Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Klíčové vlastnosti

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu.

Klíčové vlastnosti chladiče

   

Řada chladičů Celsius+ od Fractal Design zahrnuje celkem šest variant dle velikosti radiátoru a dle použitých ventilátorů. Dnes se detailně zaměříme na nejvyšší model z nabídky, tedy chladič S36 Prisma.

Srdcem všech chladičů z řady Celsius+ je pumpa Asetek, která se stará o cirkulaci kapaliny v okruhu. Kapalina poté proudí hadicemi do rozměrného radiátoru, kde se ochlazuje pomocí trojice 120 milimetrových ventilátorů. Ventilátory kromě chlazení radiátoru také nabízejí ARGB podsvícení.

Radiátor samotný je bohužel pouze hliníkový, jak je v současnosti zvykem u drtivé většiny AIO chladičů. Vnímám to jako promarněnou příležitost o vystoupení z davu generických chladičů, zejména když uvážíme, že Fractal Design v minulosti nabízel chladiče s měděným radiátorem, které byly navíc levnější.

Hadice, které propojují chladicí blok a radiátor jsou 400 milimetrů dlouhé a jsou opatřený opletem pro vyšší odolnost a atraktivnější vzhled. Jejich zapojení do bloku chladiče je řešeno pomocí otočných adaptérů, což je užitečné pro snazší manipulaci a jednodušší pro vedení hadic uvnitř sestavy.

   

Kontaktní plocha chladicího bloku je z mědi a již z výroby je opatřena tenkou vrstvou teplovodivé pasty. Můj testovací vzorek byl už však instalován v jiné sestavě, a proto zmiňovanou vrstvu na fotografiích bohužel nenajdete. V balení navíc poněkud nepochopitelně chybí tuba s další pastou, pokud byste chtěli chladič přemístit na jiný procesor nebo v rámci údržby provést novou aplikaci pasty. Ujistěte se tedy, že montáž chladiče provedete bezchybně na první pokus.

Horní plocha chladicího bloku je pro atraktivnější vzhled z tvrzeného skla, které je bohužel vysloveným magnetem pro otisky prstů a částečky prachu. Podél okraje tohoto skla se pak nachází tenký proužek ARGB podsvícení.

Kabeláž je u chladiče Celsius+ S36 Prisma řešena vcelku důmyslně. Z chladicího bloku vedou dva kabely pod opletem hadic až k radiátoru, kde se nalézá rozbočovač. Do tohoto rozbočovače můžete zapojit všechny tři ventilátory. Poté již stačí zapojit jediný kabel z chladicího bloku do základní desky a můžete tak regulovat otáčky pumpy i ventilátorů současně.

Velmi podobně je pak řešeno i ARGB podsvícení u ventilátorů. Kabely na ventilátorech umožňují sériové zapojení a také můžete využít konektor v rozbočovači na radiátoru. Následně pak stačí zapojit jediný kabel z bloku do konektoru na základní desce a tak zajistit synchronizaci podsvícení ventilátorů i chladicího bloku pomocí jediného kabelu. Toto řešení je tedy velmi elegantní a prakticky eliminuje riziko nevzhledného klubka kabelů ve vaší sestavě.

   

Samotný chladicí blok s pumpou má navíc ještě jednu praktickou vlastnost. Obvodový prstenec lze mírně otáčet a tím přepínat chladič z automatického (Auto) režimu do uživatelského (PWM). Automatický režim, jak už název napovídá, se stará o regulaci otáček ventilátorů i pumpy bez nutnosti uživatelského zásahu dle teploty kapaliny uvnitř okruhu.

Pokud však chcete regulovat chladič sami, stačí jen prstenec pootočit do polohy PWM a nyní si můžete sami upravit křivku otáček. Uživatelský režim je navíc vybaven pojistkou proti přehřátí. Ventilátory ani pumpu totiž nelze regulovat pod hladinu 15 % PWM. Další úrovní zabezpečení poskytuje snímač teploty kapaliny. Pokud tato teplota dosáhne 55 °C, křivka otáček prudce roste až maximálním otáčkám pumpy při 60 °C.

   

Příslušenství chladiče je vzhledem k ceně dosti chudé. Najdete zde prakticky pouze montážní sady pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma TR4/sTRX4. Samotná instalace chladiče je velmi rychlá a jednoduchá. V balení je také sada šroubků a podložek pro montáž ventilátorů k radiátoru, respektive pro montáž radiátoru k počítačové skříni. Bohužel zde ale nenajdete žádnou tubu teplovodivé pasty. K dispozici je tak pouze předem aplikovaná vrstva na základně bloku, což je u chladiče s vysokou cenovkou jednoduše nepochopitelné.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem Celsius+ S36 Prisma srovnal s nedávno testovaným AIO chladičem MPG Coreliquid K360 od MSI. Rozměry radiátoru jsou velmi podobné, což je pochopitelné, když se v obou případech jedná o radiátor pro trojici 120 mm ventilátorů. Dramatický rozdíl je však ve velikosti bloku. Chladič od Fractal Design nenabízí žádný LCD panel ani ventilátor, takže rozměry jeho chladicího bloku jsou příjemně kompaktní.

Pro zajímavost jsem Celsius+ S36 Prisma srovnal s nedávno tesVentilátory Prisma AL-12 PWM ARGB tvoří prakticky třetinu ceny celého chladiče. Jedná se o 120 mm ventilátory optimalizované pro vysoký statický tlak. Obávám se však, že je to za cenu vysokých otáček, a tedy i za cenu vyšší hlučnosti, což koneckonců uvidíme v testech.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom. Celý článok „Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to. Celý článok „SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *