Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Metodika testovania

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Metodika testovania

Základom testovacej zostavy je Core i9-9900K, najvýkonnejší mainsteamový procesor. A ako dobre viete, na napájanie je podstatne náročnejší ako top model z predchádzajúcej generácie. To je v tomto prípade ale dobre, doskám dá poradne zabrať. Testujeme v základnom nastavení, bez manuálneho pretaktovania. Všetko riadi automatika a je plne v réžii zámerov jednotlivých výrobcov. Jediným manuálnym prispôsobením je povolenie XMP na pamätiach G.Skill Flare-X (3200 MHz/CL14). V tejto konfigurácii realizujem i pamäťové testy v štvrtej kapitole.

Na hľadanie frekvenčných limitov pri pamätiach potom používame zvlášť nadštandardne rýchle moduly Patriot Viper 4 Steel. Ak doska zvládne pracovať s ich vysokofrekvenčným XMP (3866 MHz/CL18), pristupujeme k manuálnemu ladeniu, pri ktorom nás zaujíma strop dosiahnutý pri napätí 1,35 V.

Ale späť k primárnym testom frekvenčného a power menežmentu CPU. Celú platformu trápime pätnásťminútovým maratónom v Prime95 (custom FFT s konštantnými 128 K) pričom v HWinfo sledujeme, ako sa Core i9 darí frekvenčne. Z toho potom vyplýva konečný výpočtový výkon a v prieniku s ďalšími meraniami i efektivita.

Posledných 300 sekúnd zaznamenávame príkon pomocou power metra Extech 380801. Osvetlenie RGB LED je vypnuté a v grafoch okrem priemernej hodnoty, ktorý sa dobre a rýchlo porovnáva, nájdete i priebeh vytvorený 150 vzorkami.

V poslednej tredsaťsekundovke cez priezor vo veternom tuneli robíme termovíziu VRM bez pasívov. V bežnej praxi je zahrievanie, samozrejme nižšie, a závislé od kvality chladičov. My ich však nepoužívame z dôvodu analýzy zahrievania. Napriek tomu, že tieto pasívy chýbajú, pri žiadnej testovanej doske to nespôsobuje výkonnostnú ujmu vplyvom prehrievania. Zahrievanie a spotrebu meriame i mimo záťaž, tieto hodnoty sú odčítane po 15 minútach nečinnosti.

Všetky testy prebiehajú pri teplote vzduchu pred vstupnými ventilátormi 21 – 21,3 °C

Na záver, už propri nezaťaženom procesore, testujeme i efektivitu pasívov na chaldenie SSD (v našom prípade 1TB Samsung 970 Evo). Záťaž je simulovaná linárnym čítaním 8-megabajtových blokov v Aida64, opäť po dobu 900 sekúnd.

Aby boli spôsob a podmienky testovania kompletné, dodám, že na chladenie procesora skúži kvapalinový AIO vodník Fractal Design Kelvin S24, ktorý beží na maximálny výkon. Systémové ventilátory sú tri Noctua NF-A12S@550 ot./min – dva na vstupe a jeden na vyśtupe. V skrinke ale panuje podtlak, pričinením rýchlych ventilátorov na procesorovom chladiči.

Na napájanie používame SeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium). A hoci Ci9-9900K má k dispozícii iGPU, kvôli tomu, že niektoré dosky nemajú DisplayPort (a že 4K pri 30 Hz HDMI 1.4 nie je žiadna slasť pre oči), testovacia konfigurácia obsahuje i GeForce GTX 1080 FE.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *