Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Hodnotenie

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov.

Hodnotenie

Alucia SC12 dosahuje nadpriemerne vysoký prietokstatický tlak, ale to pri rovnako nadpriemerne vysokej hlučnosti. V režimoch, kde ventilátory ladíme na fixné hladiny hluku sú v porovnaní s inými ventilátormi sú už výsledky priemerné. Pri vyšších rýchlostiach je efektivita, respektíve pomer výkonu k hlučnosti zľahka nadpriemerný, pri nižších naopak jemne podpriemerný.

V režime 45 dBA (t.j. pri strednej rýchlosti) Alucia SC12 v nereštriktívnych podmienkach dosahuje dokonca vyšší prietok ako NF-P12 redux-1700. So znižujúcimi otáčkami sa umiestnenie ventilátora Akasa zhoršuje, to aj vplyvom jemne vrčiaceho motorčeka. Intenzita jeho zvuku (okolo 1,4 kHz) je už na úrovni aerodynamických zvukov. Keby bol motorček tichší, tak by bolo prirodzene možné nastaviť o trochu vyššie otáčky. Napriek tomu je prietok vzduchu stále aj v týchto najtichších režimoch vyšší ako u napríklad u Strix XF120, čo je výrazne drahší ventilátor. Platí to aj pre fungovanie cez plastový prachový filter a voči iným ventilátorom si Alucia SC12 drží miesto aj s nylonovým filtrom či na šesťuholníkovej mriežke.

Na mriežke síce Alucia SC12 na konkurenčný SilentiumPC Fluctus 120 PWM stráca v každom režime fixnej hladiny hluku, ale BeQuiet! Pure Wings 2 či Noctua NF-P12 redux-1700 PWM už Akasa Alucia SC12 poráža. A NF-P12 redux už aj v tichom režime 33 dBA, kde mriežka s ventilátorom Noctua výrazne zosilňuje 329 Hz. Zato vo zvuku Alucia SC12 nie sú nikdy výrazné špičky, čo je výhoda nielen oproti NF-P12 redux, ale aj v porovnaní s dunivejším Fluctusom SilentiumPC. Výrazne príjemnejšie znie až BeQuiet! Pure Wings 2. Ale aj to najmä preto, že má tichší motorček. V tomto smere je Alcuia SC12 na tom podobne ako FD Dynamic X2 GP-12 PWM s tým rozdielom, že ventilátor Akasa je naprieč drvivou väčšinou použití efektívnejší (t.j. ma priaznivejší pomer výkonu k hladine hluku).

O trochu slabšiu efektivitu (ako Dynamic X2 GP-12 PWM) Alucia SC12 má iba pri vyšších rýchlostiach na hustejších radiátoroch s väčším odporom. Keď sa ale ešte vrátime k tomu zvukovému prejavu, tak je malý zázrak, že s takýmito „gumenými“ lopatkami sa neobjavujú silnejšie rezonančné frekvencie. Najväčšie výhrady môžu byť tak k vrčaniu motorčeka, ktoré je navyše veľmi slabé, výrazne pod úrovňou nárokov väčšiny používateľov.

Pri vyšších otáčkach sú však dosahované pomerne vysoké vibrácie, ktorú budú zdrojom sekundárneho hluku. Jeho intenzita sa bude odvíjať podľa toho, na čo sa ventilátor nainštaluje (niečo vibrácie rozdrnčia viac, niečo menej). Od 1500 otáčok smerom dole je už však sila vibrácií zanedbateľná, tlmená zrejme aj hydrodynamickými ložiskami a celkovo mäkším uložením. Nejaký vplyv má dozaista aj motorček, ktorého chod je pri nižších rýchlostiach hladší. A takisto efektívnejší. Pri zhruba 1330 otáčkach je spotreba oproti maximálnej rýchlosti (cca 2100 ot./min) menej než tretinová. Maximálny výkon motorčeka je pritom vysoký (4,3 W), vzhľadom na jeho menšiu robustnosť možno až priveľmi.

Pomery ceny a výkonu má Akasa Alucia SC12 nadpriemerný a vlastne sa jedná o veľmi pekný ekvivalent k SilentiumPC Fluctus 120 PWM. Aerodynamická efektivita Alucia SC12 je síce o trochu slabšia, ale výmenou za ňu je príjemnejší akustický prejav. Oproti ventilátoru Akasa OTTO SF12výrazne nižšie už aj minimálne otáčky. Má to však jeden háčik. Na 160 ot./min je možné rýchlosť spomaliť iba cez DC reguláciu, impulzná (PWM) vás nepopustí pod 725 ot./min. Tie zároveň zodpovedajú aj štartovacej rýchlosti.

Keď sa spätne ohliadneme za textom prvej kapitoly, tak zvýrazňovanie najmä technicky nedostatkov Alucia SC12 je možno až príliš kruté na to, koľko tento ventilátor stojí a aké má vlastnosti. Považovali sme však za dôležité zdôrazniť fakt, že pevnosť materiálu má výrazný vplyv na konečnú aerodynamickú efektivitu. Z obrázkov sa totiž môže zdať, že pre podobnú geometriu Alucia SC12 bude na päty šliapať aj dvoj či trojnásobne drahším ventilátorom. Nebude, minimálne nie tým špičkovým. Medzi lacnejšími modelmi sa však tento ventilátor Akasy nestratí. V nižšej triede je to vždy o väčších kompromisoch v kvalitatívnych vlastnostiach. Silné a slabé stránky Alucia SC12 už ale dôverne poznáte a či ide  pre vás o vhodnú voľbu záleží na prioritách čiastkových aspektov.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *