DeepCool FC120: Veľké ARGB lopatky v „malom“ priereze

Hodnotenie

Najväčšia výhoda, ale zároveň i nevýhoda ventilátora DeepCool FC120 sú jeho dlhé a celkovo veľké lopatky, ktoré svojou plochou presahujú konkurenčné modely. Spomedzi osvetlených ventilátorov tento v optimálnych podmienkach predstavuje jedno z najefektívnejších riešení s osvetlením ARGB LED. Dôležité je ale vnímať aj jeho tienisté stránky, ktoré sú vedľajším efektom zvolenej konštrukcie rotora.

Hodnotenie

Lopatky s nadštandardne veľkou plochou sa pozitívne prejavili v tom, že DeepCool FC120 v nereštriktívnom prostredí dosahuje doteraz najvyšší prietok v režimoch „36–39 dBA“ (950–1120 ot./min). K vyšším, ale i nižším otáčkam sa efektivita a postavenie tohto ventilátora zhoršuje. Pri nižších rýchlostiach pri porovnateľných hladinách hluku je to tým, že okrem aerodynamického hluku do celkovej hlučnosti prehovárajú aj už aj zvuky ložísk a motorčeka, na čo v ich pásme 900–1600 Hz poukazujú aj spektrografy. Napriek tomu pri veľmi nízkej rovnakej hladine hluku je konkurenčný Aorus 120 ARGB menej efektívny, a to aj na plastovom filtri, kde je to už ale pri stredných rýchlostiach veľmi tesné.

Výborné výsledky FC120 dosahuje na šesťuholníkovej mriežke a naprieč celým spektrom otáčok sa drží v top 5 okolo takých špičkových ventilátorov, akými sú BeQuiet! Silent Wings Pro 4 či MSI MEG Silent Gale P12. Na radiátoroch vodníkov a najmä pasívoch chladičov je to už horšie, a tým viac, čím vyšší pretlak v skrinke je. V takomto prostredí sa začína prejavovať jedna z najväčších slabín – nižší statický tlak.

DeepCool sa síce snažil čo najefektívnejšie zmenšiť medzery v aktívnom priereze ventilátora, ktorým pôsobením spätného tlaku neefektívne uniká vzduch, ale stále to trochu kazí tá predsa len dosť nízka pevnosť lopatiek. Tie sa vlnia a v rozsahu 1200–1350 ot./min sú dosahované aj pomerne intenzívne vibrácie. Mimo tieto rýchlosti sú vibrácie, ktoré sa prenášajú ďalej (napríklad na skrinku) už veľmi nízke. To je i dobrá vizitka nadštandardne efektívnych rohov zmierňujúcich vibrácie. Napriek tomu aj pri nižších rýchlostiach vlnenie lopatiek spôsobuje intenzívnejšiu hlučnosť okolo dunivejších 200 Hz. Špičkové ventilátory s pevnejšími lopatkami ťažkosti tohto druhu nemávajú.

Citlivejším používateľom bude FC120 dunieť ešte aj pri veľmi nízkych rýchlostiach. Vplyvom mikroturbulencií hlučnosť na mriežke už ale nestúpa tak ako u mnohých iných ventilátorov. Aj preto je sú v tejto aplikácii pri rovnakej hladine hluku dosahované špičkové výsledky, hoci statický tlak je skôr podpriemerný. Nižšia intenzita hluku na kritických frekvenciách skrátka dovoľuje vyššie otáčky. Na systémové chladenie, ktoré sa ladí k čo najnižšej hlučnosti a často dochádza do styku s kovovými mriežkami, sa DeepCool FC120 naozaj hodí. Vhodný je aj na použitie s plastovým filtrom, ale u nylónového si už dajte pozor. Nie, že by si s ním FC120 aerodynamicky neporadil, ale u stredom nespevnených konštrukcií bude tak ako aj u viacerých iných modelov dochádzať k treniu náboja so sitom prachového filtra.

Na pomery osvetlených modelov DeepCool FC120 môže, ale i nemusí byť atraktívny aj na aktívne ochladzovanie radiátorov chladičov. Pre konštrukciu rotora s nižším statickým tlakom je tento ventilátor citlivejší na nastavenie systémových ventilátorov. V prípade podtlaku dosahuje lepšie výsledky, než keď čelí pretlaku. Teraz to do podrobností však rozvádzať nebudeme, pôjde o jednu z veľkých tém, ktorej sa budeme venovať v roku 2023. Pozoruhodný je pri FC120 aj koeficient prietoku vzduchu na jednotku spotreby. Pri nižších otáčkach sa ventilátor DeepCool v tomto ukazovateli drží priebežne na druhom mieste. Efektivita osvetlenia je vysoká, maximálny jas je priemerný (taký Gelid Zodiac svieti výrazne intenzívnejšie, ale Gigabyte Aorus 120 ARGB i Reeven Kiran sú v tomto smere menej výrazné).

Úplne na záver môžeme konštatovať, že DeepCool FC120 rozhodne je možnosť, o ktorej má pri výbere osvetlených ventilátorov zmysel uvažovať. Jeho silnejšie a slabšie stránky už poznáte, teraz už len záleží na tom, čo od ventilátora očakávate a ako ho chcete používať.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Novinka DeepCool – FL12(R): ARGB, reťazenie aj reverzný dizajn

Takto vyzerajú moderné ventilátory s osvetlením podľa DeepCool: Inštalácia cez inovatívny kábel, aby pri inštalácii typicky na radiátory kvapalinových chladičov kabeláž redukovala na minimum. Potom ARGB LED, ale iba v rámci prstenca okolo rotora. Ten (rotor) samotný je pre optimálnu pevnosť nesvetlovodivý a na vlne súčasných trendov sú ventilátory FL12 aj geometrickým vyhotovením lopatiek na dva spôsoby, kde jedny sú „reverzné“. Celý článok „Novinka DeepCool – FL12(R): ARGB, reťazenie aj reverzný dizajn“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool AN600 – Když na velikosti záleží…

Letošní rok se nám pomalu ale nezadržitelně blíží ke konci, nicméně jsem si pro vás stihl nachystat ještě jeden článek. Dnes odbočíme od high-endu a prémiových chladičů velikosti šatních skříní k malým chladičům, kterým jsem bohužel nikdy nevěnoval tolik pozornosti, kolik by si nejspíš zasloužily. Dnes se tedy blíže podíváme na nízkoprofilový chladič AN600 od DeepCool, který je svojí velikostí vhodný zejména pro HTPC nebo SFF sestavy. Celý článok „DeepCool AN600 – Když na velikosti záleží…“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool FT12: Evolúcia v 120-milimetrovom formáte

S ventilátormi FT12 sa DeepCool trochu odklonil od aerodynamického dizajnu starších modelov FK120, čo sa podpísalo aj na ich odlišnom fungovaní. V niečom je to zmena k lepšiemu, v niečom k horšiemu, ale celkovo sú ventilátory atraktívne. To aj ich netradičným vyhotovením, v rámci ktorého dobre vidíte dovnútra motora. Puzdro krytu je totiž číre a môžete si pod ním aj rozsvietiť. Celý článok „DeepCool FT12: Evolúcia v 120-milimetrovom formáte“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Mám z neho taký nemastný neslaný pocit. Určite nie je zlý a je v mnohých prípadoch dobrá voľba. Je zopár miest, kde je fakt dobrý, ale vo väčšine prípadov je nadpriemerný a vyslovene v ničom, čo by mňa zaujímalo, nevyniká (výkon pri nízkej hlučnosti, výkon pri vyššej hlučnosti, pomer cena/výkon).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *