttle DS20U bude exkluzívne pre ázijský trh“ »

  •  
  •  
  •  

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Zaujímavý test len mi nie je jasné prečo sa ochudobňujete o výsledok samotného testu Prevod fotiek z RAW do JPEG – výkon [s] – lower is better tak v defaultnom prevedení ako aj v pasívne chladnom prevedení keď to máte ako jednotnú metodiku zrejme aj do budúcnosti v rámci komparatistiky s inými produktami tj, chýba prepojenie nameraného s výrokom „+ efektivita, respektíve pomer výkon/watt“ v kapitole 8. Hodnotenie.

  2. Vysvetlím, resp. vyberiem tie dôležité pasáže z About us a z otváracieho editoriálu HWC.

    Zameriavame sa na produktové a tematické testy týkajúce sa prevádzkových vlastností grafických kariet, procesorových chladičov, základných dosiek, PC skriniek, ventilátorov, termopást a všetkých ostatných komponentov (a tém), ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú funkčného ladenia počítačov. Výkon v hrách a v aplikáciách necháme však už zabehnutým magazínom, ktorých je viac než dosť. Typický návštevník HWCoolingu by tak už mal mať rámcovú predstavu o tom, čo chce, len si nevie z tej záplavy rôznych vyhotovení vybrať to konkrétne, preňho najlepšie.

    Iste, niekomu budú výkonnostné testy chýbať, avšak ide o pomerne ľahko dostupné (a dohľadateľné) veci. Ani pri grafikách nebudú grom (tak, ako to obvykle býva) desiatky výkonnostných benchmarkov, ale podrobný rozbor prevádzkových vlastností. Toto sú veci, ktoré na webe reálne chýbajú… viem, že chcem napr. GTX 1060, ale v akom vyhotovení? Ktoré je v porovnaní s ostatnými tichšie, dáva vyššie frekvencie, menej sa zahrieva, má nižšiu spotrebu a pod. Skrátka, cieľom HWC je zodpovedať na zatiaľ exaktne nezodpovedané otázky a ponúknuť čitateľovi nedostatkový obsah. Výkonnostné testy robí každý, my chceme robiť porovnávacie testy vyhotovenia a prevádzkových vlastností konkrétneho dizajnu. To pre zmenu nerobí poriadne nikto. Možno by bolo pekné to mať v kombinácii, ale na to žiaľ v prvom rade nemáme kapacity. Samozrejme, ak by mal niekto záujem o test (príp. dotest) niečoho konkrétneho, ten radi spravíme, systematicky ale merať xy vecí hovoriacich o výkone neplánujeme. V adekvátnej kvalite, s akou by sme boli spokojní, to holt časovo nevychádza ani náhodou a mňa tieto veci pravdupovediac ani veľmi nelákajú. A hlavne, keď napr. pri grafikách celé snaženie vždy rozbijú nové ovládače 🙂

    Ten test prevodu fotiek viac-menej iba stvárňuje simuláciu stupňa záťaže a čas jeho trvania je pevne stanovený. Za tých 15 minút tuším prelúskal niečo málo cez tristo 12Mpx (~ 9 MB/ks) RAWov (.NEF) s nastavením čo najnižšej komprimácie (to najkvalitnejšie, v čom Zoner Photo Studio JPEGy konvertuje).

    Verím, že som to aspoň trochu objasnil 🙂

    PS: testy barebonov (a hotových počítačov) nejako hrotiť neplánujeme, toto je skôr výnimka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *