Arctic rozširuje ponuku lacných chladičov Alpine, o 23 a 23 CO

Nové top-flow chladiče pre procesory AMD. Arctic Apline pod desať eur

Firma Arctic vydala nové chladiče Alpine 23, ktoré sú určené pre päticu AMD AM4. Vhodné môžu byť ako lacná alternatíva k dosluhujúcemu Wraith Stealth alebo ako náhrada za hlučný chladič s malým ventilátorom, ktorý sa dodáva s Athlonom 3000. Na výber máte medzi dvoma variantmi. Pre tých z vás, ktorých zaujímajú robustnejšie ložiská, bude ten drahší model s prívlastkom CO.

Chladiče Alpine reprezentujú v portfóliu Arcticu najnižšiu triedu. Typicky sú konštruované tak, že podporujú iba jednu z montážnych roztečí. Teda buď Intel LGA 115x/1200 alebo AMD AM4, čo je i tento prípad.

Pasívna časť je veľmi jednoduchá – ide o hliníkový monolit s rebrami zakončenými do tvaru vidlice rovnako, ako to majú aj chladiče, ktoré sa dodávajú s vybranými procesormi Intel.

Ako jednu z predností Arctic uvádza rýchlu a bezpečnú montáž. Na rozdiel od Wraith Stealth, ktorý sa k backplatu skrutkuje, tu využívate na upevnenie tradičný sponový mechanizmus. Inštalácia tak nevyžaduje demontáž držiakov backplate. Práve k nim sa chladič háčkuje. Či je to jednoduchšie (a pohodlnejšie) než skrutkovanie Stealtha nechám už na vás, rýchlejšie to bez potreby náradia ale asi bude. Spomína sa i vylepšený montážny systém, ktorý bude asi oproti podobným starším chladičom, ako je napríklad Alpine AM4 CO, používateľsky prívetivejší. Konkrétnosti sa nespomínajú, ale pri týchto sponových systémoch ušetrí nervy aj lepšia flexibilita samotných spôn. Teplovodivá pasta je, mimochodom, tak ako tradične predaplikovaná v tenkej vrstvičke a jedná sa o MX-2.

Pasív zvrchu ochladzuje 90 mm ventilátor s pracovným rozsahom rýchlostí 100–2000 ot./min, ktorý by mal mať spotrebu menšiu než 1 W (0,72 W). Podľa cieľového prostredia dáva Arctic na výber medzi dvoma variantmi.

lacnejší model, povedzme na domáce použitie, má fluidné ložiská a príplatkový (s CO v označení) má už guľôčky dve. Rozdiel v životnosti Arctic neuvádza, každopádne Apline 23 CO stavia do úlohy chladiča, ktorý je spôsobilý na nepretržitú prevádzku. Lepšie pripravený má byť aj do náročnejších podmienok s vyššou prašnosťou a teplotou okolitého vzduchu. Takýmto nepriaznivým faktorom má guľôčkové ložisko (s dvoma guľočkami) lepšie vzdorovať a v konečnom dôsledku tak dlhšie vydržať v dobrej kondícii.

Chladiče majú na výšku 65 pri hmotnosti 275,5 gramov. Odporúčaná koncová cena za Alpine 23 je 13,99 eur a za Alpine 23 CO je to 14,99 eur. V cenníkoch niektorých českých a slovenských obchodoch sú však už od 8, respektíve 9 eur. A skladom.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. v tejto vete sa stratili dve pismenka v slove skrutku/je/ – „Na rozdiel od Wraith Stealth, ktorý sa k backplatu skrutku, tu využívate na upevnenie tradičný sponový mechanizmus.“ 🙂

 2. Kdyby chladič vybavili ventilátorem s klasickou konstrukcí a rámečkem, které by umožnily a maximálně usnadnily jeho výměnu, pak by jim člověk dobrou vůli a holedbání životností věřil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *