Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Záver

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Záver

Výsledky testov vravia celkom jasne v prospech skrinky Torrent. Tá výrazne dominuje v chladení pri tých najhlavnejších komponentoch ako procesor, grafická karta základná doska. O to že bude mať zdroj problém s teplým vzduchom zo skrinky nemusíte mať starosť. Teplota pod ním dosiahne pri 39 dBA iba 28,5 stupňov, čo sa dá prirovnať k „príjemnému“ letnému dňu v byte bez klimatizácie. Ventilátory sú pri hlučnosti 39 dBA spustené iba na 53 % svojho výkonu. Pri maximálnych otáčkach je hlučnosť už síce neúnosná, hlavne keď nie ste sami v miestnosti, ale teploty dokáže výrazne zraziť ešte nižšie. Až na grafickú kartu, ktorú chladí i tak lepšie než ostatné skrinky.

Veľký priestor vo vnútri, ktorý vám poskytne úplnú voľnosť vo výbere hardvéru a k ich ľahkému a rychlému prístupu, si určite obľúbite. K tomu enormné množstvo vzduchu vháňaného do vnútra skrinky piatimi ventilátormi, pri ktorých nemusíte rozmýšlať kam ich umiestniť, prinieslo skrinke za výborné chladenie najvyššie naše ocenenie „Top-notch“.

Torrent od Fractal Design je skrinka, ktorá bude vyhovovať väčšine. Bez rozdielu, či chcete dopriať komponentom špičkové vzduchové chladenia alebo sa chcete zamerať na vlastný vodný okruh. O ochranu proti prachu sa starajú dva jemné nylonové filtre, ku ktorým je rýchly prístup. Vďaka tomu je skrinka vhodnejšia aj do prašnejšieho prostredia. Či ste hráč alebo kreatívec a neprekáža vám priplatiť si za kvalitné vyhotovenie s excelentným chladením, FD Torrent určite pri výbere skrinky zvážte.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. druhá veta – …ale budiž. Budiš je obec v Turci 🙂
    výsledky sa dali očakávať, skrinka veľká že by v nej mohla bývať rodinka liliputov, predok jak rošt z grilu, milimetrový plech, sklo, aj sa divím, že to váži len 11 kíl, staré Chieftecy boli ťažšie, mali myslím okolo 16 kíl, ale to boli big towery…
    zasa konektory hore, vo Švédsku asi nepoznajú nasadaný prach a pokiaľ je pc v nejakej polici, nemusí byť úplne dobrý prístup ku tlačidlám a hlavne USB portom.

    1. Keďže nám obec Budiš nezaplatila za reklamu, tak som im propagáciu zrušil 🙂 dík za postreh.
      Viem si predstaviť, že by niekto prišiel s nápadom pre flexibilné umiestnenie konektorov a tlačidiel, v podobe odnímateľnej časti – vpredu a hore. My by sme si už len vybrali pozíciu, ktorá nám vyhovuje.

      1. konektory a tlačidlá spredu sú o dosť praktickejšie, ale dizajnéri čelných panelov sú proti, bohvie prečo…

  2. Tiež sa prihováram za tlačitka spredu, ideálne aspoň s 1 pozíciou na 5.25″ optickú mechaniku (BD-RW).
    Ale také skrinky akoby vymreli…

    1. Tomu kastrovaniu 5,25″ pozícií tiež nerozumiem. Akokeby všetci za masku inštalovali 360-milimetrové radiátory. Donedávna bola u viacerých skriniek určitá volnosť výberu a aspoň jedna 5,25″ s demontovatelnými držiakmi bývala. Zdá sa ale, že to nakoniec vyhrali tri ventilátory na vstupe a prietok s trochu nezmyselným pretlakom, ale keď sa kupuje očami… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *