Efekty a výkon: Volumetric clouds, Decals, Shadow maps, Particles, Grass...
Do balíku testů výkonu 3DMark od společnosti UL Solutions nedávno přibyl nový multiplatformní test Steel Nomad. UL jím chce nahradit populární Time Spy v DirectX 12 pro Windows a zároveň nabídnout multiplatformní měření výkonu na ostatních moderních herních platformách pomocí dalších API, jako je Vulkan pro Windows on Arm a Android a Metal pro Apple iOS.
Zkoušíme technologie v režimu explorer
Pro srovnání nastavení zkusíme využít provizorní srovnávač obrázků. Snažil jsem se jej otestovat, jak to šlo, měl by běžet ve všech moderních prohlížečích, ale nedokážu garantovat, že bude chodit opravdu všude a bez problémů, je to první ostré nasazení.
Pokud by u vás zlobil, nebo se časem něco rozbilo, je pod každým srovnáním ještě dvojice snímků a odkaz na obrázky v původním rozlišení. Přes prostřední tlačítko myši je můžete přes odkazy otevřít v nových záložkách.
Screenshoty jsou nasnímané na Asus TUF Gaming Radeon RX 7700 XT OC Edition. V pravém horním rohu je na každém snímku překryvné okno s aktuální snímkovou frekvencí a dalšími údaji z monitoringu.
Volumetrické mraky (Volumetric clouds, volumetric sky)
Obloha je vykreslená pomocí compute shaderů s využitím volumetrického rendrování mraků ray-march (metoda, při níž se sleduje paprsek (ray) nejen na povrchu objektu, ale při průchodu skrz objekt. Nezastaví se na jeho povrchu, ale prochází skrz něj a vzorkování probíhá i uvnitř objektu).
Obloha je dynamická, mraky se po ní pohybují v průběhu času.
Volumetric sky on | Volumetric sky off
Nálepky (decals)
Jako nálepky nebo obtisky jsou ve hrách označené grafické prvky, které se ve scéně přidávají dodatečně na povrch 3D objektů. Bývají to třeba stopy po střelách, krev, nápisy na zdech anebo stopy pneumatik po smyku na silnici).
V testu se renderují ihned po zpracování G-bufferu. Upravují G-buffer a na geometrické plochy přidávají další detaily.
Shadow maps
Stínové mapy jsou v benchmarku využité k vykreslování dynamických stínů. Mapy stínů fungují tak, že se vyrenderuje zjednodušená scéna z pohledu světelného zdroje do 2D textury s informací o hloubce objektů ve vztahu ke zdroji světla. Z ní se pak už při renderingu z pohledu kamery pozná, zda má být daný objekt ve stínu, nebo osvětlený.
Shadow maps on | Shadow maps off
Částice (Particles)
Jako částice se v herních enginech označují různé vizuální prvky, které mohou mít různou velikost a ve scéně určitou životnost. Obvykle to bývá kouř, prach, voda nebo jiskry. Jde o objekty, co ve zjednodušené podobě imitují reálné prvky, které se jinak skládají z velkého množství malých částeček a u nichž by bylo příliš výpočetně náročné simulovat každou částečku samostatně.
V testu jsou simulovány na GPU pomocí compute shaderů. Částice jsou rendrovány současně s průhlednými objekty pomocí stejné techniky nezávisle na pořadí (order-independent). Osvětlené jsou přímým (směrovým) světlem.
Na celkovém pohledu moc částicových efektů vidět není, jen jasný plamen za vznášedlem a kouř, proto k němu přidáme ještě další sadu snímků.
Na dalším páru snímků už můžete vidět jiskry a okolo plamenu z trysek chvění vzduchu.
Chvění vzduchu (Heat Distortion)
Efekt chvění vzduchu způsobený teplem je v testu simulovaný pomocí částic. U částic, jež tento efekt vytvářejí, se pole zkreslující pozadí nanáší do textury, která jako vstupní zdroj využívá 3D šumovou mapu. Tato mapa je následně během fáze post-processingu využitá k deformaci obrazu pod sebou.
- Contents
- Čas posunout se dál
- Co lze ve Steel Nomad a Steel Nomad Light testovat a jak
- Efekty a výkon: Volumetric clouds, Decals, Shadow maps, Particles, Grass...
- Efekty a výkon: Grass, Translucency, Screen-space shadows a reflections
- Efekty a výkon: post-processing, ambient occlusion, volume illumination, DOF, TAA, Tone Map
- Steel Nomad – výsledky testů v DX12 a Vulkan
- Steel Nomad Light – výsledky testů v DX12 a Vulkan
- Time Spy – výsledky testů v DX12
Bez těch top modelů AMD je to takové smutné, chcete nás tím připravit na budoucnost, Adame 😅 Je to rasterizace, takže by se asi blýskly. Musím se schválně někde podívat na nějaké multiplatformní srovnání s Android a Apple mašinami. Relevance 3D Marku šla stranou, tak jsem ani nezaznamenal novinky.
Bohužel, no. Z nových Radeonů tu nic moc nemám, AMD tady reference moc nerozdává, spíš to řeší přes partnery, ti mají taky spíš GeForce než Radeony, a když mají, tak na ně netlačím, aby mi za testy nechávali vzorky. Takže kolikrát zůstanou u těch, co… tlačí.
Časem to nějak napůjčuju, doměřím, průběžně to natestuju a doplním. Chtěl bych říct, že se RX 7900 XT a XTX budou asi prodávat ještě dlouho, pokud to budou pořád nejvýkonnější Radeony na trhu, takže bude příležitost, ale zároveň se bojím, jestli je AMD nezařízne, pokud bude mít jejich cena spadnout ještě o několik tisíc kvůli nové generaci karet.
Aktuálně to moc nevypadá, že by se měli k dalšímu zlevňování.
To je škoda. Zrovna nějaká z RX 7900 by se pro porovnání velmi hodila.