ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310

Mini-STX se konečně otevírá procesorům Coffee Lake

Protože máme rádi kompaktní PC, sledujeme se zájmem formát Mini-STX, který přinesl ještě menší alternativu desek Mini-ITX – stále s použitím vyměnitelných desktopových procesorů, ale také už standardně počítající jen s DC zdroji. ASRock, který je jedním z hlavních propagátorů formátu Mini-STX, teď přišel s novým modelem barebonu DeskMini a s ním také novou deskou, která na platformu přinese šestijádrové procesory, ale také nižší cenu.

První generace krabiček DeskMini měla tu nevýhodu, že má ještě starší verzi socketu LGA 1151 a čipsety H110, které ještě neumí rozběhat nové procesory Intelu Coffee Lake. Firma mezitím vydala verzi DeskMini a jeho desky Mini-STX, která používá čipsety Z370 a tedy už podporuje šestijádra (nebo levná čtyřjádra Coffee Lake jako Core i3-8100). Jenže tak je dražší, větší a obsahuje samostatnou grafickou kartu. Spotřebou i velikostí šla tato verze spíš proti duchu platformy Mini-STX. Nyní ASRock do nabídky zařadil ideální kompromis: barebone DeskMini série 310. Ta používá v dubnu vydanou levnou čipovou sadu H310, které ale oproti dražším verzím pro použití v kompaktním minipočítači prakticky nic nechybí, zato ale díky ní může celý počítač stát míň.

DeskMini 310 a jeho deska s označením H310M-STX podporují procesory Coffee Lake pro socket LGA 1151 do TDP 65 W, což je stejné jako u verze s čipsetem Z370 nebo starší H110. Bude s ním tak možné použít nejatraktivnější modely, jako jsou Core i3-8100, i5-8400 nebo i7-8700. Jako obvykle je možné použít chladič přibalovaný k procesorům. Paměti DDR4 (až 2666 MHz) se instalují do dvou slotů SO-DIMM, pro rozšíření je dostupný slot M.2, do nějž se instaluje bezdrátový modul Intel AC-3168. Ten je ale přibalený jen u verze barebonu označené 310W, ne u té základní. Pro úložiště má deska slot PCI Express 3.0 ×4, podporující NVMe i SATA disky, dva porty SATA (které poskytují i napájení) a také čtečku paměťových karet MicroSD. Disky SATA se dají instalovat pod desku do spodní části šasi, kde jsou dvě 2,5

Deska ASRock H310M-STX, použitá v DeskMini 310

Na lowendový čipset jsou chvályhodně osazené video výstupy – je zde HDMI 1.4 a také DisplayPort 1.2, s kterým se bude dát plnohodnotně připojit 4K monitor. Deská má i analogový D-Sub, ale najednou se dají použít jen dva z těchto tří výstupů. Krabička vyvádí ven čtyři porty USB, z toho tři USB 3.0 a jeden z nich je ve formě oboustraného portu typu C. Dvě další USB 2.0 se dají uvnitř dostat z vývodu na desce, kdyby byla potřeba. Pro zvuk má krabička dva jacky, sluchátkový (s podporou headsetů s mikrofonem) a samostatný vstup. ASRock také nezapomněl na drátové sítě, integrován je gigabitový Ethernet Intel I219V.

Deska by ve variantě H310M-STX/COM měla mít i vývoj na sériový port, pro který je připravený prolis v plechu skříňky, kterou ASRock pro barebony DeskMini vyrábí. Napájení je jako obvykle externím zdrojem v notebookovém stylu, potřeba je adaptér s napětím 19 V. Tento rys je jednou z výhod počítačů a desek formátu Mini-STX, protože sehnat třeba Mini-ITX desky s DC napájením je relativně obtížné, moc jich neexistuje.

Vzadu má DeskMini 310 výstupy HDMI i DisplayPort. Rozměry skříňky jsou 15,5 × 15,5 × 8,0 cm

Nízká cena, ale asi bez zdroje v balení

DeskMini řady 310 se už začalo prodávat, v Německu ho již obchody mají i skladem. Příjemné je, že i včetně šasi (tedy jako barebone) se dá koupit už od 155 eur, jde ale o verzi „DeskMini 310“, která zřejmě neobsahuje bezdrátový modul. Ten obsahuje verze DeskMini 310W, pro níž cenu zatím neznáme. Zdá se ale bohužel, že tyto DeskMini také nebudou mít přímo v balení přibalený napájecí zdroj, na rozdíl od předchozího modelu s čipsetem H110 už ve specifikacích není uveden. Jeho dokoupení zase k ceně něco přidá.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Násilně miniaturizované, bez integrovaného zdroje. Deska slušná, ale celý zbylý design slabý až běda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *