Čo nové v Akase? Teplovodivé príslušenstvo, pasty a podložky

Akasa má nové termopasty, thermalpady, ale aj vlhčené obrúsky

Akasa osviežila portfólio svojich teplovodivých materiálov. Dve nové pasty prekonávajú tepelnú vodivosť všetkých starších a do par má už aj obojstranná samolepiaca páska na súčiastky s nižším zahrievaním. Na tie môžete alternatívne použiť aj teplovodivú podložku, o ktorá sa takisto rozrastá ponuka Akasy. Aktualizácie sa nakoniec dočkali aj rozpúšťadlá zatvrdnutých termopást.

V sekcii termálnych rozhraní (TIM) na webe Akasy je šesť nových položiek. Medzi nimi sú aj teplovodivé pasty T5 – Essential (AK-T505-5G) a Pro-Grade+ (AK-T565-5G).

Lacnejšia T5 Essential má uvádzanú tepelnú vodivosť 4 W/mK a zrejme priemernú viskozitu 480 Pa.s (špecifikácie uvádzajú až 4800 Pa.s, respektíve 4 800 000 mPa.s, ale to vyzerá skôr na chybu než realitu). Pasta by sa tak snáď nemala vyznačovať hustejšou ani redšou konzistenciou a bude skrátka niekde uprostred.

   

Pre náročnejších používateľov bude ale atraktívnejšia novinka T5 Pro-Grade+ (AK-T565-5G) s 5,2 W/mK. Táto pasta je už redšia (600 Pa.s?) a eventuálne lepšie tak vyplní najmenšie nerovnosti medzi povrchmi. Akasa zverejnila aj orientačné porovnanie svojich pást s rozdielmi teplôt na nejakom, bližšie nešpecifikovanom výhrevom telese. Každopádne s T5 ProGrade+ majú byť dosahované teploty (zrejme nejakého procesora) najnižšie. Náskok nad staršou Pro-Grade+ 5026 je ale pomerne malý. T5 Essential je potom tretia v poradí.

Odporúčaná koncová cena T5 Pro-Grade+ je 8,95 eur a T5 Essential zase 6,95 eur. Ceny sa to môžu zdať pomerne vysoké – napríklad taká Arctic MX-5 je výrazne lacnejšia. Oproti T5 Essential bude i zrejme i všestranne lepšia, no výhoda pást Akasa je vo väčšom objeme a hmotnosti (5 g vs. 4g) a súčasťou príslušenstva je aj špachtlička a čistiace obrúsky, ktoré sa k pastám väčšinou nepribaľujú.

Medzi novinky patrí aj obojstranná páska (AK-TT13-80) s lepšími teplovodivými vlastnosťami. S lepšími v porovnaní s obyčajnými páskami, ale napríklad v porovnaní so staršou AK-TT12-80 (0,9 W/mK) Akasa uvádza o 0,05 W/mK nižšiu tepelnú vodivosť (0,85 W/mK). Ak tento rozdiel nevznikol zaokrúhľovaním (predsa len pri AK-TT12-80 je hodnota uvádzaná na jedno desatinné miesto) a prestup tepla cez AK-TT13-80 je naozaj slabší, tak je táto nová páska aspoň o nejakých 20 % lacnejšia. Rozmery (80 × 80 mm) a hrúbka (0,3 mm) AK-TT13-80 sú pritom rovnaké ako u AK-TT12-80.

Jedná sa teda o tenkú vložku, ktorá je vhodná na rovné povrchy. Vhodné použitie je napríklad na relatívne nevýkonné integrované obvody s nižšou spotrebou i zahrievaním. To môže byť typicky čipsety, VRM, pamäťové čipy na grafickej karte, RAM či SSD alebo procesor na malých vývojárskych doskách, ako trebárs Raspberry Pi 4, pri ktorom je chladenie už pomerne veľká téma.

Akasa ale vydala aj teplovodivú podložku s väčšou hrúbkou. Tá sa zase zíde tam, kde sú medzi súčiastkami, ktoré treba chladiť, výškové rozdiely. To je typicky situácia na SSD, kde chýba často radič o trochu nižší než pamäte alebo opačne (pamäte presahujú radič). Takéto rozdiely ale 1 mm hrubá podložka s produktovým označením AK-TT140-01 vykompenzuje.

Keďže použitie na výkonnejšie polovodičové úložiská bude v počítačoch zrejme najčastejší scenár, tak Akasa túto podložku naformátovala tak, aby jej plocha kopírovala 80 mm modely SSD. Vy si ju ale, samozrejme, môžete nastrihať a naskladať podľa vlastnej potreby.

Podložka je mäkká, s tvrdosťou shore 27, ale s pomerne veľkou toleranciou shore ± 5, čo sa ale môže vzťahovať na tepelnú záťaž, kde tvrdosť s vyššími teplotami klesá. Pracovný rozsah je uvádzaný na -40 až +160 °C. Mimochodom, podložka obsahuje silikón a keramické čiastočky.

Teplovodivé novinky v katalógu Akasy

Akasa má nové aj vlhčené obrúsky na citrusovej báze. V predaji sú samostatne v balení po 10 kusov (nájdete pod označením AK-TCW-02). Rozmer jedného je 175 × 180 mm. Cena za všetky potom 4,50 eura. K dispozícii je aj súprava s teplovodivou pastou AK-455 (2,4 W/mK) za zhruba 5 eur, ale polovicu obrúskov už budete musieť oželieť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *