AMD Ryzen 5 9600X: Zase o trochu dokonalejšie šesťjadro

AMD Ryzen 5 9600X v detailoch

Z prvej vlny nových procesorov AMD s architektúrou Zen 5 sme podrobnej analýze podrobili model Ryzen 5. Výsledky poukazujú na veľa zlepšení (v rýchlosti, v efektivite, v chladení, …) v čele s nevídaným jednovláknovým výkonom. Viacvláknovo ale za konkurenčným procesorom Intel Core i5-14600K stále výrazne zaostáva, hoci pri oveľa priaznivejšej spotrebe. Herný výkon? Niekedy zvláštny.

AMD Ryzen 5 9600X v detailoch

Nová generácia procesorov AMD Ryzen 9000 (Granite Ridge) je spolovice veľmi inovatívna, spolovice sú trochu „staré známe“. To vďaka tomu, ako AMD výkonné desktopové procesory stavia. Po vzore Ryzen 3000 a 5000 aj Ryzeny 9000 preberajú pôvodný 6 nm I/O čiplet z procesorov Ryzen 7000, ale „CCD“ čiplety s jadrami CPU sú už nahradené za nové. To znamená, že z pohľadu vnútornej konektivity sa napríklad aj testovaný Ryzen 5 9600X správa podobne ako Ryzen 5 7600X. Znovu je podporovaná aj platforma AMD AM5 a zo štartu sú pre Ryzeny 9000 určené základné dosky s čipsetmi série 600 (tzn. X670E, X670, B650E, B650 a A620).

Pre podporu a korektný chod podľa očakávaní sa vyžaduje BIOS s novším mikrokódom AGESA. Ryzeny 9000 podporujú už aj ranné BIOSy s mikrokódom AGESA 1.1.7.0, ale odporúča sa použitie BIOSu s AGESA 1.2.0.0a Patch A. Tento posledný mikrokód drvivá väčšina základných dosiek Asus, Gigabyte a MSI má už implementovaný. To vrátane Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 (BIOS F4c), na ktorej sme Ryzen 5 9600X testovali a budeme na nej testovať aj ďalšie modely z rodiny Granite Ridge (Ryzen 7 9700X, Ryzen 9 9900X a Ryzen 9 9950X). Táto základná doska Gigabyte by mala byť koncepčne veľmi podobná základným doskám s čipsetom X870, ktorými sa neskôr, po ich vydaní, budeme v testoch takisto zaoberať. Teraz ale k procesoru, ktorý si rozoberieme v rámci tejto analýzy.

Ryzen 5 9600X je nástupca Ryzen 5 7600X, ktorému zodpovedá aj „topologicky“. Všetky procesorové jadrá sú v jednom čiplete. Ten má fyzicky osem jadier, ale pri modeli R5 9600X je ich aktívnych iba šesť. To celkovo v dvanástich vláknach, keďže aj tento procesor používa technológiu SMT (Simultaneous Multithreading). Zachovaná je aj podpora PCI Express 5.0 (×16 a dvojica rozhraní ×4 pre SSD) a dvojkanálový pamäťový radič DDR5. Pri tom ale predsa len jedna zmena je, a síce, že AMD po novom uvádza podporu DDR5-5600, zatiaľčo v generácii Ryzen 7600 to bolo „iba“ DDR5-5200. Vylepšená by mala byť aj podpora najvyšších rýchlostí RAM (ako je DDR5-8000). To je už ale v rámci pretaktovania pomocou profilov AMD EXPO.

Z predchádzajúcej generácie je prebraté aj integrované grafické jadro – Radeon so 128 shadermi architektúry RDNA 2 na 2200 MHz. Podporované sú výstupy DisplayPort UHBR10 (ale maximálne výstupné rozlíšenie je iba 4K). Nezmenila sa ani multimediálna podpora. Úloha tohto iGPU spočíva iba v bežnom „zobrazovadle“, herný výkon od nej neočakávajte.

Základná frekvencia all-core boostu v špecifikáciách je u Ryzen 5 9600X (3,9 GHz) výrazne nižšia ako u Ryzen 5 7600X (4,7 GHz). Súvisí to s tým, že R5 9600X má TDP iba 65 W (PPT 88 W) a u R5 7600X je až 105 W (PPT 142 W), ktoré boost škrtia podstate menej. Pokiaľ však procesoru typicky manuálne neobmedzujete limity napájania, tak sa budete stretávať s inými, vyšší frekvenciami all-core boostu. Maximum AMD neuvádza, to je oficiálne stanovené len pre jednojadrový boost – 5,4 GHz (+100 MHz oproti Ryzen 5 7600X).

Čiplet s jadrami CPU (CCD) je vyrábaný procesom N4P, teda 4-nanometrovou technológiou TSMC, ktorá by mala byť o trochu lepšia než 5 nm proces N5 použité pre Zen 4 v procesoroch Ryzen 7000. V tejto novej generácii Ryzen 9000 došlo na porovnateľnej ploche čipu/čipletu (~71 mm²) k výraznému zvýšeniu hustoty tranzistorov (na cca 8,3 miliardy Zenu 5 z cca 6,6 miliard Zen 4). Dané to je asi hlavne architektonickým a fyzickým návrhom, pretože procesy N5 a N4P sú stále príslušníci rovnakej generácie a nie sú medzi nimi veľké rozdiely zodpovedajúce naozajstnému prechodu na novú generáciou procesu.

V čom spočívajú zmeny architektúry jadra sme opisovali v samostatnom článku. Prerobené bolo prakticky celé jadro, ktoré má hlavne širší frontend s dvoma klastrami dekóderov, viac jednotiek ALU a úplne 512-bitovú jednotku SIMD. To sľubuje veľmi vysoký výkon v inštrukciách AVX-512, k čomu sa ešte dostaneme.

Efektívnejšie ochladzovanie jadra

AMD tvrdí, že Ryzeny 9000 sa v porovnaní s predošlou generáciou procesorov (Ryzenov 7000) budú lepšie chladiť. Trochu teórie si na to vrhneme aj preto, že „na tom niečo môže byť“, ako ukazujú aj naše vlastné merania. Plocha čipu sa síce príliš nezmenila, dokonca ani heatspreader či TIM/spájky (medzi IHS a CCD), ale mali prebehnúť určité optimalizácie na úrovni samotných jadier. A to s ohľadom na dosahovanie hotspotov s nižšími teplotami. To efektívnejším rozložením blokov na úrovni jadra CPU s ohľadom na menšiu koncentráciu v najkritickejších oblastiach.

Zároveň majú byť vhodnejšie rozmiestnené aj teplotné snímače a hlásenia teplôt presnejšie. U procesorov Zen 4 vplyvom väčšej vzdialenosti od miest, kde sú v čipe najvyššie teploty, bola pri meraní väčšia neistota. Systém riadenia procesora preto tak dobre nevedel, či už v danom mieste nebola dosiahnutá kritická hodnota. Modelovanie teplôt, ktoré procesor hlásil, bolo preto údajne trochu pesimistické. Pri Zen 5 by snímače teplôt mali byť lepšie situované priamo k zdrojom najväčších hotspotov a odmerané teploty by mať bližšie k realite. Teda, podľa AMD by to takto malo fungovať. Každý zarazený stupeň Celzia bude dobrý napríklad aj s ohľadom na výšku jednojadrového boostu v jednovláknovej záťaži. Dosahovanie frekvencie SC boostu je totiž silno závislé od zahrievania vyťaženého jadra (či jadier, ktoré sa na úlohe striedajú).

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

* V tomto parametri nemáme istotu. AMD maximálne rozlíšenie a maximálnu obnovovaciu frekvenciu vo verejne dostupných materiáloch neuvádza. Je však možné, že to bude rovnaké ako u Ryzenov 7000, tzn. 3840 × 2160 px (60 Hz).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Přichází levnější ARM procesory s jádry „Nuvia“ pro notebooky

Před nedávnem se objevily zprávy o tom, že Qualcomm chystá další ARM procesor pro notebooky, který by rozšířil nabídku směrem dolů, a počítače s ARMem a Windows by se tím dostaly na o něco nižší počáteční cenu. Teď Qualcomm skutečně vydal nové modely procesorů Snapdragon X Plus, a je jich dokonce víc. Zejména ale teď dost vylepšil levnější modely. Mají totiž konečně slušný jednovláknový boost, který byl doteď slabinou. Celý článok „Přichází levnější ARM procesory s jádry „Nuvia“ pro notebooky“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 9 9900X v megateste 40 procesorov

Uzatvárame testy nových desktopových procesorov Ryzen 9000. To modelom, ktorý kedysi na mainstreamovej platforme AMD oproti svojmu predchodcovi či pilotnému modelu (Ryzen 9 3900X) navýšil počet jadier z ôsmich na dvanásť. Aj v porovnaní s Ryzen 9 5900X je nový procesor Ryzen 9 9900X v niektorých praktických situáciách rýchlejší aj viac ako dvojnásobne. Tento model je na tom najlepšie takisto čo sa týka efektivity. Celý článok „AMD Ryzen 9 9900X v megateste 40 procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy

Po vydání herního handhledu Steam Deck od Valve se takovéto mobilní konzole či herní PC staly dost populární. Hodně z nich používá procesory Ryzen Z1 a Z1 Extreme nebo jejich notebookové verze (Ryzen 7040 a 8040). Teď by se na trh ale měla dostat zařízení, které povýší na další level, chystá se totiž handheldová verze Ryzenů AI 300, tedy teď čerstvě nového APU Strix Point založeného už na Zenu 5 a grafice architektury RDNA 3.5. Celý článok „AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (35) Pridať komentár

  1. Tvrzení 4-nanometrovou technológiou bych se asi vyhnul. Zůstal bych čistě u obchodního značení. Jen to víří nesmyslné debaty.

  2. pozrite si chlapi testy 9700x, ten sa moc nepodaril, vykon je okolo 7700x, len spotrebou je lepsi. Keby sa volal 9700 bez X, tak by to bolo daleko idealnejsie.

    1. Zase ale, když zvážíš, že mají velmi pěkný st výkon i bez V-Cache, tak je o to větší důvod těšit se na modely s ní.

    2. Výborné productivity cpu. A podle zpráv mají být takty modelů s V-Cache mnohem zajímavější, nemá docházet k limitacím jako u předešlých generací. Takže i na hry dříve nebo později dojde. A však zrovna ty tu průběžně vypisuješ, jak tě trápí teploty cpu. Lidem se fakt nezavděčíš 🙂

      1. Zníženie teplôt pri porovnateľnej spotrebe je skvelé. Obavy, ako budeme neskôr na platforme testovať chladiče, sa pomaly rozvplývajú. Nebude všetko 95 °C. Aj keď teda súhlasím s komentujúcim na EN webe, že pri testoch chladičov dáva už asi väčší zmysel než sledovanie rozdielu teplôt primárne porovnávať maximálny uchladiteľný výkon. A na základne neho procesorové chladiče hodnotiť.

        1. Napadá mě k tomu vlastně podobný point, o který jsem se podělil už dřív. Můžeme mít v jednom průběhovém grafu vývoj spotřeby k bodu, kde bude docházet k throttlingu, a to pro různé hladiny hluku (barevně odlišeno). Složitě se nám ale budou porovnávat chladiče mezi sebou, což je obtíž, které čelíme i u spektrografů.

        2. Nevím jak moc se nad tím M zamýšlel, i když zdůraznil interaktivní grafy. Protože asi není žádoucí mít v zájmu přehlednosti v grafu všechny testované chladiče. Navíc nějaké měřítko bude mít význam pro rozlišení rozdílů u výkonných chladičů a jiné měřítko pro hledání odlišností u nízkoprofilových a levných křupek.

          1. Musím ešte poriadne pozrieť do tých materiálov Coolingtechnique, na ktoré M odkazoval. On má vždy dobré nápady, ktoré vychádzajú z vedomostí a širokého prehľadu.

            Podľa môjho návrhu, nad ktorým premýšľam by sa chladiaci výkon chladičov dal porovnávať pomerne rýchlo. Na obidvoch platformách (Intel LGA 1851 a AMD AM5) by sa nastavili rôzne limity príkonu, ktoré by daný chladič v danom nastavení buď uchladil (a pri rovnakom výkone CPU by sa porovnávalo tradične zahrievanie) alebo by ho neuchladil a sledoval by sa maximálny výkon, respektíve maximálna spotreba. Asi priemer z posledných 60 sekúnd testov, v ktorých už bude situácia ustálená.

            Merať by sa asi mohol celý priebeh (spotreby), ale to len ako doplnkový materiál pre zaujímavosť. Boli by z neho asi dobre vidieť napríklad aj to, aký má potenciál z ohľadu krátkodobého chladiaceho výkonu. Vyšší chladiaci výkon v dlhodobej záťaži asi nemusí automaticky znamenať, že taký bude aj krátkodobej záťaži. Z nej by sa zase pre zmenu mohla zobrať maximálna hodnota výkonu/spotreby CPU pred jej klesaním, alebo priemer prvých 30 sekúnd? Vývoj priebehu spotreby je dobre vidieť aj v našich testoch procesorov. Ten kopec na začiatku s pomerne plynulým klesaním neznamená zakročenie časového limitu Tau, po ktorom sa spotreba zníži (to by vyzeralo inak, bol by tam kolmý skok, podobný tomu v testoch základných dosiek, v ktorých sa táto situácia simuluje zámerne).

            No, ešte relatívne dosť času, ale zatiaľ teda uvažujem nejako takto. 🙂

            PS: To porovnávanie „uchladiteľného výkonu“ by bolo aj o dosť presnejšie (ako vychádzanie z teplotných rozdielov reportovaných internými snímačmi CPU) a s vyšším rozlíšením. Tým, ako aj na tieto veci by sa používali prúdové kliešte.

            1. The patient to myslel tak, že ak by bolo v grafoch priveľa kriviek (>6 chladičov), tak by bol graf neprehľadný (niečo ako mal Computer tech and more)…
              Hlavne pre ľudí so slabším farbocitom ako ja… v podstate nepoužiteľný.
              Asi by sa to dalo vyriešiť ako to majú niekde (teraz si neviem spomenúť , že kde), => užívateľ si zaklikne, ktoré chladiče chce v grafe vidieť.

              Ešte poznámka k tomu Zenu, …aj v ENG verzii som to spomínal, že ryzeny to majú tak, že nezačnú hneď throttlovať, ale už skôr začnú znižovať výkon/max.frekvenciu, …povedzme niekde medzi 70 až 80°C… neviem presné čísla

              1. To zaklikávanie… osobne tu nevidím dôvod pre používanie čiarových grafov. Nie pre interpretáciu základných parametrov – výkon, ktorý dáný chladič na akej platforme uchladí a zahrievanie. A na úplnosť by asi boli dobré aj frekvencie jadier CPU. V rovnakom časovom úseku, v akom sa budú sledovať zvyšné dve veličiny.

                — „… nezačnú hneď throttlovať, ale už skôr začnú znižovať výkon/max.frekvenciu…“

                A o to ide, nie? Zistiť aký výkon ktorý chladič v konkrétnom nastavení (či už po normalizácii na fixnú hlučnosť alebo pri maximálnych otáčkach ventilátorov) uchladí…

                1. Tak neviem, či zase som vedľa, …ale M navrhoval čiarové grafy pri stupňujúcom sa výkone. Na to pacient zareagoval, že by to bolo neprehľadné… Na to si ty reagoval, že M má dobrý nápad. Následne som vyjadril názor (súhlasiaci s pacientom), že by to bolo neprehľadné pri vyššom počte chladičov (ak by sa nedalo vybrať).
                  Čo sa môjho názoru týka, tak ja som spokojný so stĺpcovými/pruhovými grafmi
                  ….Quo vadis? Do kina. A čo dávajú? Quo vadis? Do…. 😀

                  1. Za dobrú myšlienku z komentára M považujem hlavne to, že je vhodné sa sústrediť aj na „uchladiteľný výkon“. Intenzitu zahrievania aj ja vnímam ako sekundárny parameter, ktorý je síce dôležitý, ale iba vtedy keď je chladiaci výkon chladiča na stanovenú záťaž dostatočný (tzn. nebude v priebehu dochádzať k poklesu spotreby).

                    Čiarové grafy ako hlavnú vec, podľa ktorej by sme sa mali orientovať, nevidím. Pokiaľ teda nedá niekto pádny argument, prečo by mali byť „lepšia“/užitočnejšia možnosť. Vývojové grafy, samozrejme, byť môžu a budú, ale asi iba ako doplnková vec. Podobne, ako je to u zvukových spektrografov.

                    1. Jen jsem se nad tím zlehka zamýšlel. M to hezky zdůvodnil, že by se tak dalo do podrobností usuzovat na vliv jednotlivých prvků konstrukce a zpracování chladičů. Jsou s tím ale holt spojené obtíže. S tím se dokážu naladit na řešení, které v HWC uvážíte s pohledem na své možnosti za nejlepší.

                    2. Dôležitá premenná sú vo finále časové kapacity, ktoré dokážeme pre tie testy rozumne vyhradiť. Asi by nebolo užitočné odmerať napríklad iba dva chladiče ročne. Síce perfektne, ale vlastne bez porovnania s konkurenčnými riešeniami. Ešte ale teda nemám za sebou sedenie nad vecami, ktoré M navrhoval s odkazom na Coolingtechnique. Je možné, že po ňom súčasný pohľad prehodnotím. 🙂

                    3. Ja som nikde netvrdil, že grafy sú podstatnou myšlienkou toho čo chcel M navrhnúť 🙂
                      Ja som reagoval na to, že:
                      the patient, 7. 8. 2024 o 22:16
                      —„Nevím jak moc se nad tím M zamýšlel, i když zdůraznil interaktivní grafy. Protože asi není žádoucí mít v zájmu přehlednosti v grafu všechny testované chladiče. „

                      Tiež si myslím, že použitie čiarových grafov by bolo nevhodné pri väčšom počte chladičov, pokiaľ by neboli nejakým spôsobom „kustomizovateľné“.
                      Pri stĺpcových/pruhových grafoch zníženie prehľadnosti nehrozí pri ľubovoľnom počte.

                      Nereagoval som na to, aký spôsob a čo sa nakoniec rozhodneš merať, ale len na to, aby si ostal pri stĺpcových/pruhových grafoch (sú vždy dobre čitateľné)… A pokiaľ by si sa predsa rozhodol pre čiarové grafy, aby bola možnosť naťukať si, ktoré chladiče chcem vidieť, lebo keby tam bolo veľa čiar a farbičiek, tak som v prdeli 😀

                    4. Neboj. Čo sa týka kľúčových výsledkov, tak určite zostaneme pri pruhových grafoch. Čiarové grafy tiež nemusím. Tie budú maximálne doplnkové, na ilustráciu o priebehoch spotreby či teplôt a tak, uvidíme… 🙂

  3. Osobně prostě nechápu, proč to X na konci. Jak u šesti, tak u osmijádra. Spotřebou, cenou, výkonem odpovídají verzím bez X.
    Plnotučné X verze s 120Waty budou hold až ty s 3D V-Cache.

    1. To „X“ není úplně striktně svázané s vyšším TDP. Za tím, jestli je procesor X nebo ne-X není nějaké úplně pevné pravidlo, je to hlavně o tom, jak se AMD rozhodne že se mu to zrovna „esteticky“ víc líbí.

      To, že se tím odlišuje TDP procesorů, bývá hlavně u těch vyšších modelů. Ale třeba Ryzen 7 5700X byl taky 65W procesor. Nebo Ryzen 5 5600X (a přesto se od něj pak objevila verze 5600 „ne-X“ taky s 65W TDP).

      Ono jestli je nějaká věc, s kterou je to X v názvu nejvíc spojené, tak je to vysoká frekvence jednovláknového boostu pro ST aplikace. A to zrovna ty modely 9600X (5,4 GHz oficiálně) a 9700X (5,5 GHz oficiálně) splňují, protože mají maximální takt jaký můžou mít, pokud se má zachovat to, že vyšší modely (tj. 9900X a pak 9950X) musím mít vždycky pro odlišení o 100 MHz víc.

      Takže pokud budou případně v budoucnu vydané nějaké ne-X verze 9600 a 9700, tak budou také 65W, ale budou se asi lišit nižšími maximálními frekvencemi boostu proti verzím X (takže například něco jako 5,1-5,3 GHz a 5,2-5,4 GHz).

      (Ale tedy opravdu je otázka, do jaké míry má smysl zkoušet hledat vysvětlení, protože opravdu je to přiřazení označení X nebo ne-X asi dost arbitrární a můžou do toho mluvit i netechnické faktory jako „v tabulce modelů bude vypadat estetičtěji, když budou mít všechny modely konzistentně na konci X“).

      1. „5700X byl taky 65W procesor“ existuje aj slabsi 5700 ale problem vobec nieje v TDP. Problem je v tom, ze 9700x je slabsi alebo nazvyme to uplne ro vnaky ako 7700x, takze sa mal pri najhorsom volat 9700 a bol by priestor na vydanie silnejsieho x. Pred par tyzdnami bola sprava, ze zvysia TDP, tak mali to spravit lebo takto ako ho vydali je 9700x prepadak roka.

        1. Přesně na to narážím. Máme tady nové X verze, které jsou často slabší než X verze starší generace (protože při zatížení více jader narazí na limit spotřeby). V tom je ten problém.
          Výkon a max. takt na jedno jádro může v dnešní době zajímat jen hardwarové onanisty.

          1. — Výkon a max. takt na jedno jádro může v dnešní době zajímat jen hardwarové onanisty.

            S tým si dovolím nesúhlasiť. Zrýchľovanie práca/reakcií vo webovom rozhraní (špecificky v Google Chrome), ktorá sa nás nejakým spôsobom dokýva všetkých, je užitočné. Osobne bežne používam Threadripper 1900X, trochu aj z ľútosti (škoda „vyhadzovať“) a ten rozdiel v jendovláknovom výkone je tu dosť citeľný.

            1. Aby bylo jasno, já nezpochybnuji velký generační pokrop nové generace CPU, ale jde o podivný marketing AMD, který je ve světě již proslulý svými chybami. Museli vědět, že v testech budou recenzenti srovnávat x verze s x verzí předešlé generace. Museli vědět jak ty testy dopadnou. Přesto to dopustili. I když mají špičkový produkt neumí ho prodat a záměrně ho v recenzích sabotovali omezením TDP. Pokud by šlo o mobilní CPU pochopím, ale u desktopu záměrně takhle škrtit CPU, nevím, nedává mě to smysl. Asi chtějí podpořit prodeje 3D modelů, které jako jediné budou mít takty/TDP na krev.

              1. Taky mohou mít zájem rozumně doprodat 7. řadu, která mohla mít s AM5 vlažnější nástup. Každý jim hned vidí pod ruce a jakože vůbec.

          2. Pointless je soudit tyhle cpu téměř výhradně podle výkonu ve hrách, což dělají média napříč celým webem. A hardwaroví onanisti bývají teda zpravidla hráči 🙂

      2. Domnival jsem se ze X modeely maji nejakou leepsi podporu pro pretaktovani.
        Moznost nastavrni delicky, nebo … ? hadam …

    1. Curve Shaper: Môže sa pridať na dlhý zoznam vecí „treba spracovať“, ale s nízkou prioritou.

  4. Takže proč vlastně nedostaneme v boxu Wraith, když jsou pro ně tyhle modely jako stvořené? Možná by to zasloužilo zahrnout do závěrečné tabulky.

    1. No, ťažko povedať. R5 9600X môže dosahovať vyššiu spotrebu ako R5 7600, s ktorým sa ešte boxovaný chladič dodáva. Ale je fakt, že asi (nemáme otestované) nižšiu ako R7 7700 (tiež v balení s chladičom Wraith Stealth). Ale zase je tu to nižšie zahrievanie Ryzenov 9000, takže Wraith Stealth s R5 9600X by pri rovnakej krivke PWM možno ani nemusel byť hlučnejší ako s R5 7600. Priznám sa, že takto o tom uvažujem až teraz.

      Každopádne dobrý postreh. Prečo by sa s R5 9600X nemohol dodávať chladič? Možno je to z dôvodu firemných konvencií, kde jednoducho pmodel CPU s „X“ v názve znamená „bez chladiča“ podobne, ako je tomu u Intelu (ku K procesorom sa chladiče nepribaľujú). Aj keď jasné, je to trochu niečo iné, ale… neobhajujem a súhlasím, že hlavne na základe relatívne nižšie zahrievania by Wraith Stealth pri R5 9600X dával všetok zmysel sveta. Ale boli by s tým pre AMD spojené vyššie náklady. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *