Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Karty s chladičem a iluminací pro dva moduly M.2

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA.

Nově vydané karty od Akasa jsou adaptéry do slotu PCI Express 3.0 ×4 s plnou výškou ale zkrácenou délkou, na nichž se nachází dvě pozice pro moduly M.2 s délkou 30–80 mm (110mm moduly jako je Intel Optane SSD 905P se do výšky PCB nevejdou). Na SSD pak aplikujete dodávané teplovodivé podložky a nasadíte hliníkový kryt, který slouží jako pasiv a zároveň také dekorace. Okolo okraje krytu je po horní a zadní straně PCB vedený svítící proužek z RGB LED, které jsou adresovatelné (lze je kontrolovat přes 5V RGB konektor) a dá se s nimi tedy vyrobit dnes populární duhové efekty. Karta má jinak tmavé provedení, takže zapadne do současného stylu desek a komponent.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-03 pro jeden NVMe a jeden SATA modul M.2

Tyto adaptéry ovšem nejsou zas tak jednoduché, jak by se z předchozího mohlo zdát. Zdá se, že jsou plně pasivní a transparentní pro operační systém a desku, nepotřebují tedy ovladače. Tím pádem ovšem vyžadují k realizaci dvouslotového adaptéru určité triky. Normálně byste totiž na kartě PCIe 3.0 ×4 mohli mít jen jeden slot, pro dva by se musel osadit nějaký PCIe můstek rozštěpující nebo přepínající konektivitu ×4. A také by to už nemuselo fungovat bez speciální podpory desky, PCI Express Bifurcation nefunguje vždy.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-03. Mimochodem, jestli vás zajímá, k čemu je tlačítko na záslepce: po stisknutí by se iluminace karty měla synchronizovat se základní deskou

Akasa to řeší prozaicky. Přímo konektivita slotu PCI Express 3.0 ×4, do něhož kartu zastrčíte, poskytuje připojení jen pro jeden z obou slotů. Pro druhý se konektivita připojuje zvlášť kabelem. Verze karty označená jako AK-PCCM2P-04 má zezadu vyvedený kabel fungující jako riser, na jehož konci je konektor, který zastrčíte do dalšího slotu PCI Express ×4 (nebo ×8/×16). A toto připojení pak dodává konektivitu pro druhý slot PCI Express 3.0×4 na kartě. Oba osazené moduly by tak měly být přímo vidět z OS i UEFI, jako by byly připojené přímo nativně bez adaptéru. Karta AK-PCCM2P-04 tudíž podporuje dva NVMe M.2 moduly s plnou rychlostí až 32 Gb/s pro každý.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-04 pro dva NVMe moduly M.2

 

Kromě toho má však Akasa ještě druhý model, označený AK-PCCM2P-03. Ten vypadá na první pohled podobně a má stejné rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Ovšem tento už kšandu do druhého slotu nemá a podporuje tak NVMe moduly jen v jednom ze slotů. Druhý slot je určen zase pro M.2 SSD s rozhraním SATA. A konektivita je do něj opět přivedena kabelem. Vedle záslepky můžete vidět konektor SATA, který ale není míněn pro připojení disku. Propojíte ho kabelem s portem na základní desce a právě touto cestou je oživen slot pro SATA M.2 modul. Je to sice trochu krkolomné, ale dosáhnete tím toho, že nemáte SSD modul posazený přímo na základní desce, kde někdy nemusí mít ideální chlazení. Pokud kartu Akasa nainstalujete tak, aby byl kovový pasiv vhodně exponovaný v průvanu, mohly by s ním teploty být lepší. Asi ale není úplně ideální, že jeho pasiv je hladký kvůli vzhledu. S žebrováním by moduly snad měly teploty lepší.

Adaptér Akasa AK-PCCM2P-04 pro dva NVMe moduly M.2

Tyto adaptéry jsou teď už v prodeji. Verze AK-PCCM2P-03 (pro NVMe + SATA) stojí okolo 26 eur nebo v ČR od 650 Kč. A model AK-PCCM2P-04 (pro NVMe + NVMe) s kšadnou do druhého slotu pak okolo 36 eur, případně 900–1000 Kč. V ceně je potřebné příslušenství ajko šroubky, šroubovák, termální podložky, kabely pro připojení k RGB konektorům kompatibilní s MSI/Asusem/ASRockem i Gigabyte. A u SATA modelu je i SATA kabel.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *