Až 192GB RAM v PC. Corsair vydává 24GB a 48GB moduly DDR5

Liché velikosti modulů umožní zvětšit kapacitu RAM v mainstreamovém desktopu o polovinu

Už je to docela dlouhá doba, co se objevují informace, že se paměti DDR5 budou vyrábět v netypických kapacitách 24 GB a 48 GB na jeden modul. Kapacity doteď rostly vždy v násobcích dvou a takové moduly DIMM nebyly doteď možné. Ovšem s DDR5 se objevily čipy DRAM s 24Gb kapacitou a teď už se začínají prodávat i hotové moduly na nich založené. Ty 48GB jsou také dosud největšími moduly pro PC a zvedají maximální kapacitu RAM o 50 %.

První, nebo alespoň jedny z prvních takovýchto modulů, které se dostávají na trh, má teď Corsair, který uvedl moduly s 24GB a 48GB kapacitou v řadách pamětí Corsair Vengeance a Vengeance RGB (s ozdobnou iluminací pomocí RGB LED).

V obou těchto řadách se budou dát koupit sady vždy dvou modulů od obou kapacit – tedy s celkovými kapacitami kitu 48 GB a 96 GB. Zatím mezi nově vydanými moduly není sada, která by přímo obsahovala čtveřici modulů pro dosažení 192GB kapacity. To samozřejmě budete moci realizovat koupením dvou sad. Maximálně by to asi mohlo vyžadovat snížení rychlosti kvůli tomu, že procesor bude provozovat dva moduly na kanál.

Paměti DDR5 Corsair Vengeance v běžné verzi bez LED iluminace (zdroj: Corsair)

Jak 2×24GB sada, tak 2×48GB sada budou dostupné ve dvou rychlostech. Na výběr je buď DDR5-5200 s časováním 38-38-38-84, nebo DDR5-5600, kde je časování 40-40-40-77. Oboje pak používá Command Rate 2T a napětí 1,25 V, přičemž tyto parametry i časování se neliší mezi 24GB a 48GB verzí modulu. Oba druhy modulů používají profily XMP 3.0. Jejich základní JEDEC profily nejspíš budou mít jen rychlost DDR5-4800 s CL40.

Kromě těchto rychlostních variant (a dvou kapacit) je pak ještě u každé kombinace na výběr mezi základním provedením Vengeance a moduly Vengeance RGB s integrovanými ilumináty. Celkově je tak na výběr osm variant.

Paměti DDR5 Corsair Vengeance RGB (zdroj: Corsair)

Moduly se už objevily v katalogu obchodu PC Canada, který uvádí ceny od 193 $ za nejlevnější 5200MHz 2×24GB sadu a od 393 $ za 2×48GB sadu. Ale kanadské ceny se od základních dolarových částek budou lišit, takže tyto částky neberte moc vážně.

Corsair tyto paměti momentálně ještě nemá uvedené na svém webu, ale snad se vzhledem k jejich objevení se v e-shopu začnou brzo prodávat i globálně.

Aktualizováno: Corsair už oficiálně oznámil dostupnost, která má být ještě v tomto měsíci. Navíc už firma potvrdila také kit čtyři 48GB modulů, tedy 192GB sadu. Ta se má začít prodávat v březnu, a to hned někdy z kraje měsíce.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

PCIe 5.0 SSD se začaly prodávat. První modely mají ventilátor

Když se v desktopových deskách v roce 2019 poprvé objevil PCI Express 4.0, přišly prakticky vzápětí na trh první SSD, která to využívala. U PCI Expressu 5.0, který je na deskách platformy LGA 1700 od podzimu 2021 a na platformě AM5 od podzimu 2022, ale v tomto panuje zklamání a žádná taková SSD dosud nejsou. Teď se ale snad konečně dočkáme. Corsair ukázal svůj první PCIe 5.0 modul, ovšem nepotěší tím, že obsahuje ventilátor. Celý článok „PCIe 5.0 SSD se začaly prodávat. První modely mají ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Před nějakým časem problesklo hardwarovou drbosférou, že si AMD zaregistrovalo ochrannou známku EXPO. Tehdy se nevědělo, pro co (takto předem kdysi prosákla i jména Ryzen a Threadripper). Ale nakonec jméno AMD EXPO označuje novinku, která přijde na trh spolu s právě oznámenými Ryzeny 7000: technologii ladění časování pamětí DDR5 konkurující XMP od Intelu. Profily EXPO na rozdíl od XMP budou optimalizované přímo pro platformu AMD. Celý článok „AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení

Zakřivené monitory se staly populární volbou pro hry, kde pomáhají pocitu „ponoření“. Pracovat ale se zakřivenou obrazovkou stále i mimo hry asi není ideální. S panely OLED je teď ale možné mít „transformeří“ monitor, který lze zakřivit a zase zploštit podle momentální potřeby. Takto fungující monitor s „variabilní křivostí“ teď představil Corsair na Gamescomu. A kromě tohoto unika to bude hodně schopný HDR herní monitor i sám o sobě. Celý článok „Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *