Dune Pro: ATX skříň kopírující design nových towerů Mac Pro

Zkopírovaný „struhadlový“ Mac Pro, ale pro PC komponenty

Když Apple v roce 2013 uvedl nechvalně známý „odpadkový koš“ Mac Pro, někteří designéři značkových PC tehdy nápad převzali a existovaly i Mini-ITX skříně s tímto nepraktickým tvarem. Letos firma konečně uznala chybu a vrátila se ke klasickému toweru (byť proprietárnímu). I tento design ovšem byl okopírován a nyní si budete moci koupit ATX skříň, která vypadá právě jako nový Mac Pro někdy nazývaný „struhadlo na sýr“.

Tato skříň se jmenuje Dune Pro a její výroba bude realizována přes KickStarter, kampaň má začít tento měsíc (stejní tvůrci pod označením Dune vyprodukovali i válcovitou skříň Mini-ITX pro změnu podle onoho odpadkového koše). Skříň Dune Pro prakticky kompletně přebírá vzhled nového Mac Pro s hladkými hliníkovými panely z 3mm plechu a oním struhadlovitým předkem, jakož i trubkovité nožičky, nahoře zase přecházející v držadla. Jak se to popere s copyrightem Applu, to těžko říct. Každopádně je ale Dune Pro na rozdíl od výrobku Applu určená na úplně standardní počítačové komponenty a je tedy široce kompatibilní, místo proprietárních rozměrů a dílů.

Skříň s rozměrem 21,8 × 45,0 × 52,9 cm bude podporovat desky od Mini-ITX po ATX a EATX a také serverové EEB s šířkou až 34,15 cm. Pro rozšiřující karty lze použít sedm slotů s délkou až 38 nebo 25 cm (podle toho, jestli je nainstalovaný koš na disky). Skříň má pojmout až 11 disků 3,5″ formátu a pět 2,5″.

Rozložení je moderní s tunelem pro ATX zdroj vespod a prouděním vzduchu vodorovně od předního panelu k zadnímu. Vepředu může být trojice 120mm nebo dvojice 140mm ventilátorů, ale vzadu jen dvojice 80mm. Vepředu se dá osadit také 240mm/360mm/280mm radiátor, ovšem lze použít také vzduchové chladiče CPU s výškou až 160 mm (má se vejít například Noctua NH-D15).

Česlní panel pro útlum hluku?

Skříň má minimum prvků rušících povrch. Na bočnicích není na rozdíl od vzoru žádné logo a tlačítka a dvojice USB-C pro připojení periférií je místo čelního panelu na horní straně (přesněji uprostřed, což asi často nebude až tak praktické). Zadní strana s porty desky a karet je zakrytá zakulaceným perforovaným krytem z hliníku. Přední část má jak už bylo řečeno ono struhadlo po vzoru Apple.

To je tvořeno tak, že zepředu máte v hliníkovém panelu vedle sebe miskovité prohlubně, které jsou z druhé strany tvořené vybíhající jehlany s třemi stěnami, v každé stěně je pak kulatá díra ústící do oné miskové prohlubně zepředu. Toto má údajně potlačovat hluk, který by se perforací šířil zevnitř (jak dobře, to netuším). Prachové filtry použité nejsou – teoreticky by je asi firma mohla přidat během crowdfundingové kampaně, zatím o nich ale zmínka není.

Za jak dlouho bude skříň v případě úspěchu crowdfundingu dostupná, zatím netušíme, tvůrci zatím ani neprozradili cenu. Nejspíš bude dost drahá, protože už ona zmíněná kopie odpadkového koše pojmenovaná Dune stojí dvě stě dolarů. Tady by to tedy mohlo být klidně tři, čtyři sta, coby daň za „prémiový design“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X

Apple tento týden vydal procesory nové generace M3, M3 Pro a M3 Max pro počítače Max. Ty se začnou prodávat už příští týden, ale již teď se v databází Geekbench objevily jejich testy. Ty jsou důležité i proto, že kvůli nesdílnosti Applu až z nich zjišťujeme ústřední parametry jako frekvence. O taktu a výsledku M3 už jsme psali, teď už jsou ale i výsledky pro nejvýkonnější model M3 Max. A i tady se díky tomu dozvídáme jeho takt. Celý článok „Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X“ »

  •  
  •  
  •  

První test Apple M3 je venku. Takt je 4,05 GHz, nejrychlejší není

Netrvalo to dlouho a zřejmě máme odpověď na otázku, jaké jsou frekvence procesoru Apple M3, očekávané nové generace ARM SoC pro počítače Applu, do nějž se vkládala velká očekávání, jelikož je poprvé vyráběný 3nm technologií a poprvé od M1 přináší i novou, širší architekturu jádra. Podobně jako u smartphonového A17 Pro údaje o výkonu přímo od Applu tato očekávání moc nenaplnily, ale teď máme i první skóre z Geekbenche, které řekne víc. Celý článok „První test Apple M3 je venku. Takt je 4,05 GHz, nejrychlejší není“ »

  •  
  •  
  •  

3nm procesory Apple M3, M3 Pro a M3 Max pro Macy odhalené

Apple svolal před šesti dny marketingovou akci pojmenovanou „Scary Fast“, kde včera oznámil – možná dříve, než se čekalo – procesory M3 pro počítače Mac. Tedy dlouho očekávanou novou generaci jeho „Apple Siliconu“ s novou architekturou a čipy vyráběnými na 3nm procesu, nyní nejmodernějším dostupném. Je ovšem možné, že přínosy budou trochu omezené, jak už trochu varuje případ telefonního A17 Pro. Apple také většině modelů nepřidal jádra. Celý článok „3nm procesory Apple M3, M3 Pro a M3 Max pro Macy odhalené“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *