AMD prý bude jako Nvidia vyrábět čipy u Samsungu, na 4nm procesu

Samsung místo TSMC u levnějších produktů AMD?

V poslední době se schyluje k tomu, že Intel bude vyrábět procesory u TSMC. Podobné diverzifikování může nastat i u AMD. To teď spoléhalo téměř úplně na TSMC, ale údajně také začne experimentovat. Podle zatím neoficiálních zpráv totiž začne část svých čipů vyrábět u korejského Samsungu, podobně jako v nedávné době Nvidia některá svá GPU. AMD by tím omezilo závislost na jediném dodavateli, ale také mu asi jde o osekávání nákladů.

AMD se údajně zajímá o výrobu čipů v Samsungu a dokonce se prý již mělo dohodnout a uzavřít nějakou smlouvu. Podle informací, které se objevily na Twitteru a cituje je WCCFtech, bude údajně AMD používat 4nm proces Samsungu, zřejmě tedy proces 4LPP. Korejský koncern pravděpodobně nabízí výrobu za nižší cenu, přičemž může jít jednak o úsporu na kusové ceně čipů, ale AMD tuto spolupráci může použít také pro posílení své pozice při vyjednávání cen u TSMC, a ušetřit tak i nepřímo.

Tato spolupráce by se měla týkat budoucích projektů, nikoliv 4nm produktů, které jsou již na trhu nebo brzy budou, jako Ryzeny 7040HS (APU Phoenix). AMD by se sice hodilo, aby mělo druhého dodavatele pro tyto čipy, ale design je u nich svázaný s technologií TSMC a nebude možné je jen tak začít vyrábět na odlišném 4nm procesu Samsungu, pokud se s tím nepočítalo dávno dopředu. I v takovém případě by tape-out musel proběhnout prakticky ve stejné době, jako u TSMC, skoro rok zpátky.

AMD by mohlo u Samsungu vyrábět buď procesory, nebo GPU. Zvlášť levnější samostatná GPU (jako například obdoba nyní přicházejících 6nm Navi 33) by se k tomuto mohla hodit, protože je u nich značný tlak na cenu a není nutné, aby byla technologie absolutně nejpokročilejší. Pokud by přitom dané produkty vyšly třeba v roce 2024 či 2025, možná by technologicky i šlo o méně zastaralý výrobní proces, než jakým byl 8nm proces Samsungu použitý u GPU Ampere v době jejich vydání v roce 2020.

V případě procesorů by 4nm proces mohl být použitý třeba pro obdobu levných APU Mendocino (nyní s 6nm procesem TSMC). V úvahu asi připadá také výroba APU pro konzole, u kterých je tlak na nízkou cenu teprve silný a jelikož nejde o mobilní hardware, lze přimhouřit oči nad tím, že se o něco zvedne spotřeba proti hypotetické alternativě používající nejlepší dostupný proces.

V posledních době se údajně Samsungu podařilo zlepšit výsledky a výtěžnost 4nm výrobního procesu, jehož problémy byly vidět, když z něj Qualcomm u Snapdragonu 8 Gen 3 přešel na 4nm proces TSMC a získal lepší frekvence a nižší spotřebu. Doufejme tedy, že zvěsti o zlepšení jsou pravdivé, byť o něco horší proces nemusí být nutně na závadu, pokud se jedná o technologii pro levné produkty.

Ryzen 1000 vyráběný na procesu 14LPP původně od Samsungu v GlobalFoundries (zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora – public domain)

Je třeba říct, že technologie Samsungu nejsou pro AMD úplná novinka. Řada GPU (generace Vega, Polaris) a procesorů (14nm a 12nm Ryzeny) byla vyráběná na procesech 14LPP a 12LPP od Samsungu, ovšem v jejich licencované podobě v továrnách GlobalFoundries. Tato společnost, která vznikla z továren AMD (poté ještě absorbovala Chartered Semiconductor a později továrny IBM), totiž měla problémy s vývojem vlastního 14nm procesu a jako náhradu pro tuto generaci licencovala technologii Samsungu.

AMD však, pokud je známo, vždy vyrábělo jen přímo u GlobalFoundries, ne přímo na linkách Samsungu. V tomto by tedy nyní diskutovaná spolupráce byla novinkou.

Zmínili jsme, že pro AMD tento krok může snížit výrobní náklady, protože se dá čekat, že Samsung nabídl lepší ceny. Na druhou stranu pro Samsung může být benefitem získání poměrně významného zákazníka. Podobně jako Intel totiž potřebuje co největší objem výroby a co nejvíce externích klientů, aby dokázal obstát v náročném konkurenčním boji s TSMC v oboru nejpokročilejších výrobních procesů.

Zdroje: WCCFtech, OreXda (Twitter)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Hypoteticky by takto mohli vyrábět MCD a u Samsungu i výsledek pouzdřit, zdá se mi to nasnadě.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *