Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Novinka TA 120 EX: lacnejší a menší vežovitý chladič, od ktorého sa dá očakávať slušný chladiaci výkon

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene.

Za ostatný mesiac Thrermalright pridal na svoj web až desať nových procesorových chladičov, čím možno prekonal i  vlastný rekord. Posledný z nich, TA 120 EX, koncepčne nadväzuje na pôvodný TA 120. Chladiče „TA“ sú stavbou tela podobné ako chladiče z početnejšej série True Spirit. To znamená jedna veža pretkaná piatimi heatpipe, ktoré sú zasadené do poriadnej základne s plným medeným blokom.

Už staršia TA 120 v testoch obvykle porážala Noctuu NH-U12S. Síce pri vyššej nameranej hlučnosti, ale po spomalení otáčok a nastavení s nastavením rovnakej hladiny hluku to bude výkonnostne vychádzať veľmi podobne, čo pri nižšej cene môže byť zaujímavá alternatíva. Prídavok „EX“ v názve označenia novinky vnáša do návrhu viacero menších zmien, ktorými si postupne preberieme.

Namiesto ventilátoru TL-121  (na TA 120) s klznými ložiskami je použitý TL-C12 Pro-G. Ten má už robustnejšie fluidné (S-FDB) ložiská a okrem toho je i o 50 otáčok rýchlejší. Podľa parametrov dosahuje o 8 m3/h vyšší prietok (139,3 m3/h), ale pri o 4,6 dBA vyššej hlučnosti dokáže vyvinúť podstatne nižší (o 23 %) statický tlak (2,1mm H2O).

Pri pohľade na oba rotory sa však to porovnanie statického tlaku nezdá ktovieako reálne. Deväť väčších zakrivených axiálnych lupeňov rozhodne nevyzerá nijako zle a skôr sa zdá, že špecifikácie staršieho modelu budú nesprávne. Nebolo by to prvýkrát, čo vzájomné porovnanie parametrov Thermalrightu spôsobuje istú nedôveru. Pri Silver Arrow ITX-R to bolo o 80 W uvádzané nižšie TDP, než u staršieho variantu Silver Arrow ITX s minimom konštrukčných odlišností. Alebo spomeňte na nesúlad tabuľkových rozmerov AXP90-X47 s rozmermi vo vlastných náčrtkoch.

Teraz by však malo sedieť, že je nový TX 120 EX so 154 mm o 4 mm nižší než TA120, čo umožňuje kľúčové pre inštaláciu do užších skriniek. Toto zníženie by však nemalo byť na úkor celkovej plochy rebrovania. Tá by mala byť naopak na variante EX väčšia. To jednak pre udávanú väčšiu šírku rebier (o 3 mm), jednak doplnené zámky (tie takisto absorbujú teplo procesora) medzi rebrami a do tretice má novinka tri rebrá k dobru.

Aby to vychádzalo do toho nižšieho vzrastu, tak sa zúžili medzery medzi rebrami, z 2 mm na 1,6 mm. Hrúbka jednotlivých rebier by mala byť však zachovaná na 0,4 mm. Zvláštna je ale zase informácia o hmotnosti, 520-gramový pasív TA 120 EX je údajne (podľa špecifikácií) o 50 g ľahší aj keď pôsobí plnším dojmom.

Nech je to už tak alebo inak, pozoruhodná je cena, za ktorú je tento nových chladič zalistovaný na Tmall. A síce za 239 čínskych jüanovov, čo je podľa aktuálneho kurzu v prepočte 30,65 eur. Je asi nepravdepodobné, že sa bude za takéto peniaze predávať aj v západných krajinách. Optimizmus zráža i cenovka so 60 americkými dolármi na AliExpresse. To sú ale len prvý lastovičky, oficiálnu odporúčanú cenu zatiaľ Thermalright nezverejnil a v túto chvíľu ani nie je jasné odkedy a na akých trhoch sa bude chladič TA 120 EX predávať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze. Celý článok „MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi“ »

 •  
 •  
 •  

Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED

Novopredstavené kvapalinové chladiče Cooler Masteru si zakladajú na inováciách v osvetlení. Firma hovorí o druhej generácii ARGB. Od konkurenčných riešení sa MasterLiquid Illusion odlišuje ale napríklad aj modelom s netradičným bielym radiátorom, hadicami i ventilátorom. Progresívny má byť nielen vzhľad, ale i výkonnejšie čerpadlo či radiátor s väčšou plochou rebier. Celý článok „Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě

Noctua NH-D15S patří mezi špičku na poli chladičů již mnoho let. Avšak typicky béžové zbarvení Noctua ventilátorů se obvykle nesetkává s velkou oblibou. Nedávno však vyšla na trh nová verze tohoto chladiče s přívlastkem chromax.black. Tato verze je opatřena černou povrchovou úpravou od ventilátoru až k poslednímu šroubku. Navíc by neměla nijak ovlivnit účinnost chladiče, což však nezbývá než ověřit na rozpáleném procesoru. Celý článok „Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *