Corsair AF120 Elite: Tak pozor, s týmto ventilátorom treba počítať

Počiatočné zahorenie a záznam otáčok

Poznáte to, čím menej od niečoho očakávate, tým väčšie sa nakoniec môže dostaviť prekvapenie. Nie, že by sme k elitnému ventilátoru Corsairu pristupovali s nejakými predsudkami, ale na úplne špičkové vlastnosti sa jeho konštrukcia zdá byť predsa len trochu jednoduchá. A v tom je to kúzlo ventilátora AF120 Elite. TZa jeho návrhom stál niekto, kto vie, čo robí, odviedol totiž kus dobrej práce.

Počiatočné zahorenie…

Ešte predtým, než začneme vôbec niečo merať, nechávame ventilátory po zapojení natočiť pár minút „naprázdno“. Je to z toho dôvodu, že bezprostredne po studenom štarte ventilátory dosahujú iné parametre ako po určitom čase krátkodobej prevádzky.

Do momentu, kým sa neustáli prevádzková teplota maziva, je dosahovaný typicky nižší maximálny výkon. Pri nižšej teplote je totiž mazivo hustejšie, s čím súvisí vyššie trenie. Maximálne otáčky preto ventilátory nedosahujú okamžite, ale až po prvých sekundách. Pred prvými meraniami tak nechávame ventilátory v zábehu aspoň 300 sekúnd pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM.

… a záznam otáčok

Rýchlosť ventilátorov monitorujeme pomocou laserového tachometra, ktorý počet obrátok odčítava z reflexnej nálepky na rotore. Na tento účel používame zariadenie UNI-T UT372, ktoré v reálnom čase umožňuje aj priemerovanie vzoriek. Do grafov tak nezapisujeme špičkovú, ale priemernú hodnotu otáčok z časového úseku 30 sekúnd.

Samotné otáčky sú však pomerne nedôležitý parameter, ktorému sa často venuje vyššia pozornosť, než by bolo vhodné. To dokonca aj v mnohých testoch ventilátorov či chladičov, kde sa podľa otáčok normalizujú jednotlivé režimy, v ktorých sa merajú iné veličiny.

Rýchlosť ventilátorov monitorujeme laserovým tachometrom

Viazať sa však na konkrétne otáčky je pomerne nešťastné rozhodnutie už len preto, že ventilátory nezískavajú žiadny spoločný znak. Pri rovnakých otáčkach sú všetky ostatné veličiny rôzne, neexistuje žiadny prienik. Dá sa poznamenať, že lepšia by bola normalizácia podľa akejkoľvek inej veličiny, či by sa jednalo o statický tlak, prietok alebo hladinu hluku, ktorá u nás vyhrala. O tom ale až v ďalšej kapitole.

Rýchlosť otáčok meriame iba preto, aby ste si vedeli konkrétny parameter (napríklad výšku statického tlaku alebo nejakú hladinu hluku) spojiť s niečím, podľa čoho si viete ventilátor sami nastaviť. Snáď na to jediné je informácia o dosahovaných otáčkach užitočná. V rámci analýzy ventilátorov budeme uvádzať aj to, aké majú ventilátory rozbehové a minimálne otáčky. Rozbehové otáčky bývajú vyššie než minimálne, pretože na rozhýbanie rotora je vyžadovaná väčšia sila než keď už sa rotor ventilátora otáča a hľadá sa minimálna intenzita napájania, pri ktorej nedochádza k jeho zastaveniu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. O tom fane som doteraz nevedel, zaujímavý kúsok. Najviac ma berú tie tenké vzpery, už roky som rozmýšľal, že také riešenie by mohlo byť efektívne čo sa týka výkonu aj hluku a nejak sa k tomu nikto nemal. Pripisoval som to tomu, že kolmo otočená hrúbka vzpery by ubrala z hrúbky samotného rotora a to by mohlo byť viac na škodu než na úžitok. Každopádne tak nejak to mal spraviť Silverstonu z AP série. Trochu podobné to mala Noctua u F12, ale tam sú tie vzpery voči hranám lapatiek v úplne inej polohe a majú zrejme celkom iný účel. Aj keď som nikdy nepochopil ako presne fungujú v spolupráci s lopatkami. 😀

    Táto vrtuľa nie je na zahodenie, ale zase tá cena… pár eur navyše a sme pri Sterroxe.

    1. Na NF-F12 tento typ statorových vzpier menil uhol prirodzeného prúdenia rotora s ohľadom na zmenšenie jeho prierezu (a zvýšenú koncentráciu na jednotku plochy). V momente, ako to Noctua vedela dosahovať na úrovni rotora u NF-A12x25, tak sa už ale objavuje tradičný alebo tradičnejší tvar vzpier. Asi sa Noctuy na to spýtame, prečo od nich medzigeneračne upustili. Ale IMO pre to, že už teda nedávali zmysel plus je konštrukcia s nimi menej robustná (na jednu vzperu pripadá menšia fixačná plocha) a ako môže dopadnúť ventilátor Corsair pri pôsobení väčšej kinetickej energie typicky pri preprave, máme zachytené na fotke. Na vzpery už Noctua pevnejší sterrox nepoužíva, sú z PBT.

  2. Ľubo, prvá strana, odstavec nad poslednou dvojicou obrázkov:
    „Inými slovami, prúdnice sú stáčané tak, aby najmä na pasívoch chladičov neefektívne neefektívne po stranách.“ – chybička se vloudila

    Corsair prekvapil, som rád, že pozitívne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *