Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Testy displeja

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 14″ displej IPS s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px) a 60 Hz. Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia pre eliminovanie trhania obrazu. Klasický širokouhlý pomer strán oceníte najmä pri videách, no na prácu z textom by sa viac hodil vyšší displej, napríklad 16:10. Oceňujem ale tenké rámčeky okolo displeja, ktoré majú len 2,5 mm po stranách a 10,9 mm spodnú bradu. Vďaka tomu je aj samotný notebook veľmi kompaktný. Displej zaberá až 90 % tela.

Na stránke výrobcu je promované len takmer bezrámové telo, no o kvalite podania farieb nie je ani zmienka. To si však hneď overím.

ZenBook 14 je ponúkaný s viacerým displejmi. Testovaný kúsok má nižšiu konfiguráciu s 300 nitmi. Napriek tomu má displej veľmi dobré podanie farieb. Pokrýva 99 % sRGB, 76 % AdobeRGB a 77 % DCI-P3. Veľmi dobrá je aj gamma s úrovňou 2,1 a minimálnou odchýlkou a skvelá je aj nízka farebná odchýlka Delta E s úrovňou 1,36. Hodnoty pod 2 sú považované za veľmi dobré. Dobrá je aj uniformita, farebná nemá takmer žiadne odchýlky, podsvietenie má miernu odchýlku vľavo hore. Maximálny jas bol 313 nitov, čo zodpovedá špecifikácii.

Vyšší model je ponúkaný s konfiguráciou 400 nitov, ale zaujímavejšia je spotreba len 1 W. Vďaka tomu by mohol mať ešte nižšiu spotrebu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *