AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Hodnotenie

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

Hodnotenie

Čipset AMD B550 prináša nové technológie do mainstreamu a sľubuje podporu nových procesorov. To je asi najpodstatnejšie, čo o novom čipsete potrebujete vedieť. Už nemusíte kupovať X570 pre podporu dvoch grafík či PCIe 4.0 SSD. Ceny nových dosiek sú vyššie ako pri B450, no tento trend sa dá sledovať už dlhšie a rovnakým neduhom trpia aj X570. Jednoducho za nové technológie si musíme priplatiť. Pozitívne však je, že trh nestojí a nám používateľom sa dostáva nových produktov zo všetkých cenových/výkonnostných kategórií.

B550 od MSI v podaní MAG Tomahawk zaujme hlavne veľkým množstvom oôsmich konektorov PWM pre ventilátory, USB-C pre predný konektor na skrini či dvojicou portov LAN. Nechýba ani možnosť použiť dve SSD M.2 či solídne heatsinky na VRM aj čipsete. Dizajnová stránka dosky je univerzálna a hodí sa tak skoro do každej zostavy. Chválim prehľadný BIOS a dobrú obslužnú aplikáciu s množstvom nastavení. Potešil ma tiež integrovaný kryt I/O. Flash BIOS tlačidlo využijete, keď budete chcieť osadiť nový procesor Zen 3. Vo svojej podstate ide o dobrú dosku, no dnes sme ju porovnávali s modelom Asus s rovnakou cenou.ROG Strix B550-F Gaming WiFi ponúka v niektorých oblastiach lepšiu výbavu ako MSI. Hlavným rozdielom je predovšetkým prítomnosť WiFi v testovanom modeli. Pokiaľ WiFi nepotrebujete, môžete siahnuť po lacnejšom modeli, ktorý je o 300 Kč/12 eur lacnejší. Osobne by som však WiFi určite neoželel. Zaujímavosťou je header Thunderbolt 3, ktorý na veľa AMD doskách nenájdete. Strix doska tiež ponúka viac portov USB na zadnej strane, ale zase absentuje USB-C pre predný panel, čo je veľká škoda. Ten bol vyhradený pre B550-E Gaming, ktorá je však výrazne drahšia. V oblasti výbavy aj tu nájdete LED pre debug a BIOS FlashBack. BIOS na Asus doskách je môj najobľúbenejší, ale to je osobná preferencia. Naopak Armoury Crate neponúka toľko funkcií ako alternatíva od MSI.

Asus však ponúka celkovo bohatší zážitok a viacero zaujímavých funkcií ako AI Noice Cancelling či Asus Performance Enhancement. Obe tieto nové funkcie však budú potrebovať ešte trochu doladiť, čo je pri vydaní a úvodných BIOSoch celkom pochopiteľné. V testoch výkonu Asus doska ukázala lepší single core výkon, nižšie teploty aj spotrebu a preto by som ju zvolil za víťaza testu, hoci MSI ponúka v niektorých oblastiach trochu lepšiu výbavu. Ako celkový produkt je však B550-F Gaming od Asus určite komplexnejšia a za rovnakú cenu podľa mňa osobne lepšou voľbou.


Dosku si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 5299 Kč/200 eur

Aktualizácia: V čase písania recenzie som vychádzal z informácie, že obe základné dosky stoja rovnako, teda 199 eur. Cena Asus sedela aj v eshopoch, no MSI nebola nikde dostupná. Teraz sa však objavila v dvoch eshopoch a cena je výrazne nižšia. Pohybuje sa na úrovni 150 – 160 eur, čo robí dosku výrazne atraktívnejšou, hlavne v porovnaní s Asus, ktorá je teraz drahšia. Hodnotenie zostáva naďalej platné, rovnako aj + a -, ale MSI MAG B550 Tomahawk je s nižšou cenou rozhodne zaujímavejšia, teda ak vám nebude prekážať mierne vyššia spotreba, teploty a absencia WiFi.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *