Až 192GB RAM v PC. Corsair vydává 24GB a 48GB moduly DDR5

Liché velikosti modulů umožní zvětšit kapacitu RAM v mainstreamovém desktopu o polovinu

Už je to docela dlouhá doba, co se objevují informace, že se paměti DDR5 budou vyrábět v netypických kapacitách 24 GB a 48 GB na jeden modul. Kapacity doteď rostly vždy v násobcích dvou a takové moduly DIMM nebyly doteď možné. Ovšem s DDR5 se objevily čipy DRAM s 24Gb kapacitou a teď už se začínají prodávat i hotové moduly na nich založené. Ty 48GB jsou také dosud největšími moduly pro PC a zvedají maximální kapacitu RAM o 50 %.

První, nebo alespoň jedny z prvních takovýchto modulů, které se dostávají na trh, má teď Corsair, který uvedl moduly s 24GB a 48GB kapacitou v řadách pamětí Corsair Vengeance a Vengeance RGB (s ozdobnou iluminací pomocí RGB LED).

V obou těchto řadách se budou dát koupit sady vždy dvou modulů od obou kapacit – tedy s celkovými kapacitami kitu 48 GB a 96 GB. Zatím mezi nově vydanými moduly není sada, která by přímo obsahovala čtveřici modulů pro dosažení 192GB kapacity. To samozřejmě budete moci realizovat koupením dvou sad. Maximálně by to asi mohlo vyžadovat snížení rychlosti kvůli tomu, že procesor bude provozovat dva moduly na kanál.

Paměti DDR5 Corsair Vengeance v běžné verzi bez LED iluminace (zdroj: Corsair)

Jak 2×24GB sada, tak 2×48GB sada budou dostupné ve dvou rychlostech. Na výběr je buď DDR5-5200 s časováním 38-38-38-84, nebo DDR5-5600, kde je časování 40-40-40-77. Oboje pak používá Command Rate 2T a napětí 1,25 V, přičemž tyto parametry i časování se neliší mezi 24GB a 48GB verzí modulu. Oba druhy modulů používají profily XMP 3.0. Jejich základní JEDEC profily nejspíš budou mít jen rychlost DDR5-4800 s CL40.

Kromě těchto rychlostních variant (a dvou kapacit) je pak ještě u každé kombinace na výběr mezi základním provedením Vengeance a moduly Vengeance RGB s integrovanými ilumináty. Celkově je tak na výběr osm variant.

Paměti DDR5 Corsair Vengeance RGB (zdroj: Corsair)

Moduly se už objevily v katalogu obchodu PC Canada, který uvádí ceny od 193 $ za nejlevnější 5200MHz 2×24GB sadu a od 393 $ za 2×48GB sadu. Ale kanadské ceny se od základních dolarových částek budou lišit, takže tyto částky neberte moc vážně.

Corsair tyto paměti momentálně ještě nemá uvedené na svém webu, ale snad se vzhledem k jejich objevení se v e-shopu začnou brzo prodávat i globálně.

Aktualizováno: Corsair už oficiálně oznámil dostupnost, která má být ještě v tomto měsíci. Navíc už firma potvrdila také kit čtyři 48GB modulů, tedy 192GB sadu. Ta se má začít prodávat v březnu, a to hned někdy z kraje měsíce.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *