be quiet! má nové chladiče do 49 €. Předělané pasivy, lepší větráky

Nové vzduchové chladiče be quiet!: Shadow Rock 3 a Pure Rock 2

Na veletrhu CES 2020 se objevila i německá firma be quiet! A také ta předvedla novinky. Kromě skříní a zdrojů Dark Power Pro 12 také nové chladiče. Větší Shadow Rock Pro 3 a menší a levnější Pure Rock 2 se na trh dostanou letos na jaře a mohly by tak občerstvit nabídku vzduchových chladičů, doufejme za posunutí jejich možností zejména pokud jde o tichý provoz. Proti předchůdcům mají oba nové a doufejme lepší pasivy.

Shadow Rock 3

Obě novinky vycházejí z předchozích modelů značky, jak prozrazují čísla v názvu. Shadow Rock 3 je nová verze jednověžového modelu s velmi hlubokými žebry. Z estetického hledisky tedy vyplňuje na rozdíl od tradičních jednověžových chladičů větší prostor a vypadá líp. Ale velký pasiv by přirozeně měl pomáhat i chlazení. Jeho objem je přitom vyosený dozadu, takže by na mainstreamových deskách (AM4, LGA 115x/1200) neměl být problém s kompatibilitou pamětí.

be quiet! Shadow Rock 2 na CES 2020 (Zdroj: KitGuru)

Pasiv je se základnou propojený pomocí pěti 6mm heatpipe, které jsou poniklované, ovšem v základně, kde mají přímý kontakt s procesorem (je mezi nimi vždy kousek hliníku), je ponechaný měděný povrch. Vizuálně zatraktivněný je chladič i z vrchu, kde je nad posledním žebrem ozdobný kryt z černého broušeného hliníku s logem be quiet! Jinak je ale chladič ortodoxně funkční bez plastů a RGB LED.

be quiet! Shadow Rock 2 na CES 2020 (Zdroj: techPowerUp)

Proti modelu Shadow Rock 2 má trojka o dost změněný pasiv. V předchozím modelu například byly heatpipe otočené o 90° (jako to bývá u dvouvěží) a byly jenom čtyři, neponiklované. Zároveň jsou teď zřejmě použitá silnější žebra s větším rozestupem, což by mělo vést k lepšímu výkonu v pasivním režimu, ale efektivita by měla tímto být lepší také s nižším průtokem vzduchu (tedy v tišších režimech). Zatímco původní verze měla 40 žeber, Shadow Rock zdá se jen 30 (nepočítaje horní plechový kryt).

120mm ventilátor be quiet! Pure Wings 2 PWM s udávanou maximální hlučností 25,4 dB z dvojky je u nové trojky také zdá se nahrazen, Podle fotek by měla tato nová verze mít ventilátor Shadow Wings 2 120mm PWM (to je v nabídce be quiet! posun z nižší do střední třídy) a hlučnost chladiče je už udávána jen 24,4 dB. Naopak ale firma slibuje vyšší chladící výkon, zatímco dvojka měla zvládat 180 W, trojka prý již 190 W.

be quiet! Shadow Rock 2 na CES 2020 (Zdroj: KitGuru)

Cenu tisková zpráva přímo neuvádí, ale dle webu KitGuru (od kterého pocházejí i fotografie, které tu vidíte), má být stanovena na 49 € (v ČR necelých 1250 Kč). V obchodech by měl být od apríla/dubna tohoto roku.

Pure Rock 2

Tento chladič nižší třídy by měl být relativně levný, takže snad přidá konkurenci pro Fery 3 a podobné modely. V tomto případě to také vypadá na změny, podle fotek je pasiv nový. Žebra mají nějaké tvarové odlišnosti a zde je jich naopak víc, 55 místo 48 (nepočítám horní tlustší plech). Jde ale stále o jednověž se čtyřmi 6mm heatpipe ve tvaru U, vycházejícími ze základny s přímým kontaktem heatpipe na CPU. Jde nicméně o trošku robustnější jednověž, pasiv je pořád hlubší než bývají levnější jednověže. Také je však asymetrický pro bezproblémovou kompatibilitu s pamětmi.

Obě varianty be quiet! Pure Rock 2 na CES 2020 (Zdroj: techPowerUp)

V tomto případě zůstal levnější 120mm ventilátor Pure Wings 2 a chladič má mít výkon dostačující až pro 150W spotřeby CPU. Zde je tento údaj beze změny proti předchozí generaci, ta také slibovala zvládnout 150 W. Změna je nicméně, že tento chladič bude dostupný nejen v přírodní hliníkovo/měděné vizáži, ale také s černou povrchovou úpravou pasivu i heatpipe, pokud ho chcete vystavovat ve skříni a au naturel není dle vašeho vkusu. Nicméně dekorace ve smyslu nějakých plastových spoilerů a krytů nebo světýlek se opět nekonají.

be quiet! Pure Rock 2 na CES 2020 (Zdroj: KitGuru)

Také tento chladič se má začít prodávat v dubnu/apríli 2020. Běžná verze má stát 39 € (necelou tisícovku Koňur), černá pro depešáky vyjde na víc, má být za 44 € (1100 Kč).

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. privital by som nejaky test tychto „lacnych“ chladicov do 40-45€, napr. Gelid black phantom vs. ARCTIC Freezer 34 eSport DUO vs. Be quiet! PURE ROCK vs. SilentiumPC Fera 3 HE1224 vs. nieco z tych novych a mohla by sa zachovat aj metodika testovania aby sa to dalo navzajom porovnat napr. s uz u Vas testovanymi Noctua NH-U12A vs. NH-D15S, mohol by to byt celkom zaujimavy test.

    1. Gelid Phantom mi teď leží na poličce a chystám se jej otestovat spolu s levným vodníkem Akasa R20 Venom. A poté mám v plánu kontaktovat právě Be Quiet! a zkusit domluvit nějaké další chladiče pro testy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *