AOC Q27T1 – monitor štýlový ako Porsche

Detaily

Značka AOC je známa ako výrobca mainstreamových, pracovných ale aj herných monitorov. Častokrát ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Tentokrát sa však pozrieme na niečo netradičné. Ide o monitor zameraný na dizajn a štýl. Vďaka tomu nesie meno známeho výrobcu automobilov Porsche. Keď si náhodou nemôžete dopriať tátoša v garáži, zaobstarať si môžete aspoň tento skvost na stôl.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení nájdete samotný monitor s už nainštalovaným stojanom, káble HDMI a DP, napájací kábel s adaptérom a dokumentáciu. Monitor je okamžite pripravený na používanie, stačí zapojiť dva káble a je to. Ide asi o najjednoduchší postup, s akým som sa pri monitore stretol.

Pozrite sa bližšie na stojan, ktorý je najzaujímavejším prvkom monitora. Ako už bolo v úvode spomenuté, dôležité je pri tomto monitor práve meno Porsche, ktoré si určite spájate s výrobcom legendárnych športových áut. Tento monitor vznikol v spolupráci s firmou Studio F. A. Porsche, ktorú možno poznáte pod starším názvom Porsche Design Studio, ktoré produkuje výrobky s označením Porsche Design. Prvé čo mi pri Porsche design ako fanúšikovi IT technológií napadne, sú smartfóny Huawei, ktoré nesú toto prestížne meno. Firmu založil pravnuk slávneho Ferdinanda Porsche, takže stále ide o rodinnú firmu a odkaz legendárneho svetoznámeho dizajnéra.

AOC Q27T1 je monitor zameraný predovšetým na dizajn, štýl a prezentáciu. Zaujme tenkými rámčekmi na troch stranách displeja a predovšetkým veľmi netradičným asymetrickým stojanom. Ten je vyrobený z jedného kusu hliníku a zaujme na prvý pohľad. Nič takéto som ešte v praxi nevidel.

Je veľmi zaujímavé, akým spôsobom stojan vyvažuje hmotnosť monitora, ktorý sa ako keby vznáša nad stolom.

Na zadnej strane okrem loga nájdete samozrejme vstupné porty, ktoré sú prekryté plastovou krytkou. Káble vedú nadol a majú malý otvor, ktorými ich viete ťahať. V praxi vám však potom budú visieť z monitora nadol, čo nie je veľmi estetické pri takomto dizajnovom monitore.

Monitor má dvojicu vstupov HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2. Ďalej je tu už len 3,5mm audio konektor pre slúchadlá a napájací konektor. Za negatívum považujem absenciu konektora USB-C či USB hubu. Minimálne však USB-C malo byť samozrejmosťou pri takto novom monitore zameranom na dizajn. Živo si viem predstaviť monitor na stole dizajnéra s Macbook Pro, ktorý by ho chcel pripojiť jedným káblom USB-C káblom.

Na pravej strane nájdete päť tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie menu OSD. To si ukážeme nižšie v článku. Ide o pomerne lacné riešenie, najmä, keď ho porovnáte s joystickmi, aké používa LG či Samsung.

Vzadu sa nachádza aj zámok Kensington, keby ste chceli mať monitor niekde na predajni zabezpečený proti krádeži.

Nevýhodou esteticky zaujímavého stojanu je možnosť jeho polohovania, ktorá umožňuje náklon iba 3,5 – 21,5 °. Otáčanie či výškové nastavenie nie je možné.

Po pripojení k Macbooku môžete vidieť ako vyzerá monitor v praxi. Tenké rámčeky pôsobia veľmi moderne. Zároveň však môžete vidieť, že kabeláž nepôsobí veľmi esteticky.

V menu OSD nájdete viacero možností od nastavenia svetlosti, farieb až po pokročilé funkcie. Vybrať si môžete z niekoľkých režimov gamma aj teploty farieb, ktorým sa budeme venovať v testoch.

Než sa pustíme do samotných testov, pozrite sa ešte na uniformitu displeja. Tá nie je práve najlepšia a ľavý horných roh má zjavný backlight bleed, ktorý určite nameráme aj sondou. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší ale aj horší. Otázne len je, či by takýto kúsok mal prejsť výstupnou kontrolou.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye

Pod značkou AOC vyšlo už niekoľko nevšedných monitorov, ktoré charakterizoval najmä výstredný stojan. Nedávno oznámený model PD27 však znovu posúva latku netradičnosti. Nosná konštrukcia je inšpirovaná klietkou závodného automobilu. A aby to ako celok dávalo zmysel aj v kontexte s cieľovou skupinou, má monitor obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Cena je pritom, no… posúďte sami. Celý článok „Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Philips 439P9H – širokáč na multitasking s kamerou

Ultrawide monitory majú nielen herné, ale aj pracovné využitie. To obzvlášť vtedy, ak ide o tzv. super ultrawide alebo modely s pomerom strán 32:10. Presne do tejto katégorie spadá aj Philips 439P9H. Okrem širokého displeja zaujme aj inými vlastnosťami, ako je bohatá portová výbava alebo IR kamera pre Windows Hello. Ponúka tiež KVM switch na pripojenie príslušenstva k dvom počítačom naraz a ich jednoduchého prepínania. Celý článok „Philips 439P9H – širokáč na multitasking s kamerou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu? Celý článok „Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. mozno by bolo vhodne spomenut aj ako rychlo nabiaha po zapnuti a ci sa chova rovnako/podobne ako napr. taky AOC Q3279VWFD8, ktory ma v tomto oproti inym monitorom deficit.

  1. a v tabulke uradoval skriatok 🙂 opravte si typ panelu na IPS.

   inak skoda tych kablov, ich vedenie mali zakomponovat do stojanu ako ma napr. gw2480. alebo tam dat zozadu aspon nejake uchytky.

   1. Opravené, vďaka za upozornenie! 🙂

    // btw, staršia, rovnako dizajnovaná PDS271 mala vstup HDMI na konci stojana. Ale zase to bol jediný vstup, ktorý ten monitor mal. Tu je ich viac…

  2. Mám se starty monitorů AOC podobnou zkušenost, taky by mě v té souvislosti zajímalo, jak si vede při přepínání a fyzickém přepojování vstupů za chodu – hladké to posledně nebylo.
   Ve formátu 21.5″ by se mi tenhle minimalismus líbil víc.

  3. Ahoj, bohužiaľ monitor už nemám u seba a takúto vec mi nenapadlo merať. Pri ďalších testoch to ale zaradíme do metodiky, vďaka za tip 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *