Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu

Detaily

16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné.

Detaily

Konštrukcia nápadne pripomína chladiče referenčných grafických kariet. Základom je pasív, na ktorom je v zadnej časti (v tomto prípade nad radičom SSD) ventilátor tlačiaci vzduch pomedzi rebrá, elektronika s podsvietením RGB, a celé je to zakrytované v plastovom tunely. Na oko to vyzerá dobre.

Zaujímavosťou je hneď použitý ventilátor. Nejde o radiálny typ (ako v chladičoch GPU), ale o axiálny ventilátor (17 × 17 × 10 mm) s 1,5-milimetrovými lopatkami. Vzduch je tak nasávaný zvrchu a nie zboku. V každom prípade prietok je veľmi nízky. Ventilátor by mal byť podľa špecifikácií a štítku na puzdre statora napájaný 5 V, pri takomto napätí sa však neroztočí a na 12 V sú zapojené i vodiče na dodávanom adaptéry Molex. S 12 V sme namerali čísla blížiace sa udávanej maximálnej rýchlosti, aj keď o trochu menej ~ 14 750 ot./min. Pri takejto rýchlosti dlhú životnosť ventilátoru nedávame (veľmi vysoké trenie, útle ložiská).

Na reguláciu ventilátora je nutné pripojiť miniatúrny 2-pin k bežnému 3-pinu a potom k základnej doske. Regulácia je možná iba lineárna. Do tretice je v balení ešte jeden adaptér, 4-pinový konektor na LED RGB. Pomocou neho môžete voliteľne nastavovať podsvietenie od výmyslu sveta. Všetky káble sú dostatočne dlhé, aby dočiahli na konektory nech sú na doske umiestnené kdekoľvek. Avšak manipulácia s nimi vyžaduje zvýšenú opatrnosť, cínovanie k PCB je mimoriadne krehké.

   

Ozdobný kryt je o pasív zacvaknutý z profilu. A treba poznamenať, že upevnenie je to pomerne subtílne a pokope to drží silou vôle. Solídny montážny systém je však pre Adatu rozsiahlejší problém, komplikujúci hlavne samotnú inštaláciu SSD tak pasívu ako do základnej dosky či eventuálne k adaptéru PCIe (k čomu sa dostaneme o chvíľu).

Prvým z nedostatkov je podivné istenie. Tesne za konektorom M.2, po bokoch, sú dva háčiky, ktoré by mali SSD istiť z jednej strany. Z druhej to má byť potom pevné priskrutkovanie s doskou. Vôľa medzi SSD a držiakmi je natoľko výrazná, že po pripevnení chladiča k základnej doske sa môže buď zdvihnúť jedna strana pasívu tak, že už nebude v kontakte s radičom a pri slabšom dotiahnutí je nielen slabý prítlak, ale i celkovo nestabilná montáž.

Chýba tu nejaký backplate, ktorý by jednak vyplnil onu medzeru (my sme na tento účel použili vložku s hrúbkou 0,8 mm) a takisto by umožnil pevný spoj s heatsinkom. Takto chladič s SSD v  celkom spája až doska. Toto riešenie znepríjemňuje priebeh inštalácie. V jej procese SSD s chladičom nedrží pokope a pokusy o montáž v stiesnenej skrinke nemusia skončiť radostne.

   

Chladič sa spolu s SSD pripevňuje k slotu M.2 pomocou dlhej skrinky (je našťastie súčasťou príslušenstva) skrz na skrz očkom v pasíve a aj montážnym výrezom v PCB samotného SSD. Po úspešnej montáži je tu ďalšia hrozba. Jednou z negatívnych vlastností XPG Stormu je výška až 24 mm. A pretože slot M.2 je typicky pod slotom PCIe ×16 (a častokrát pod prvým, s plným počtom liniek), dochádza ku kolízii s konštrukciou grafickej karty. Predpokladáme, že radšej než kvôli tomuto chladiču podmieňovať výber základnej dosky, siahnete po kartovom adaptéry. Ale ako inak, príslušenstvo neobsahuje vhodnú skrutku, ktorá by sadla i cez širší závit, ktorý tieto karty majú. Takže na uchytenie musíte použiť niečo iné, trebárs sťahovacie pásky.

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť

Do rúk sa nám dostalo jedno z najatraktívnejších rýchlych SSD (NVMe). Naśtupca Gammix S11 má po novom v názvosloví označenie Pro. Vzhľad sa síce nezmenil, výkon však už narástol znamenite. Okrem rýchlostí zaujme aj elegantným heatsinkom, ktorý je však na rozdiel od toho na Patriot Viper VPN100 pomerne malý (bude stačiť?). Navyše Gammix S11 Pro má veľmi prijateľne nastavenú cenovú politiku. Celý článok „Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu. Celý článok „Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *