Teploty, spotřeba a hluk Radeonů Navi. Kdy budou nereferenční?

Radeon RX 5700 XT RX 5700: jaké teploty, spotřebu a hlučnost mají referenční karty Navi?

V neděli se začaly prodávat nové grafické karty Radeon RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi. Alespoň v mainstreamovém trhu (do vyššího zatím nevstoupily) přinášejí docela dobrou konkurenci proti GeForce RTX, ale referenční karty mají už trochu očekávané problémy s provozními vlastnostmi (i když ne se spotřebou). Bude tedy dobré počkat na nereferenční verze, které by se snad mohly objevit zhruba za pět až šest týdnů.

Dobrá zpráva je, že Navi má docela slušnou spotřebu, což je asi z velké části díky výrobnímu procesu, ovšem vidět je i nárůst efektivity proti na krev hnanému Radeonu VII. ComputerBase například spotřeba při zátěži vyšla na 174 W pro RX 5700 (oficiálně 180W TDP) a 210 W pro RX 5700 XT (225W TDP). Tom’s Hardware vyšlo 176,5 a 217,8 W, techPowerUpu pak 166 W a 219 W. Spotřeba vychází v recenzích typicky plus minus stejná jako u GeForce RTX 2060 Super (pro Radeon RX 5700) a GeForce RTX 2700 Super (model XT). Je to s určitými výchylkami podle recenze, někde končí výš Nvidia, někdy AMD. Karty jsou tedy v tomto dost rovnocenné.

Značně vyšší hlučnost než s axiálním chlazením…

Nicméně referenční karty Navi mají nevýhodu v méně kvalitním chladiči typ u blower (něco jsme k jeho stavbě měli už zde). Ten je – to je ta špatná zpráva – značně méně efektivní a tichý než axiální chladič karet Founders Edition od Nvidie. Absolutní hodnoty hlučnosti mohou být podle metodiky různé, ale pokud si jako měřítko vezmeme karty Founders Edition, lze uvést relativní rozdíl podle různých recenzí. V ComputerBase naměřili Radeon RX 5700 i RX 5700 XT v zátěži jako o 9 dB hlučnější proti referenční RTX 2060 Super, respektive 2070 Super. Absolutní hodnoty byly 46,5 dB a 47 dB. TechPowerUp má stejný rozdíl 9 dB, ale absolutní hodnotu naměřil 43 dB pro obě karty.

9 dB by mělo odrážet docela vysoké zhoršení hlučnosti, i když pocitová intenzita/nepříjemnost se může při stejné číselné hodnotě různit dle mixu frekvencí. Každopádně z toho vyplývá, že pokud zásadně nehrajete jen se sluchátky a vůbec hlasitost neřešíte, pak byte měli počkat na nereferenční provedení. Chladič typu blower má ještě tu výhodu, že nevyžaduje nějak dobrý airflow ve skříni a funguje tedy i ve stísněných starých bednách třeba při upgradech (což je jeden z důvodů, proč ho firmy pořád používají). V nečinnosti je naštěstí hlučnost nízká (v testech TPU a ComputerBase 27–28,5 dB, což je o celkem výrazné 3 dB nižší než pro RTX 2060 Super/2070 Super), byť karty nemají funkci fan stop.

Referenční Radeon RX 5700 XT: PCB a sejmutý chladič. Je vidět měděná vapor chamber a grafitová teplovodivá vložka (foto: ComputerBase)

…a vysoké teploty

Chlazení zároveň není nejúčinnější, takže bohužel asi nebudete moci otáčky nějak moc ručně snížit (možná by to mohlo trochu jít u RX 5700). ComputerBase udává teploty 76 stupňů pro RX 5700 a 85 stupňů pro RX 5700 XT. TechPowerUp měl dokonce 83 a 92 stupňů (ovšem při nečinnosti už registroval 43°C a 45°C proti 32°C a 35°C na ComputerBase, takže mohlo jít o vliv vyšší teploty letního prostředí). I Tom’s Hardware ale také uvádí 82°C a 89°C, přičemž vysoké teploty se objevily ve více recenzích. Stejně jako hlučnost by je snad měly vyřešit nereferenční karty s custom chlazením.

Referenční Radeon RX 5700 XT: pasiv a vnitřní stěny pro směrování proudu vzduchu. Baseplate je hliníkový (foto: GamersNexus)

Nereferenční karty budou od půlky srpna/augusta

Ačkoliv tedy tato GPU vypadají docela dobře výkonově (Radeon RX 5700 XT má cenu GeForce RTX 2060 Super, ale výkonem je minimálně na půl cesty k RTX 2070 Super; Radeon RX 5700 má skoro výkon RTX 2060 Super, ale cenu jen jako běžná RTX 2060) a tentokrát i spotřebou, teploty a hlučnost referenčních karet to dost kazí. Je proto velmi záhodno na ty nereferenční custom chladiče počkat.

To bohužel znamená, že budete nákup muset odložit. Máme naštěstí informace o tom, kdy by se tyto modely asi měly ukázat. Podle webu VideoCardz většina výrobců mluví o srpnu/auguste, takže karty nejsou až zas tak vzdálené. Toto nově potvrdil i oficiální zdroj – Scott Herkelman přímo z AMD, divize Radeon. Ten dodal, že vydání nereferenčních karet různých AIB partnerů by mělo nastat někde uprostřed měsíce, takže s trochou štěstí možná v týdnu od 12. do 16. srpna/augusta, s méně trochy pak snad 19. až 23. srpna.

„Custom AIB designs will be hitting the market ~mid August.“

Nicméně zde asi může nastat určitý rozptyl. Od jiného výrobce máme my například zprávu, že by jeho nereferenční karty měly být k mání circa koncem srpna/augusta. Alespoň to ale tedy vypadá, že termíny pro tyto karty jsou a pracuje se na nich, takže se naštěstí neopakuje podivné dlouhé vyčkávání na nereferenční Vegy.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku

Před dvěma týdny odstartovalo AMD kontroverzi, když oznámilo, že oficiálně bude podporovat procesory Ryzen 4000 s jádry Zen3 jen na platformě X570 a B550. Nabízí se jeden důvod, proč toto má nastat: je možné, že AMD zvýší spotřeby procesorů, tedy faktor, kvůli kterému Intel přerušil kompatibilitu u LGA 1151. Zvýšení TDP by totiž pro AMD mohla být docela logická budoucnost; v tomto článku vysvětlíme, proč by se to mohlo stát. Celý článok „Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU

Letos v létě nebo na podzim mají vyjít 7nm APU Ryzen 4000 „Renoir“, v nichž AMD poprvé bude mít procesory s integrovaným GPU, které zároveň ponesou víc než čtyři jádra. A to i šest a osm s SMT a na docela vysokých taktech. Specifikace desktopových Ryzenů 4000G (65W) a 4000GE (35W) teď totiž unikly a vypadají dost zajímavě. Například integrované grafiky mají běžet až na 2100 MHz. Celý článok „Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *