256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

ASRock, Gigabyte a MSI ohlásili podporu pro 64GB moduly DDR5 na deskách platforem LGA 1700 a AM5

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou.

O přípravách čipů DDR5 s kapacitou 32 Gb (4 GB) jsme před časem psali. Ohlásil je Samsung (který je měl začít vyrábět ještě před koncem roku) a před časem je avizoval také Micron, který je má v roadmapě na rok 2024.

Běžné paměti pro PC, tzv. unbuffered paměti, používají buď 8, nebo 16 čipů (na víc je již třeba používat technologii modulů RDIMM). To znamená, že s 32Gb (4GB) čipy budou výrobci pamětí moci nabízet 32GB moduly DIMM jednostranného (single-rank) typu a také 64GB moduly typu dual-rank (oboustranná PCB s 16 čipy).

Nebylo jasné, jak dlouho bude trvat, než se takové moduly dostanou na trh, ale zřejmě to přijde dost brzo. Výrobci desek už totiž začali oznamovat podporu pro tyto moduly v BIOSech svých desek. Je s tím spojená podpora vyšší maximální kapacity paměti pro dotyčné platformy. Desky se čtyřmi sloty (což je většina desktopových platforem s dvoukanálovým řadičem) tímto budou podporovat 256 GB RAM, pokud tedy umí DDR5. U Mini-ITX desek nebo jiných počítačů, které mají jen dva sloty pro paměti, stoupne maximum z 96 GB na 128 GB.

Podpora na deskách ASRock a MSI

Podporu až 256GB RAM a 64GB modulů DDR5 oznámily mezi prvními firmy ASRock a MSI. Dobrá zpráva pro uživatele platformy AMD je, že zatímco 24GB a 48GB moduly ze začátku odmítaly fungovat a chvíli trvalo, než byly aktualizacemi BIOSů zprovozněné, v tomto případě by měla být podpora hned od začátku. ASRock oznamuje, že 64GB moduly / 256GB RAM podporují jeho desky platformy AM5 a desky platformy Intel LGA 1700 s čipsety řady 700. Také MSI oznámilo podporu (mimo jiné) na desce MSI Pro X670-P WiFi.

256 GB RAM na desce MSI Pro X670E-P WiFi (Autor: MSI)

První 64GB paměti by zřejmě mohly být kit Kingston Fury Renegade, tvořený čtyřmi 64GB moduly. Jeho kód je KF560C36-64, s profilem EXPO by měl běžet na časování DDR5-6000 CL36-38-38, s napětím 1,35 V.

64GB moduly Kingston Fury Renegade DDR5 (Autor: MSI)

MSI ukázalo validaci dotyčných modulů s procesorem Ryzen 9 7900X a prozrazuje, že jsou založené na čipech od Micronu (to je ovšem vidět i na snímcích CPU-Z). Kingston tyto moduly v 64GB verzi ještě nemá na své stránce a zatím nevíme, kdy se začnou prodávat. V kombinaci s oznámenou podporou na deskách se ale asi dá očekávat, že by to mohlo být v řádu týdnů spíš než měsíců.

ASRock pro změnu validaci 256GB RAM používající asi stejné 64GB moduly ukázal na deskách Z790 Nova WiFi a X670E-Taichi. Zde stojí za pozornost, že v druhé z nich měl osazený procesor Ryzen 7 8700G, tedy ještě nevydané desktopové APU Phoenix (či přesněji jeho refresh Hawk Point). Podpora tedy bude fungovat i u těchto procesorů.

256 GB RAM na desce ASRock Z790 Nova WiFi (Autor: ASRock)

Aktualizováno: Gigabyte a B650

Oznámení o podpoře 64GB modulů už vydala i firma Gigabyte, opět jak pro desky Intelu, kde byla pro ilustraci ukázána validace na platformě Z790, tak i AMD. V tomto případě Gigabyte ukazovala 256GB RAM s Ryzenem 9 7900X3D a na desce s čipsetem B650. Podpora se tedy nebude omezovat jen na X670, pokud jste měli takové podezření.

256 GB RAM na desce Gigabyte B650 Aorus Elite AX Ice (Autor: Gigabyte, via: techPowerUp)

Opět se nám tímto o kus posunou možnosti platformy PC, i když za vysokou kapacitu samozřejmě budete muset zaplatit relativně vysokou pořizovací cenu. Tyto moduly nebudou fungovat jen v deskách zmiňovaných dvou výrobců, ostatní značky jistě podporu přidají také (nebo už ji dokonce mají, aniž by se to vytrubovalo).

Zdroj: Tom’s Hardware, MSI, TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. “za vysokou kapacitu samozřejmě budete muset zaplatit relativně vysokou pořizovací cenu.“

  Stane se to same jako v minulosti jiz vicekrat. Kdy se objevily Jednomegove SDR, nebo pozdeji jednogigove DDR, atd. Pak z nabidky postupne zmizeli mensi moduly a ceny se usadily na zhruba te same relaci. tzn. ze dnes stredni pametovy modul (8G) se stane nejmensi nabidkou na trhu a 4G moduly zmizi z ceniku uplne. Cimz se casem upravi ceny dolu.

  AI potrebuje HODNE pameti, prichazi doba kdy AI musi mit integhrovany i hajzlpapir, takze pameti ted bude vsude tri krdele.

  1. Cvicne jsem se podival do ceniku a prekvapeni. 8G modul uz je nejmensi.
   Parada, takze behem roku 2024 zacne tahle velikost mizet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *