Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Metodika testovania

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Metodika testovania

Základom testovacej zostavy je Core i9-9900K, najvýkonnejší mainsteamový procesor. A ako dobre viete, na napájanie je podstatne náročnejší ako top model z predchádzajúcej generácie. To je v tomto prípade ale dobre, doskám dá poradne zabrať. Testujeme v základnom nastavení, bez manuálneho pretaktovania. Všetko riadi automatika a je plne v réžii zámerov jednotlivých výrobcov. Jediným manuálnym prispôsobením je povolenie XMP na pamätiach G.Skill Flare-X (3200 MHz/CL14). V tejto konfigurácii realizujem i pamäťové testy v štvrtej kapitole.

Na hľadanie frekvenčných limitov pri pamätiach potom používame zvlášť nadštandardne rýchle moduly Patriot Viper 4 Steel. Ak doska zvládne pracovať s ich vysokofrekvenčným XMP (3866 MHz/CL18), pristupujeme k manuálnemu ladeniu, pri ktorom nás zaujíma strop dosiahnutý pri napätí 1,35 V.

Ale späť k primárnym testom frekvenčného a power menežmentu CPU. Celú platformu trápime pätnásťminútovým maratónom v Prime95 (custom FFT s konštantnými 128 K) pričom v HWinfo sledujeme, ako sa Core i9 darí frekvenčne. Z toho potom vyplýva konečný výpočtový výkon a v prieniku s ďalšími meraniami i efektivita.

Posledných 300 sekúnd zaznamenávame príkon pomocou power metra Extech 380801. Osvetlenie RGB LED je vypnuté a v grafoch okrem priemernej hodnoty, ktorý sa dobre a rýchlo porovnáva, nájdete i priebeh vytvorený 150 vzorkami.

V poslednej tredsaťsekundovke cez priezor vo veternom tuneli robíme termovíziu VRM bez pasívov. V bežnej praxi je zahrievanie, samozrejme nižšie, a závislé od kvality chladičov. My ich však nepoužívame z dôvodu analýzy zahrievania. Napriek tomu, že tieto pasívy chýbajú, pri žiadnej testovanej doske to nespôsobuje výkonnostnú ujmu vplyvom prehrievania. Zahrievanie a spotrebu meriame i mimo záťaž, tieto hodnoty sú odčítane po 15 minútach nečinnosti.

Všetky testy prebiehajú pri teplote vzduchu pred vstupnými ventilátormi 21 – 21,3 °C

Na záver, už propri nezaťaženom procesore, testujeme i efektivitu pasívov na chladenie SSD (v našom prípade 1TB Samsung 970 Evo). Záťaž je simulovaná linárnym čítaním 8-megabajtových blokov v Aida64, opäť po dobu 900 sekúnd.

Aby boli spôsob a podmienky testovania kompletné, dodám, že na chladenie procesora skúži kvapalinový AIO vodník Fractal Design Kelvin S24, ktorý beží na maximálny výkon. Systémové ventilátory sú tri Noctua NF-A12S@550 ot./min – dva na vstupe a jeden na výstupe. V skrinke ale panuje podtlak, pričinením rýchlych ventilátorov na procesorovom chladiči.

Na napájanie používame SeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium). A hoci Ci9-9900K má k dispozícii iGPU, kvôli tomu, že niektoré dosky nemajú DisplayPort (a že 4K pri 30 Hz HDMI 1.4 nie je žiadna slasť pre oči), testovacia konfigurácia obsahuje i GeForce GTX 1080 FE.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky. Celý článok „ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *