Až 32 TB s rýchlosťou 28 GB/s, nová karta Aorus s SSD PCIe 4.0

Aorus Xtreme AIC SSD, úložisko s prelomovou rýchlosťou na hranici možností PCIe 4.0 ×16

Gigabyte vydal interné úložisko s ohromujúcim výkonom sekvenčného čítania aj zápisu. Jedná sa o kartu s ôsmimi SSD, ktoré sú zapojené v diskovom poli. Využíva sa tu plný potenciál PCI Express ×16 štvrtej generácie, vďaka čomu výkon výrazne presahuje hranice tradičných riešení s jedným SSD v slote základnej dosky. Výkon je už natoľko vysoký, že vyžaduje aktívne chladenie. Pozrite sa na detaily.

Zbernica PCI Express 4.0 zvýšila výkon SSD približne dvojnásobne. Maximálne prenosové rýchlosti SSD sa z 3,5 GB/s (praktický limit PCIe 3.0 ×4) dostalo pomerne krátko po zavedení tejto novej zbernice (s procesormi Ryzen 3000, Matisse) na zhruba 7 GB/s. Ale aj táto rýchlosť sa v porovnaní expresnou kartou Gigabyte Aorus zdá byť „pomalá“.

Aorus Xtreme AIC SSD konštrukčne pripomína grafickú kartu, dokonca i dvoma slotmi na výšku. Má plnohodnotný slot PCI Express 4.0 a dva ventilátory, pod ktorými je hliníkový pasív. Pod ním však už nenájdete GPU, ale súbor SSD Aorus 7000. Tých sa na kartu zmestí až osem, čo je i dôvod, prečo je taká relatívne dlhá.

Tieto SSD, ktorých karta pojme až osem, majú 96-vrstvové pamäte Micron 3D NAND typu TLC s celkovou kapacitou na SSD až 4 TB. Radič je osemkanálový Phison PS5018-E8 s podporou PCIe 4.0 a na dosahovanie maximálneho výkonu používajú RAID 0. Správa však uvádza, že diskové pole si je možné upravovať.  To znamená, že na úkor nejakého výkonu pre zvýšenie spoľahlivosti by sa dalo snáď operovať aj s bezpečnejšími RAIDami, ako je 0. Radič predchádzajúcej generácie generácia karty s SSD podporoval aj RAID 1 či 10 a v tomto prípade by to mohlo byť podobné. Aktualizácia (13. 7. 2021): Gigabyte k Aorus Gen4 AIC Adaptor pridal aj produktovú stránku, ktorá v špecifikáciách podporu RAID 1 a 10 potvrdzuje.

Pri maximálnom výkone majú prenosové rýchlosti dosahovať 26,6 GB/s (zápis), respektíve až 28 GB/s (čítanie), s ktoré už vyššie nepustí ani PCIe 4.0 so šestnástimi linkami. Jedná sa však stále o sekvenčné rýchlosti, ktoré hovoria o rýchlosti presúvaných dát z miesta na miesto v najlepších podmienkach. Prenášané súbory teda musia byť dostatočne veľké na to, aby SSD s nimi pracovali plnou rýchlosťou. Tá je dosahovaná prirodzene iba vtedy, keď SSD nebude brzdené iným, pomalším zariadením.

Interné procesory v rámci Aorus Xtreme AIC SSD a priama komunikácia s RAM bude však blesková. IOPS náhodného čítania (pre aplikačný výkon) malých súborov bude už ale výrazne nižší, na úrovni jedného SSD, ako to ukazujú aj dostupné výsledky z CrystalDiskMarku. Extrémny výkon je tak zaujímavý najmä z pohľadu sekvenčných prenosov vnútri karty.

SSD používa dlhú (neskrátenú) záslepku PCIe a mieri tak do väčších pracovných staníc. Na dosahovanie stabilného výkonu sú SSD na ochladzované pekne rebrovaným pasívom, ktorý prefukujú dva ventilátory. Z pomeru k slotu PCIe sa zdá, že použité ventilátory budú mať priemer 80 mm.

Gigabyte zároveň uvádza, že je možné cez aplikáciu prispôsobiť ich otáčky podľa vlastných potrieb. A aby ste mali chladenie pod čo najlepšou kontrolou, tak je tento návrh vybavený desiatimi internými snímačmi na zaznamenávanie teploty z rôznych miest.

Cenu zatiaľ Gigabyte nezverejnil, ale určite sa bude pohybovať vo výškach, ktoré majú zmysel a zaplatia sa len v prostredí dobre zamestnaných špičkových pracovných staníc.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE

Zhodou priaznivých okolností sme sa tak trochu náhodou dostali k jednému mimoriadne zaujímavého projektu. Ten má do činenia s graficky vylepšeným Metrom Exodus (Enhanced Edition), ktorá vyšla pomerne nedávno. Firmy Gigabyte a Nvidia si objednali k tejto hre tematickú zostavu, ktorej sa chopilo TichéPC. A výsledok? Posúďte sami. Gabovu prácu obdivujem už roky a teraz bola konečne dobrá príležitosť na hardvérový rozhovor. Celý článok „Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Dle všeho možnosti úprav zahrnují akorát „RAID 0 jedním klikem“. V textu možná chybí ujištění, že jde o dvouslotový design.

    1. Zmienku o dvojslotovom dizajne karty do článku doplním (aj keď je evidentný už z obrázku :)), ale ten RAID si ešte nechám upresniť GB. Nemám totiž úplne istotu ani v tom, čo ten „RAID0 jedným kliknutím znamená“. Asi je tým myslené jeho vytvorenie a inak SSD v RAIDe nie sú, ale… no RAID0 s ôsmimi SSD je teda dosť sebevražedné riešenie. 🙂

        1. Aha, tak on už má k tomu Gigabyte aj produktovú stránku… ale zverejnili ju teda zrejme až dnes. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *