Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Karty s chladičem a iluminací pro dva moduly M.2

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA.

Nově vydané karty od Akasa jsou adaptéry do slotu PCI Express 3.0 ×4 s plnou výškou ale zkrácenou délkou, na nichž se nachází dvě pozice pro moduly M.2 s délkou 30–80 mm (110mm moduly jako je Intel Optane SSD 905P se do výšky PCB nevejdou). Na SSD pak aplikujete dodávané teplovodivé podložky a nasadíte hliníkový kryt, který slouží jako pasiv a zároveň také dekorace. Okolo okraje krytu je po horní a zadní straně PCB vedený svítící proužek z RGB LED, které jsou adresovatelné (lze je kontrolovat přes 5V RGB konektor) a dá se s nimi tedy vyrobit dnes populární duhové efekty. Karta má jinak tmavé provedení, takže zapadne do současného stylu desek a komponent.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-03 pro jeden NVMe a jeden SATA modul M.2

Tyto adaptéry ovšem nejsou zas tak jednoduché, jak by se z předchozího mohlo zdát. Zdá se, že jsou plně pasivní a transparentní pro operační systém a desku, nepotřebují tedy ovladače. Tím pádem ovšem vyžadují k realizaci dvouslotového adaptéru určité triky. Normálně byste totiž na kartě PCIe 3.0 ×4 mohli mít jen jeden slot, pro dva by se musel osadit nějaký PCIe můstek rozštěpující nebo přepínající konektivitu ×4. A také by to už nemuselo fungovat bez speciální podpory desky, PCI Express Bifurcation nefunguje vždy.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-03. Mimochodem, jestli vás zajímá, k čemu je tlačítko na záslepce: po stisknutí by se iluminace karty měla synchronizovat se základní deskou

Akasa to řeší prozaicky. Přímo konektivita slotu PCI Express 3.0 ×4, do něhož kartu zastrčíte, poskytuje připojení jen pro jeden z obou slotů. Pro druhý se konektivita připojuje zvlášť kabelem. Verze karty označená jako AK-PCCM2P-04 má zezadu vyvedený kabel fungující jako riser, na jehož konci je konektor, který zastrčíte do dalšího slotu PCI Express ×4 (nebo ×8/×16). A toto připojení pak dodává konektivitu pro druhý slot PCI Express 3.0×4 na kartě. Oba osazené moduly by tak měly být přímo vidět z OS i UEFI, jako by byly připojené přímo nativně bez adaptéru. Karta AK-PCCM2P-04 tudíž podporuje dva NVMe M.2 moduly s plnou rychlostí až 32 Gb/s pro každý.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-04 pro dva NVMe moduly M.2

 

Kromě toho má však Akasa ještě druhý model, označený AK-PCCM2P-03. Ten vypadá na první pohled podobně a má stejné rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Ovšem tento už kšandu do druhého slotu nemá a podporuje tak NVMe moduly jen v jednom ze slotů. Druhý slot je určen zase pro M.2 SSD s rozhraním SATA. A konektivita je do něj opět přivedena kabelem. Vedle záslepky můžete vidět konektor SATA, který ale není míněn pro připojení disku. Propojíte ho kabelem s portem na základní desce a právě touto cestou je oživen slot pro SATA M.2 modul. Je to sice trochu krkolomné, ale dosáhnete tím toho, že nemáte SSD modul posazený přímo na základní desce, kde někdy nemusí mít ideální chlazení. Pokud kartu Akasa nainstalujete tak, aby byl kovový pasiv vhodně exponovaný v průvanu, mohly by s ním teploty být lepší. Asi ale není úplně ideální, že jeho pasiv je hladký kvůli vzhledu. S žebrováním by moduly snad měly teploty lepší.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-04 pro dva NVMe moduly M.2

Tyto adaptéry jsou teď už v prodeji. Verze AK-PCCM2P-03 (pro NVMe + SATA) stojí okolo 26 eur nebo v ČR od 650 Kč. A model AK-PCCM2P-04 (pro NVMe + NVMe) s kšadnou do druhého slotu pak okolo 36 eur, případně 900–1000 Kč. V ceně je potřebné příslušenství ajko šroubky, šroubovák, termální podložky, kabely pro připojení k RGB konektorům kompatibilní s MSI/Asusem/ASRockem i Gigabyte. A u SATA modelu je i SATA kabel.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením. Celý článok „Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek

Rôzny objem, vnútorné rozloženie, ventilátory a za/pred nimi prekážky, ktoré sa jedna od druhej takisto odlišujú. To a mnohé ďalšie faktory sa podieľajú na tom, ako efektívne skrinka dokáže dostať teplo zvnútra von. Máme pre vás porovnanie základných typov, od 3-litrovej plechovky po 40-litrovú klasiku. Výber zahŕňajú i dve pasívne skrinky, z aktívnych jedna úzka s miestom na veľkú grafiku, vežovitá s doskou vodorovne či zástupkyňa rodu odhlučnených. Celý článok „Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru. Celý článok „Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *