Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu

Detaily

16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné.

Detaily

Konštrukcia nápadne pripomína chladiče referenčných grafických kariet. Základom je pasív, na ktorom je v zadnej časti (v tomto prípade nad radičom SSD) ventilátor tlačiaci vzduch pomedzi rebrá, elektronika s podsvietením RGB, a celé je to zakrytované v plastovom tunely. Na oko to vyzerá dobre.

Zaujímavosťou je hneď použitý ventilátor. Nejde o radiálny typ (ako v chladičoch GPU), ale o axiálny ventilátor (17 × 17 × 10 mm) s 1,5-milimetrovými lopatkami. Vzduch je tak nasávaný zvrchu a nie zboku. V každom prípade prietok je veľmi nízky. Ventilátor by mal byť podľa špecifikácií a štítku na puzdre statora napájaný 5 V, pri takomto napätí sa však neroztočí a na 12 V sú zapojené i vodiče na dodávanom adaptéry Molex. S 12 V sme namerali čísla blížiace sa udávanej maximálnej rýchlosti, aj keď o trochu menej ~ 14 750 ot./min. Pri takejto rýchlosti dlhú životnosť ventilátoru nedávame (veľmi vysoké trenie, útle ložiská).

Na reguláciu ventilátora je nutné pripojiť miniatúrny 2-pin k bežnému 3-pinu a potom k základnej doske. Regulácia je možná iba lineárna. Do tretice je v balení ešte jeden adaptér, 4-pinový konektor na LED RGB. Pomocou neho môžete voliteľne nastavovať podsvietenie od výmyslu sveta. Všetky káble sú dostatočne dlhé, aby dočiahli na konektory nech sú na doske umiestnené kdekoľvek. Avšak manipulácia s nimi vyžaduje zvýšenú opatrnosť, cínovanie k PCB je mimoriadne krehké.

   

Ozdobný kryt je o pasív zacvaknutý z profilu. A treba poznamenať, že upevnenie je to pomerne subtílne a pokope to drží silou vôle. Solídny montážny systém je však pre Adatu rozsiahlejší problém, komplikujúci hlavne samotnú inštaláciu SSD tak pasívu ako do základnej dosky či eventuálne k adaptéru PCIe (k čomu sa dostaneme o chvíľu).

Prvým z nedostatkov je podivné istenie. Tesne za konektorom M.2, po bokoch, sú dva háčiky, ktoré by mali SSD istiť z jednej strany. Z druhej to má byť potom pevné priskrutkovanie s doskou. Vôľa medzi SSD a držiakmi je natoľko výrazná, že po pripevnení chladiča k základnej doske sa môže buď zdvihnúť jedna strana pasívu tak, že už nebude v kontakte s radičom a pri slabšom dotiahnutí je nielen slabý prítlak, ale i celkovo nestabilná montáž.

Chýba tu nejaký backplate, ktorý by jednak vyplnil onu medzeru (my sme na tento účel použili vložku s hrúbkou 0,8 mm) a takisto by umožnil pevný spoj s heatsinkom. Takto chladič s SSD v  celkom spája až doska. Toto riešenie znepríjemňuje priebeh inštalácie. V jej procese SSD s chladičom nedrží pokope a pokusy o montáž v stiesnenej skrinke nemusia skončiť radostne.

   

Chladič sa spolu s SSD pripevňuje k slotu M.2 pomocou dlhej skrinky (je našťastie súčasťou príslušenstva) skrz na skrz očkom v pasíve a aj montážnym výrezom v PCB samotného SSD. Po úspešnej montáži je tu ďalšia hrozba. Jednou z negatívnych vlastností XPG Stormu je výška až 24 mm. A pretože slot M.2 je typicky pod slotom PCIe ×16 (a častokrát pod prvým, s plným počtom liniek), dochádza ku kolízii s konštrukciou grafickej karty. Predpokladáme, že radšej než kvôli tomuto chladiču podmieňovať výber základnej dosky, siahnete po kartovom adaptéry. Ale ako inak, príslušenstvo neobsahuje vhodnú skrutku, ktorá by sadla i cez širší závit, ktorý tieto karty majú. Takže na uchytenie musíte použiť niečo iné, trebárs sťahovacie pásky.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *