Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač

Nový počítač Asus PB62: Objem 1,3 litra, až 65 W procesory Rockat Lake a odolné telo

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rockat Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu.

Len málokedy sa podarí vydať prakticky súbežne s novou platformou hotový počítač. Nedávno sme tu písali o mini PC Axiomtek, ktoré sa bude dať kúpiť až o mesiac a pritom bude v konfigurácii so „starými“ procesormi Whiskey Lake. Ale napríklad i Shuttle býva pri vydávaní svojich počítačov o generáciu pozadu. Nejaký čas predsa len trvá, kým sa firma dostane k novému procesoru a podľa neho optimalizuje zvyšok (vrátane typicky neštandardizovanej základnej dosky).

Asus mal procesory Rockat lake ale evidentne k dispozícii vo výraznejšom predstihu a v hojnom počte konfigurácií ich bude ponúkať v počítačoch označovaných PB62. A bude to prierez všetkými modelovými radmi. Od Celeronu postupne až ku Core i7. Osadzované budú tak procesory s TDP 65 W ako i 35 W. Zo 65 W to sú Core i7-11700, Core i5-11500, Core i5-11400 a tento rad ešte dopĺňa 58-wattové Pentium G6405. Potom sú tu ale ešte úspornejšie Core i7-11700T, Core i5-11500T, Core i5-11400TCeleron G5905T.

Procesorov na výber podľa potreby je naozaj dosť. Počítače sa napájajú externe, adaptérom. Tie sa v závislosti od procesorového TDP dodávajú v rôznych výkonnostných variantoch s 90, 120 a 150 W. Rezerva je vždy dostatočná, počíta s optimálnym zhruba polovičným zaťažením i v prípade ďalších rozšírení.

Základná doska tohto počítača má čipovú súpravu Intel B560 a na pomery tohto typu počítačov sa vyznačuje i nadštandardnou výbavou interných konektorov. Pre SSD M.2 sú vyvedené dva plnohodnotné sloty so štyrmi linkami, k ktorých jeden je z podporou PCIe 4.0. Nechýba ale ani štandardný konektorov SATA na pripojenie 2,5 “ SSD alebo HDD.

Na akceleráciu ľubovoľného úložiska ej podporovaný aj Intel Optane. Pamäť (RAM) je možné osadiť do dvoch slotov SO-DIMM a oficiálne je podporovaných dvojkanálovo 64 GB s 3200 MHz. Modul pre bezdrôtové siete podporuje WiFi 6 (A201) a rýchly BlueTooth 5.2. Pre pevnú sieť je vyhradený jeden gigabitový konektor RJ-45 na zadnej stene zariadenia.

Počítač PB62 je určený predovšetkým do podnikového prostredia ku kasám, do, inteligentných automatov, systémov na digitálny podpis, do nemocníc, kuchýň, kioskov i na letiská. V základnej výbave má dva videovýstupy DisplayPort (1.2), ale cez konfiguráciu voliteľného portu môžete pridať HDMI (2.0), s ktorým bude možná zobrazovanie vysokého rozlíšenia (4K@60 Hz) na troch monitoroch súčasne. V rámci jedného rozširujúceho portu, ktorý si vybrať prispôsobiť, môžete dal ale prednosť i D-Subu, sériovému konektoru DB9 (COM) či druhému RJ-45.

Systém chladenia výrobca nerozvádza, hoci by boli tieto informácie zaujímavé. Chladiť 65 W procesory v takto malom tele (175 × 175 × 42 mm) v tichosti bude celkom výzva. Z návrhu konštrukcie sa však dá usudzovať, že chladenie bude aktívne, s ventilátorom. Asus prízvukuje aj na prítomnosť prachových filtrov, ktoré v malých počítačoch nebývajú bežné. V špinavšom prostredí (a že aj s takými sa počíta) budú však mimoriadne užitočné. Počítač by mal byť celkovo dobre odolný, aj voči mechanickým nárazom, vibráciám, vysokej vlhkosti či vysokým mínusovým alebo plusovým teplotám okolia, od -40 až cez +60 °C. PB62 má podliehať vojenským štandardom MIL-STD-810H.

Nadštandardná a moderná je i externá výbava konektorov. Spredu sú to štyri 10-gigabitové porty USB 3.2 gen. 2 a jeden 5gigabitový USB-C. Vyvedené sú i dva 3,5 mm jacky, ktoré v podobne malých multimediálnych počítačoch nebývajú (tam je to obvykle o jednom 4-pólovom). Zvyšok konektorov vrátane vymeniteľnej šachty na ten prispôsobiteľný, ktorý sme si už spomínali, sú zozadu.

Ceny ani termíny dostupnosti zatiaľ nie sú známe. Za zmienku ale ešte stojí to, že sa okrem čierneho bude dať tento PB62 kúpiť aj s bielym povrchom šasi.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry. Celý článok „Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080. Celý článok „ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Na situaci s dostupností a návazně výčet instrukčních sad u Pentií je teda dost smutný pohled. Z pekla je ještě dlouhá cesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *