AMD Ryzen 7 9800X3D: „Herná“ špička s MT a ST boostom

AMD Ryzen 7 9800X3D v detailoch

Vysoký herný výkon je niečo, čo sa od procesora AMD Ryzen 7 9800X3D, tak nejako očakáva. Oproti svojmu predchodcovi (Ryzen 7 7800X3D) sa však výrazne zlepšili možnosti chladenia, čo otvára cestu k vyšším frekvenciám. Ryzen 7 9800X3D sa tak posunul najmä po stránke viacvláknového, ale aj jednovláknového výkonu. Tento procesor s 3D V-Cache je tak univerzálnejší – lepšie uchopiteľný pre viacero scenárov použitia.

AMD Ryzen 7 9800X3D v detailoch

V skratke sa dá o Ryzen 7 9800X3D poznamenať, že ide o Ryzen 7 7800X3D, ktorému boli vymenené jadrá Zen 4 za novšiu architektúru Zen 5. Zo staršieho modelu (R7 7800X3D) procesoru Ryzen 7 9800X3D zostala veľká (96 MB) cache, ktorá je zdrojom herného výkonu, zostala nezmenená. Je tu však jedna dôležitá odlišnosť týkajúca sa toho, ako je táto cache tvorená.

Namiesto toho, aby bol čiplet s 3D V-Cache osadený na hornú stranu čipletu s jadrami CPU (ten bol doteraz dolu), je po noovm opačne. To znamená, že sa čiplet s jadrami CPU osadzuje hore, zatiaľ čo cache je podkladová vrstva pod ním. Podrobný opis situácie nájdete v tomto článku. Nové rozloženie má pozitívny dosah na prevádzkové vlastnosti, vďaka čomu sa dá procesor lepšie chladiť a AMD pri procesore s 3D V-Cache prvýkrát povoľuje aj pretaktovanie.

Vyššie spomínané prehodenie vrstiev nemá priamo vplyv na výkon, ktorý procesor má pri určitej pevne danej frekvencii (teda tzv. IPC), ale nepriamy vplyv tu je po zapojení boostu. Vďaka lepšiemu odvodu tepla procesor môže agresívnejšie boostovať a pri náročných úlohách si môže dovoliť vyššiu spotrebu (to procesoru umožňuje fungovať na vyšších frekvenciách jadier CPU) než Ryzen 7 7800X3D, ktorý sa horšie chladí.

V hrách, s typicky nižšou spotrebou, bude tento efekt menší. Lepšia schopnosť odvodu tepla u R7 9800X3D stojí za zvvýšením oficiálnych frekvencií procesorových jadier. Špecifikácie uvádzajú medzigeneračne 500-megahertrzový nárast základnej frekvencie (4,7 GHz vs. 4,2 GHz). V praxi je ale all-core boost rýchlejší, pracujúci na vyšších frekvenciách.

K navýšeniu (o 200 MHz) došlo aj na úrovni SC boostu pre jednovláknovú záťaž. Lepšie možnosti chladenia tu opäť predstavujú jednoduchšie dosahovanie SC boostu napríklad aj s lacnejšími chladičmi. Všetko môžete detailne preskúmať v našich podrobných testoch v rámci nasledujúcich kapitol článku.

Pre teraz ešte na úplnosť k tomu základnému: Ryzen 7 9800X3D je procesor, ktorý má aktívny jeden čiplet – kompletne. To znamená 8 jadier (AMD Zen 5) v 16 vláknach, keďže podporuje SMT (dve vlákna na jedno jadro).

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

* V tomto parametri nemáme istotu. AMD maximálne rozlíšenie a maximálnu obnovovaciu frekvenciu vo verejne dostupných materiáloch neuvádza. Je však možné, že to bude rovnaké ako u Ryzenov 7000, tzn. 3840 × 2160 px (60 Hz).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Máme specifikace Intel Arc B570, levnější grafiky Battlemage

Intel tento týden odhalí a za týden a něco (12. 12.) začne prodávat novou generaci herních grafických karet Arc označenou Battlemage, která je založená na nové architektuře Xe2 HPG, jejíž ochutnávka je k vidění už v procesorech Lunar Lake a mělo by jít o značný pokrok proti první generaci Arcu. Už minulý týden jsme psali o specifikacích modelu Arc B580, ale až teď přicházejí také informace o parametrech levnější varianty Arc B570. Celý článok „Máme specifikace Intel Arc B570, levnější grafiky Battlemage“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Battlemage je tady, Arc B580 a B570 vyjdou příští týden

Před několika dny prozradily obchody připravovanou grafiku Intel Arc B580 nové generace „Battlemage“, která by dle předchozích drbů měla jít do prodeje v prosinci. A už to zřejmě máme potvrzené, prosákly informace o datu vydání a také o tom, že Battlemage nebude jenom jedna. Intel chystá dvě či tři karty. Nebo alespoň prozatím, protože později se ještě mohou přidat výkonnější modely, jejichž osud teď není moc jasný. Celý článok „Intel Battlemage je tady, Arc B580 a B570 vyjdou příští týden“ »

  •  
  •  
  •  

Už máme specifikace GeForce RTX 5070 a GeForce RTX 5070 Ti

Až v novém roce sice dojde k vydání nové generace grafik od Nvidie, přesto už ale začaly prosakovat podrobnosti o chystaných modelech, které v prvních měsících roku 2025 vyjdou. Během týdne se sešly novinky k GeForce RTX 5090 coby nejvýkonnějšímu modelu, ale zejména i k levnějším GeForce RTX 5070 Ti a GeForce RTX 5070, což mohou být zrovna karty, které budou vzhledem k cenám „highendu“ zajímat nejvíc hráčů. Celý článok „Už máme specifikace GeForce RTX 5070 a GeForce RTX 5070 Ti“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Chybička v tabulce specifikací, cenu máte o 100$ dole –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kéž by to tak skutečně bylo 😁 Jak si vyložit výsledky měření spotřeby v porovnání s 9700 –⁠⁠⁠⁠⁠ ukázat na přístupy do paměti, nebo operační systém; můžeme se dočkat zlepšení? Minima ve hrách ukazují rozdíl třídy, prostě wow 😮

    1. Cena v tabuľke opravená, vďaka za upozornenie! 🙂

      Spotreba Ryzen 7 9800X3D vs. Ryzen 7 9700X: Čo konkrétne nesedí? R7 9700X je testovaný s oficiálnym TDP 65 W, kde je spotreba zastropovaná PPT (88 W), zatiaľ čo R7 9800X3D ide pri maximálnom výkone na hranu o cca 60 W vyššieho PPT. Na tých 170 W sa ten procesor nedostane asi skrz teplotný limit, kde je Tj,max (Ryzen 7 9800X3D) 95 °C.

      1. Průměrná spotřeba vychází u 9700 často vyšší, hlavně v nečinnosti je situace docela překvapivě naruby; čemu to přisoudit? Binningu, jak dříve naznačil Wingo? Testy na Phoronix naznačují, že nějaký vliv bude na straně os a updatů.

        1. Aha, už to vidím…. každý pozerám na niečo iné. Vy spotrebu v hrách (kde je R7 9700X naozaj žravejší) a ja vo výpočtových úlohách, kde je R7 9700X už úspornejší.

          No, Ryzen 7 9700X má frekvencie herného all core boostu vyššie ako R7 9800X3D, čo môže byť dobrým vysvetlením toho, prečo je Ryzen 7 9800X3D v hrách úspornejší. Spotreba v nečinnosti môže byť do určitej miery skreslená použitím inej základnej dosky, respektíve iného mikrokódu. Čim nižšia záťaž/spotreba, tým môže byť percentuálny vplyv tohto vyšší. Aj v testoch dosiek môžete vidieť, ako doska od dosky lieta spotreba v nečinnosti aj pri použití rovnakého procesoru.

          1. No krom frekvence mě právě napadlo ještě vytížení paměťového řadiče (častější přístupy k paměti). Ve hrách je to vážně velký rozdíl.

  2. Snad poprve vidim tady pekne tabulky. Bud se vam povedli cerne, nebo se mi na PC pouzije mobilni nudlovity format, ktery odmitam cist. Takze gratulace panove.
    ==============================

    K clanku, AMD ma tedy levnejsi a vykonejsi CPU a zaroven s nizsi spotrebou a zaroven vyssi frekvenci a zaroven novejsi instrukcni sadu jak konkurencni Intel ? (navic instrukcni sadu vymyslel Intel sam, ale nedokazal ji spravne implementovat ! )

    Kdo by si na tohle vsadil v dobe stavebnich stroju ? Ja ne. Intel vypadal po dekady jako neznicitelne imperium. Ale, Jak se rika, Rim take neshorel za den. 😀

    1. Formátovanie tabuliek a aj ich dizajn je ako vždy. K zlepšeniu niečoho muselo dôjsť na Vašom prijímači. 🙂

  3. Výsledky uvedené v kapitole 17 „Súhrnný herný výkon“, kde 9800X3D nie je herná špička (pretože má cca rovnaký výkon ako lacnejší/starší procesor 7800X3D), sú v rozpore z názvom článku „9800X3D: Herná špička…“. Tiež je podivné, že v recenzii nového procesora vydaného 2024-Nov-07, a novších Intel procesorov, sa používa 2 roky starý Windows 10 22H2, a 3 roky staré ovládače NVIDIA vydané 2021-Jun-10. Záverečná kapitola 40 odkazuje na kapitolu 18 (link „Herný výkon“), z ktorej vyplýva, že špička je Core i3-12100F. Namerané hodnoty FPS sú príliš odlišné od hodnôt napríklad na tomshardware alebo youtube-HardwareUnboxed.

    1. Ďakujem za upozornenie – prepojenie textu na správnu kapitolu (so súhrnným herným výkonom) je v závere opravené.

      Titulok článku nie je v rozpore s výsledkami ani keby v 720p (kde je eliminovaný vplyv grafickej karty) Ryzen 7 9800X3D nedosahoval na prvé miesto a bol druhý, pod Ryzen 7 7800X3D.

      Starší operačný systém je tu práve z dôvodu konzistencie výsledkov v kombinácii s veľkou databázou. To je niečo, čo mi v iných testoch chýba. Buď testujú s najnovším OS iba zopár testov a nevzniká tak ani veľké porovnanie, ani komplexný obraz o všetkých vlastnostiach procesora, alebo keď dochádza k miešaniu výsledkov pod W11 v rôznych podobách… no, každý má inú metódu a osobne sa viac s (než s inými) stotožňujem s našim prístupom. Je prirodzené, že všetci prichádzajú k trochu iným výsledkom, keď každý tieto veci vidí trochu inak.

      — „Výsledky uvedené v kapitole 17 „Súhrnný herný výkon“, kde 9800X3D nie je herná špička“„Záverečná kapitola 40 odkazuje na kapitolu 18 (link „Herný výkon“), z ktorej vyplýva, že špička je Core i3-12100F.“ určite tie výsledky analyzujete správne? Hmm… 🙂

      1. Konzistencia výsledkov je OK, ale myslím si, že po určitom čase by sa do testovania mali pridávať nové operačné systémy a zároveň odoberať staré operačné systémy.

        Zmena operačného systému na druhý zaberie len cca 5 minút času: (1) vypnúť PC, (2) vybrať SSD s Win10 22H2, (3) vložiť SSD s napríklad Win11 23H2, (4) spustiť PC. Koľko meraní vo vašej databáze je s Win11 23H2? —- Ak chce byť človek fest-konzistentný, tak reset celého obsahu 512GB SSD do jeho predchádzajúceho stavu zaberie 10-20 minút, ak sa na ten účel spraví samostatný program.

        Podobne, výmena GPU zaberie cca 5 minút času: (1) vypnúť PC, (2) vybrať RTX 3080, (3) vložiť napríklad RTX 4080, (4) spustiť PC. Koľko meraní vo vašej databáze je s RTX 4080?

        1. Čiastočne súhlasím, pokiaľ ide o text v prvom odseku Vášho príspevku. Len teda úplne neviem, ako to urobiť pri zachovaní toho velkého vzájomného porovnania procesorov. Na niektorých úrovniach sa o aktualizáciu usilujem, napríklad čo sa týka DaVinci Resolve Studio (zo 17 sme nedávno prešli 19)…

          … jasné, samotná zmena OS zaberie chvíľku, ale problém ej s tým, ako sa ten systém v čase vyvíja. To, čo nameriame teraz, nebude na W11 porovnateľné s výsledkami o mesiac. Ani nemáme možnosť tie procesory pretestovávať, pretože sú často požičané iba na pár dní. Ale aj keby tá možnosť bola, tak v rozsahu, v akom tie testy robíme, by to bolo nemožné – nevychádzalo by to časovo. Preto je tam tá vsádzka na starší OS, na ktorom sú výsledky konzistentné aj v priebehu rokov.

          Grafická karta to isté. Jej zmena znamená cestu k malým databázam s obmedzeným porovnaním. Moja vízia testov je opačná. Pozeráme sa na to každý inak, čo je, samozrejme, v poriadku. Len vysvetľujem dôvody jednotlivých krokov. Naozaj nejde o to, koľko času zaberie výmena grafickej karty za inú či nahodenie SSD s iným OS.

          PS: Prečo robiť to, čo už robia ostatní. My sme… iní, haha. Osobne nejako neviem prísť na chuť trendu dávať pri hodnotení proceosrov takú dôležitosť hernému výkonu, ako to robia mainstreamové médiá. Chápem (trh hráčov je veľký), ale trochu mi nesedí tá neúplnosť a ignorácia ostatných aspektov. No, každý od tých testov asi očakávame niečo iné.

          A prečo vôbec riešiť pri špičkových procesoroch herný výkon, ktorý sa obvykle spája s výkonnou grafickou kartou a monitorom s takým vysokým rozlíšením, že je vlastne prakticky jedno, aký procesor sa použije? 🙂

          1. Za situace, která nastala s příchodem 5. Zenu a Arrow Lake, by se ale možná hodilo věnovat tomuhle tématu nějaký speciál ve smyslu: „Dopad aktualizací na provoz nejnovějších architektur procesorů“, na který by se dalo v rutinních testech odkazovat. Asi bych s tím ale ještě chvíli počkal, protože současný vývoje je IMHO ještě příliš bouřlivý.

          2. Ďakujem za podrobnú odpoveď. Neviem koľko PC testujete paralelne, alebo či máte časť testovania zautomatizovanú a beží bez zásahu človeka. Phoronix pri recenzii 9800X3D spustil ~120 testov (pričom každý test sa spúšťa opakovane dokým sa variabilita merania nezníži na prijateľnú hodnotu), čo trvalo približne 25 hodín (https://openbenchmarking.org/result/2411052-NE-AMDRYZEN775). Hry je problematické testovať automatizovane, preto Phoronix väčšinou hry netestuje alebo testuje len malý počet hier a netestuje žiadne novšie hry. Avšak, Digital Foundry oznámili, že prechádzajú na automatizované testovanie hier (https://www.youtube.com/watch?v=0aIHMvs0zps&t=160s) – konkurencia nespí a tak ako vy tiež vedia, že konzistencia výsledkov pri testovaní hier je dôležitá.

            1. Procesory paralelne netestujeme, o to sa bude pokúšať až Adam V. pri grafických kartách. Ja to mám také… neefektívne, musím si to všetko vyklikávať a mať to stále pod kontrolou. Viem, ako dokáže výsledky skresliť už len to, že jeden zo systémových ventilátorov stratí signál a v skrinke, resp. v testovacom tuneli klesne prietok (a zhorší sa chladenie)…

              Čo sa týka opakovateľnosti meraní, tak nejde o to, že by bol veľký rozptyl výsledkov v xy za sebou spustených testoch. „Problém“ prichádza až s tým časovým oknom. Výsledky rovnakého procesora na rovnakej testovacej platforme budú teraz pod W11 iné (a dosť neporovnateľné) ako tie, ktoré by ste získali pred pol rokom. Takže o toto ide, nie o to, že by sa niečo rozchádzalo niečo v testoch pustených tesne po sebe. Pokiaľ sa to deje, tak to hlavne svedčí o nestálych testovacích podmienkach. My napríklad v rámci testov dodržiavame aj pauzy na resetovanie boostu a tak.

              Áno, Phoronix netestuje novšie hry možno aj preto, aby predišiel skresleniam, ktoré vznikajú na úrovni aktualizácii danej hry. A asi nebudeme jediný, ktorí sa držia na fixných grafických ovládačoch dlhší čas. Samozrejme, že s rôznymi ovládačmi môžu niektoré procesory v hrách vychádzať lepšie ako iné. Dôvod je jasný – novšie ovládače môžu byť pre danú hru lepšie optimalizované. V tomto prípade sa sleduje ale skôr vplyv grafických ovládačov ako rozdielu „herného výkonu“ medzi jednotlivými procesormi. V ojedinelých prípadoch sú staršie ovládače v niektorých hrách nepodporované, ako to ej napríklad aj v Cyberpunk 2077. Výsledky v tejto hre sme preto museli v určitej fáze zahodiť a začať databázu budovať odznova.

              1. Z určitého pohľadu sú hwcoolling/tomshardware/phoronix/atď až príliš zjednodušené metódy testovania. V Linuxe sa napríklad dá presne určiť, či daná amd64/x86-64 inštrukcia je súčasťou kernelu, grafického ovládača, systémovej knižnice (napríklad glibc), alebo je súčasťou kódu hry – jediný problém predstavuje JIT (just-in-time) kompilácia (kód vygenerovaný za behu aplikácie). Na základe takých dát by sa dal eliminovať vplyv verzie ovládača grafickej karty (v Linuxe je to v prípade AMD kariet knižnica Mesa, a kernel driver ‚amdgpu‘) na namerané výsledky – poprípade by sa dalo určiť, v akej miere je za zmenu vo výsledkoch merania zodpovedná (1) vylepšená architektúra nového CPU, (2) nová verzia ovládača GPU, alebo (3) nejaká nová verzia nejakej knižnice. Moderné x86 procesory majú niekoľko desiatok všelijakých rôznych počítadiel výkonu (performance counters), ktoré hwcoolling/tomshardware/phoronix/atď vôbec nevyužívajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *