Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Rozloženie interiéru

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre.

Rozloženie interiéru

Z pohľadu na vnútro skrinky je jasné, že pre osadenie komponentov sa musí skrinka rozobrať.

   

Perforovaný vrchný panel sa od toho spodného líši iba otvormi pre podstavec. Dokonca sa mi stalo, že som si ich pomýlil a nasadil naopak. Pod ním sa nachádza rám s pozíciami pre tri 80 mm ventilátory. Tie sa sem zmestia ale iba ak máte grafickú kartu s maximálnou šírkou 125 mm aj s prívodným káblom. Bez nich môže mať šírku 137 mm. Rám zároveň slúži aj ako držiak pre ventilátory alebo radiátory kvapalinového chladiča umiestnené zboku. K jeho vybratiu musíte odskrutkovať 12 skrutiek.

   

Osadené sú tu dva výkonné ventilátory z radu Aspect vo formáte 140 mm. Dokonca použili verzie s napájaním PWM. Ak by ste ich chceli vymeniť, tak máte na to priestor. Skrinka je pripravená aj na dva 120 mm ventilátory, poprípade radiátor kvapalinového chladiča do veľkosti 280 mm. Treba ale mať na vedomí, že ak použijete väčší ako 120 mm, tak pre grafickú kartu nezostane miesto. A to už pri tom najmenšom radiátore budete obmedzení vo výbere grafických kariet, iba do dĺžky 175 mm.

Na osadenie grafickej karty v takto úzkej skrinke je potrebný adaptér pre konektor PCI Express. Ten je vstavaný v lište, tvarovaný do pravého uhla (smerom hore k výstupom pre rozširujúce karty). Tento adaptér je síce staršieho ale stále aktuálneho rozhrania PCIe 4.0. Lišta na ktorej je umiestnený zároveň spevňuje konštrukciu skrinky v jej strede cez tri skrutky.

Spodná časť patrí základnej doske Mini-ITX a napájaciemu zrdoju SFX alebo SFX-L. Na zdroj tu je špeciálny rámček na uchytenie, pod ktorým sú vedené káble z predného panela I/O. Na konštrukcii sú taktiež aj body pre lepšiu organizáciu správy kabeláže. K dispozícii ich máte až desať. Vzadu na skrinke je priskrutkovaný predlžovací kábel pre napájanie zdroja, keďže ten sa nachádza až v prednej časti. Ak by bolo potrebné, tak vstup napájania môžete zo skrinky odmontovať, ak sa vám bude lepšie osádzať hardvér bez neho.

   

Zvnútra prednej časti je možné umiestniť dve 2,5″ úložiská pomocou skrutiek a gumových podložiek, ktoré sú taktiež v príslušenstve. Ak by vám bolo málo, tak aj z ľavej strany skrinky máte ďalšie dve pozície. K nim nepotrebujete náradie, vďaka kolíkom. Zasunutie úložiska bolo jednoduché a držalo pevne, no ťažšie sa vyberalo von. Sem tam sa mi zaseklo, že som sa bál aby som kolíky nepoškodil. Pozície zboku by som využíval primárne, aby ste si zbytočne neupchali výduch vpredu. Až štyri 2,5″ úložiská v tak malej skrinke beriem ako príjemný bonus.

Zo zadnej strany máte tri otvory pre rozširujúce karty PCI Express, ak by ste chceli použiť hrubšiu kartu. Jej maximálna výška môže byť bez osadených bočných ventilátorov 82 mm.

   

Hrúbka plechov na konštrukcii sa hýbe od 0,9 do 0,95 mm, záleží od miesta merania. Viac sa to ale blíži k 0,9 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. O tretej skončilo embargo na skrinku, takže tí čo ju mali spracovanú ju aj vydali. Nič viac by som za tým nehľadal.

    2. Je to rovnaké ako u procesorov alebo grafických kariet, kde najviac testov vychádza hneď, ako je to možné (teda v deň vydania). U skriniek je to ale v menej intenzite a špeciálne v našich končinách (FD sa ale v tomto smere celkom snaží…), pretože mávajú všeobecne nižšiu návštevnosť a preto sa nimi „neoplatí“ až tak zaoberať. Zo strany výrobcov, samozrejme, ide o istú formu kampane, pretože chcú svoje produkty čo najviac zviditeľniť. Naša motivácia je ale vždy vyskúmať a zverejniť poznatky, ktoré inde človek nájsť nemusí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *