Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Metodika testovania

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Metodika testovania

Základom testovacej zostavy je Core i9-9900K, najvýkonnejší mainsteamový procesor. A ako dobre viete, na napájanie je podstatne náročnejší ako top model z predchádzajúcej generácie. To je v tomto prípade ale dobre, doskám dá poradne zabrať. Testujeme v základnom nastavení, bez manuálneho pretaktovania. Všetko riadi automatika a je plne v réžii zámerov jednotlivých výrobcov. Jediným manuálnym prispôsobením je povolenie XMP na pamätiach G.Skill Flare-X (3200 MHz/CL14). V tejto konfigurácii realizujem i pamäťové testy v štvrtej kapitole.

Na hľadanie frekvenčných limitov pri pamätiach potom používame zvlášť nadštandardne rýchle moduly Patriot Viper 4 Steel. Ak doska zvládne pracovať s ich vysokofrekvenčným XMP (3866 MHz/CL18), pristupujeme k manuálnemu ladeniu, pri ktorom nás zaujíma strop dosiahnutý pri napätí 1,35 V.

Ale späť k primárnym testom frekvenčného a power menežmentu CPU. Celú platformu trápime pätnásťminútovým maratónom v Prime95 (custom FFT s konštantnými 128 K) pričom v HWinfo sledujeme, ako sa Core i9 darí frekvenčne. Z toho potom vyplýva konečný výpočtový výkon a v prieniku s ďalšími meraniami i efektivita.

Posledných 300 sekúnd zaznamenávame príkon pomocou power metra Extech 380801. Osvetlenie RGB LED je vypnuté a v grafoch okrem priemernej hodnoty, ktorý sa dobre a rýchlo porovnáva, nájdete i priebeh vytvorený 150 vzorkami.

V poslednej tredsaťsekundovke cez priezor vo veternom tuneli robíme termovíziu VRM bez pasívov. V bežnej praxi je zahrievanie, samozrejme nižšie, a závislé od kvality chladičov. My ich však nepoužívame z dôvodu analýzy zahrievania. Napriek tomu, že tieto pasívy chýbajú, pri žiadnej testovanej doske to nespôsobuje výkonnostnú ujmu vplyvom prehrievania. Zahrievanie a spotrebu meriame i mimo záťaž, tieto hodnoty sú odčítane po 15 minútach nečinnosti.

Všetky testy prebiehajú pri teplote vzduchu pred vstupnými ventilátormi 21 – 21,3 °C

Na záver, už propri nezaťaženom procesore, testujeme i efektivitu pasívov na chladenie SSD (v našom prípade 1TB Samsung 970 Evo). Záťaž je simulovaná linárnym čítaním 8-megabajtových blokov v Aida64, opäť po dobu 900 sekúnd.

Aby boli spôsob a podmienky testovania kompletné, dodám, že na chladenie procesora skúži kvapalinový AIO vodník Fractal Design Kelvin S24, ktorý beží na maximálny výkon. Systémové ventilátory sú tri Noctua NF-A12S@550 ot./min – dva na vstupe a jeden na výstupe. V skrinke ale panuje podtlak, pričinením rýchlych ventilátorov na procesorovom chladiči.

Na napájanie používame SeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium). A hoci Ci9-9900K má k dispozícii iGPU, kvôli tomu, že niektoré dosky nemajú DisplayPort (a že 4K pri 30 Hz HDMI 1.4 nie je žiadna slasť pre oči), testovacia konfigurácia obsahuje i GeForce GTX 1080 FE.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

    1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *