Dune Pro: ATX skříň kopírující design nových towerů Mac Pro

Zkopírovaný „struhadlový“ Mac Pro, ale pro PC komponenty

Když Apple v roce 2013 uvedl nechvalně známý „odpadkový koš“ Mac Pro, někteří designéři značkových PC tehdy nápad převzali a existovaly i Mini-ITX skříně s tímto nepraktickým tvarem. Letos firma konečně uznala chybu a vrátila se ke klasickému toweru (byť proprietárnímu). I tento design ovšem byl okopírován a nyní si budete moci koupit ATX skříň, která vypadá právě jako nový Mac Pro někdy nazývaný „struhadlo na sýr“.

Tato skříň se jmenuje Dune Pro a její výroba bude realizována přes KickStarter, kampaň má začít tento měsíc (stejní tvůrci pod označením Dune vyprodukovali i válcovitou skříň Mini-ITX pro změnu podle onoho odpadkového koše). Skříň Dune Pro prakticky kompletně přebírá vzhled nového Mac Pro s hladkými hliníkovými panely z 3mm plechu a oním struhadlovitým předkem, jakož i trubkovité nožičky, nahoře zase přecházející v držadla. Jak se to popere s copyrightem Applu, to těžko říct. Každopádně je ale Dune Pro na rozdíl od výrobku Applu určená na úplně standardní počítačové komponenty a je tedy široce kompatibilní, místo proprietárních rozměrů a dílů.

Skříň s rozměrem 21,8 × 45,0 × 52,9 cm bude podporovat desky od Mini-ITX po ATX a EATX a také serverové EEB s šířkou až 34,15 cm. Pro rozšiřující karty lze použít sedm slotů s délkou až 38 nebo 25 cm (podle toho, jestli je nainstalovaný koš na disky). Skříň má pojmout až 11 disků 3,5″ formátu a pět 2,5″.

Rozložení je moderní s tunelem pro ATX zdroj vespod a prouděním vzduchu vodorovně od předního panelu k zadnímu. Vepředu může být trojice 120mm nebo dvojice 140mm ventilátorů, ale vzadu jen dvojice 80mm. Vepředu se dá osadit také 240mm/360mm/280mm radiátor, ovšem lze použít také vzduchové chladiče CPU s výškou až 160 mm (má se vejít například Noctua NH-D15).

Česlní panel pro útlum hluku?

Skříň má minimum prvků rušících povrch. Na bočnicích není na rozdíl od vzoru žádné logo a tlačítka a dvojice USB-C pro připojení periférií je místo čelního panelu na horní straně (přesněji uprostřed, což asi často nebude až tak praktické). Zadní strana s porty desky a karet je zakrytá zakulaceným perforovaným krytem z hliníku. Přední část má jak už bylo řečeno ono struhadlo po vzoru Apple.

To je tvořeno tak, že zepředu máte v hliníkovém panelu vedle sebe miskovité prohlubně, které jsou z druhé strany tvořené vybíhající jehlany s třemi stěnami, v každé stěně je pak kulatá díra ústící do oné miskové prohlubně zepředu. Toto má údajně potlačovat hluk, který by se perforací šířil zevnitř (jak dobře, to netuším). Prachové filtry použité nejsou – teoreticky by je asi firma mohla přidat během crowdfundingové kampaně, zatím o nich ale zmínka není.

Za jak dlouho bude skříň v případě úspěchu crowdfundingu dostupná, zatím netušíme, tvůrci zatím ani neprozradili cenu. Nejspíš bude dost drahá, protože už ona zmíněná kopie odpadkového koše pojmenovaná Dune stojí dvě stě dolarů. Tady by to tedy mohlo být klidně tři, čtyři sta, coby daň za „prémiový design“.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *