Záver
16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné.
Záver
Chladič Adata XPG Storm je poriadny prešľap, a to i napriek tomu, že výkonné SSD ochladí aj o viac než 30 °C. Nevhodne použitý ventilátor je totiž za normálnych okolností kontraproduktívny. Za normálne okolnosti považujeme stav, kedy v skrinke korektne funguje systémové chladenie. Vtedy je pasívne použitie tohto chladiča SSD efektívnejšie a teploty mimo záťaž sú vždy nižšie, ako v prípade prevádzky s malým ventilátorom, ktorý neefektívne narúša prúdenie v skrinke. Na príťaž je takisto zavadzajúci kryt. Čím intenzívnejší je prietok priamo na rebrách, tým vyššie je zahrievanie.
Vo vysokej záťaži sa situácia trochu mení. S výrazným nárastom tepelného výkonu sa vyžaduje i vyšší statický tlak, čo v praxi znamená, že nastavenie ventilátora na 9 V@35 dBA znamená už o chlp (0,4 °C) nižšie teploty než pasívny chod. Pri maximálnych otáčkach je už rozdiel v teplotách výraznejší (3,6 °C), no nárast hluku na 47,3 dBA je neprimeraný chladiacemu účinku.
Na chladiči by sme nemenili iba jeho pasív. Keby bol doplnený o backplate, tak sa možno nebude len doťahovať, ale zrejme i prekoná vynikajúci EKWB EK-M.2. Backplate takisto absorbuje nejaké teplo a Stormu očividne chýba, čo vidieť i v tom, že zatiaľ čo teplota na puzdre radiča je prakticky na úrovni spomínaného EKWB, report z interného snímača (umiestneného naopak pod radičom) hlási citeľne vyššie teploty.
Podsvietenie RGB ale funguje dobre. Cez aplikácie výrobcov základných dosiek (oficiálnu podporu má Asus, Gigabyte, MSI aj Asrock) sa môžete s farbičkami a efektmi naozaj vyblázniť. To je asi to hlavné, o čo chladiču ide, pretože iné zázraky ako svetelné ani nesľubuje. O tých minimálne 25 %, ako je uvedené v špecifikáciách, na SSD NVMe teploty zrazí.
Adata XPG Storm |
+ efektívny návrh pasívu |
+ podsvietenie RGB LED so širokou podporou aplikácií základných dosiek |
– nevýhodný pomer cena/efektivita |
– nezvládnutý návrh aktívneho chladenia |
– nemá backplate, a pritom by sa z viacerých dôvodov hodil |
– koliduje s grafickou alebo inou kartou v slote na/vedľa M.2 |
– komplikovanejšia inštalácia |
– nepočíta s montážou SSD cez adaptér PCIe (nedodáva sa k nemu príslušenstvo) |
– kratšia životnosť ventilátora |
Cena: 21 eur |
Napíšte nám, prosím, do komentárov,
ktorý chladič SSD by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!
- Contents
- Detaily
- Metodika testovania
- Výsledky: chladenie radiča a pamätí
- Zahrievanie pasívu
- Hlučnosť
- Záver
Parádna recenzia parádne nepodareného chladiča.