Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Záver

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania.

Záver

Z Arctic Alpine AM4 Passive máme radosť – na úspornejšie procesory je perfektný. Ak sa vyvarujete nevhodnej montáži (tou je u úplne pasívnych zostáv tá s rebrovaním vodorovne) a pasív ani nezadusíte v utesnenej skrinke bez ventilátorov, zvládne naozaj maximálnu záťaž (tj. plný výkon procesorovej i grafickej časti) Athlona 200GE bez znižovania výkonu prehrievaním.

Okrem pôsobenia v bezhlučných domácich zostavách je tak tento chladič zaujímavý aj do priemyselného prostredia, kam z rôznych dôvodov ventilátory nesmú.

V skrinke s airflow chladič dosahuje málinko lepších výsledkov s doskou vo vertikálnej polohe. Celkovo však môžeme konštatovať, že popri dynamickom prúdení vzduchu je rozdiel vždy zanedbateľný, nech je inštalácia/orientácia akákoľvek. Väčší, 8-stupňový rozptyl v teplotách je až v prípade, kedy je chladič odkázaný na rozptyl tepla prirodzeným stúpaním teplého vzduchu. Tu si podľa očakávaní rebrovanie najlepšie počína s doskou s lamelami vo vertikálnej polohe. O zníženie efektivity však nemusíte mať obavy ani v ležatých skrinkách, typických pre HTPC.

Arctic Alpine AM4 passive na doske ASRock B450 gaming-ITX/ac

Najlepšia je na chladiči nízka cena okolo desiatich eur. Alpine AM4 Passive je po všetkých stránkach najatraktívnejšia voľba do mimoriadne tichých zostáv s úpornými APU AMD. V niektorom z ďalších testov sa pozrieme, ako si poradí s 2200/2400G. To už sa budeme zrejme hrať i s podvoltovávaním, polohami a priblížením systémových ventilátorov a podobne. S týmto chladičom tak ešte nekončíma a máte sa na čo tešiť.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Jednoduché, bezhlučné, lacné a účinné, môže byť. Do HTPC kde max. záťaž je prehrávanie videa jak stvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *