Teploty, spotřeba a hluk Radeonů Navi. Kdy budou nereferenční?

Radeon RX 5700 XT RX 5700: jaké teploty, spotřebu a hlučnost mají referenční karty Navi?

V neděli se začaly prodávat nové grafické karty Radeon RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi. Alespoň v mainstreamovém trhu (do vyššího zatím nevstoupily) přinášejí docela dobrou konkurenci proti GeForce RTX, ale referenční karty mají už trochu očekávané problémy s provozními vlastnostmi (i když ne se spotřebou). Bude tedy dobré počkat na nereferenční verze, které by se snad mohly objevit zhruba za pět až šest týdnů.

Dobrá zpráva je, že Navi má docela slušnou spotřebu, což je asi z velké části díky výrobnímu procesu, ovšem vidět je i nárůst efektivity proti na krev hnanému Radeonu VII. ComputerBase například spotřeba při zátěži vyšla na 174 W pro RX 5700 (oficiálně 180W TDP) a 210 W pro RX 5700 XT (225W TDP). Tom’s Hardware vyšlo 176,5 a 217,8 W, techPowerUpu pak 166 W a 219 W. Spotřeba vychází v recenzích typicky plus minus stejná jako u GeForce RTX 2060 Super (pro Radeon RX 5700) a GeForce RTX 2700 Super (model XT). Je to s určitými výchylkami podle recenze, někde končí výš Nvidia, někdy AMD. Karty jsou tedy v tomto dost rovnocenné.

Značně vyšší hlučnost než s axiálním chlazením…

Nicméně referenční karty Navi mají nevýhodu v méně kvalitním chladiči typ u blower (něco jsme k jeho stavbě měli už zde). Ten je – to je ta špatná zpráva – značně méně efektivní a tichý než axiální chladič karet Founders Edition od Nvidie. Absolutní hodnoty hlučnosti mohou být podle metodiky různé, ale pokud si jako měřítko vezmeme karty Founders Edition, lze uvést relativní rozdíl podle různých recenzí. V ComputerBase naměřili Radeon RX 5700 i RX 5700 XT v zátěži jako o 9 dB hlučnější proti referenční RTX 2060 Super, respektive 2070 Super. Absolutní hodnoty byly 46,5 dB a 47 dB. TechPowerUp má stejný rozdíl 9 dB, ale absolutní hodnotu naměřil 43 dB pro obě karty.

9 dB by mělo odrážet docela vysoké zhoršení hlučnosti, i když pocitová intenzita/nepříjemnost se může při stejné číselné hodnotě různit dle mixu frekvencí. Každopádně z toho vyplývá, že pokud zásadně nehrajete jen se sluchátky a vůbec hlasitost neřešíte, pak byte měli počkat na nereferenční provedení. Chladič typu blower má ještě tu výhodu, že nevyžaduje nějak dobrý airflow ve skříni a funguje tedy i ve stísněných starých bednách třeba při upgradech (což je jeden z důvodů, proč ho firmy pořád používají). V nečinnosti je naštěstí hlučnost nízká (v testech TPU a ComputerBase 27–28,5 dB, což je o celkem výrazné 3 dB nižší než pro RTX 2060 Super/2070 Super), byť karty nemají funkci fan stop.

Referenční Radeon RX 5700 XT: PCB a sejmutý chladič. Je vidět měděná vapor chamber a grafitová teplovodivá vložka (foto: ComputerBase)

…a vysoké teploty

Chlazení zároveň není nejúčinnější, takže bohužel asi nebudete moci otáčky nějak moc ručně snížit (možná by to mohlo trochu jít u RX 5700). ComputerBase udává teploty 76 stupňů pro RX 5700 a 85 stupňů pro RX 5700 XT. TechPowerUp měl dokonce 83 a 92 stupňů (ovšem při nečinnosti už registroval 43°C a 45°C proti 32°C a 35°C na ComputerBase, takže mohlo jít o vliv vyšší teploty letního prostředí). I Tom’s Hardware ale také uvádí 82°C a 89°C, přičemž vysoké teploty se objevily ve více recenzích. Stejně jako hlučnost by je snad měly vyřešit nereferenční karty s custom chlazením.

Referenční Radeon RX 5700 XT: pasiv a vnitřní stěny pro směrování proudu vzduchu. Baseplate je hliníkový (foto: GamersNexus)

Nereferenční karty budou od půlky srpna/augusta

Ačkoliv tedy tato GPU vypadají docela dobře výkonově (Radeon RX 5700 XT má cenu GeForce RTX 2060 Super, ale výkonem je minimálně na půl cesty k RTX 2070 Super; Radeon RX 5700 má skoro výkon RTX 2060 Super, ale cenu jen jako běžná RTX 2060) a tentokrát i spotřebou, teploty a hlučnost referenčních karet to dost kazí. Je proto velmi záhodno na ty nereferenční custom chladiče počkat.

To bohužel znamená, že budete nákup muset odložit. Máme naštěstí informace o tom, kdy by se tyto modely asi měly ukázat. Podle webu VideoCardz většina výrobců mluví o srpnu/auguste, takže karty nejsou až zas tak vzdálené. Toto nově potvrdil i oficiální zdroj – Scott Herkelman přímo z AMD, divize Radeon. Ten dodal, že vydání nereferenčních karet různých AIB partnerů by mělo nastat někde uprostřed měsíce, takže s trochou štěstí možná v týdnu od 12. do 16. srpna/augusta, s méně trochy pak snad 19. až 23. srpna.

„Custom AIB designs will be hitting the market ~mid August.“

Nicméně zde asi může nastat určitý rozptyl. Od jiného výrobce máme my například zprávu, že by jeho nereferenční karty měly být k mání circa koncem srpna/augusta. Alespoň to ale tedy vypadá, že termíny pro tyto karty jsou a pracuje se na nich, takže se naštěstí neopakuje podivné dlouhé vyčkávání na nereferenční Vegy.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladič Wraith Spire už u Ryzenů 3000 není tak dobrý jako dřív

Jedna z výhod procesorů AMD Ryzen proti konkurenčním Intelům jsou přibalené chladiče, které mají lepší výkon/účinnost a jsou tak uspokojivějším řešením, pokud nekupujete chladič zvlášť. Jedním z relativně ceněných boxů byl model Wraith Spire, vyšší top-flow chladič pro až 95W procesory. Budete si na něj ale teď muset dát pozor, u Ryzenů 3000 mu totiž AMD změnilo konstrukci a bohužel už není tak kvalitní jako dřív. Celý článok „Chladič Wraith Spire už u Ryzenů 3000 není tak dobrý jako dřív“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?

AMD v neděli konečně vydalo procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy a architekturou Zen 2. Už jste možná četli různé recenze, nicméně na Youtube se mezi nimi objevila i jedna zajímavost. Overclocker Roman Hartung alias Der8auer totiž jeden z těchto procesorů delidoval, tedy odstranil z něj rozvaděč tepla. Můžeme se tedy podívat, jak to vypadá uvnitř a jestli se tím dají získat nějaké přínosy pro chlazení. Celý článok „Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

APU Ryzeny 3000 budou taky mít 35W verze, máme parametry

Před dvěma týdny jsme tu měli zprávu o Ryzenech 3000 s integrovanou grafikou, nových modelech 3200G a 3400G. To byly 65W modely, ale i v této generaci vedle nich vyjdou verze se sníženou spotřebou, které budou mít TDP 35 W. Zatím ještě nejsou oficiální, ale unikly k nim parametry a jména, takže to hlavní zdá se už máme. A kromě nich se chystají i nová 35W dvoujádra Athlon řady 300 v lowendu. Celý článok „APU Ryzeny 3000 budou taky mít 35W verze, máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *