Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Testovanie

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel.

Testy

Rýchlosť sme samozrejme preverili v praxi či už formou benchmarkov alebo reálnych prenosov súborov. Výrobca udáva, že v RAID 1 konfigurácii by mal NAS zvládnuť 113 MB/s čítanie a 110 MB/s zápis. Reálne viac ako 1 Gb/s, teda 125 MB/s ani nie je možných kvôli fyzickému obmedzeniu v podobe 1Gb siete LAN, ktorá väčšina z vás doma má. 2,5/5/10 Gbit siete sú považované už za pokročilé a poriadne si za ne priplatíte, najmä ak hovoríme o 10Gb. Tá len donedávna bola výsadou firemných sietí, no postupne sa dostáva aj do domácností a určite sa na ňu niekedy v blízkej budúcnosti pozrieme.

Späť však k NASu Asustor. Testovalo sa v CrystalDiskMark pri konfiguráciách RAID 0 aj RAID 1. RAID 0 ako prekladaná sada znamená, že sa dáta zapisujú paralelne na oba disky a teda poskytuje 2× rýchlejší zápis aj čítanie. Kapacita ostáva rovnako veľká ako súčet diskov, v našom prípade teda 8 TB. Neposkytuje však žiadnu redundantnosť, teda ochranu údajov. Ak sa pokazí jeden disk, prídete o všetky dáta. RAID 1 je zrkadlený set a umožňuje zapisovať rovnaké dáta na oba disky. Tým sa zabezpečuje redundantnosť tým najprimitívnejším spôsobom a teda keď sa jeden disk pokazí, nič sa nedeje lebo rovnaké dáta sú aj na druhom. Benefitom je tiež až 2× rýchlosť čítania, no zápis žiadne zrýchlenie neponúka, kedže sa zapisuje na oba disky naraz to isté. Kapacita takejto zostavy je však polovičná oproti RAID 0 a teda len veľkosť jedného disku. V našom prípade sa bavíme o 4 TB. K testom sme ešte pridali aj Link Aggregation pri zapojení oboch portov LAN a to v dvoch režimoch – Round Robin a Automatic Load Balancing.








CrystalDiskMark neukázal žiadne veľké rozdiely medzi jednotlivými testami a pri zápise a čítaní 1GB súborov nenastali žiadne problémy. Ako to však bude prebiehať pri reálnejšom prostredí a teda veľkom video súbore a väčšom počte malých súborov?





Tu sa už jasne prejavujú rozdiely medzi RAID 0 a RAID 1 konfiguráciami a teda RAID 1 dosahuje len cca polovičné, či dokonca menšie rýchlosti ako RAID 0. Kým pri 9GB videu sme videli rovnakých 100 MB/s pri čítaní, pri zápise to bola presne polovica – 101 vs. 48. Situácia sa ešte zhoršila pri množstve 5 – 10 MB súborov, kde už aj pri čítaní vidíme pokles pri oboch RAIDoch na 81/73 MB/s, no zápis je ešte viac ovplyvnení a hodnoty sú už len 77 a 31 MB/s. To je rozhodne rozdiel oproti výsledkom CrystalDiskMark však? Reálne sú však toto hodnoty, ktoré môžete očakávať pri takomto type NASu. Samozrejme záleží od vášho používania, no drvivej väčšine ľudí bude toto bohate postačovať. Ak ste však náročnejší používateľ, mali by ste uvažovať nad viac ako 1Gb riešeniami a pozrieť sa tiež na NASy s SSD cache, ktoré umožnia rýchlejšie zápisy a prístupy k dátam bez obmedzenia celkovej kapacity.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *