Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované?

Nie je 33 dBA ako 33 dBA

Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Spektrograf s úrovňami hluku na jednotlivých frekvenciách zvuku

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.

Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.

K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.

Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Na presné meranie frekvenčných charakteristík zvuku je dôležité udržiavať stále akustické podmienky. Na ich vytvorenie používame súpravu akustických panelov.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fractal Design North XL RC. Skrinky pre „reverzné dosky“

Existuje už viacero základných dosiek, ktoré majú časť konektorov vzadu. Obvykle tých, ku ktorým vedie kabeláž. Dôvod takéhoto „obrátenia“ (konektorov) je hlavne estetický – aby nebolo vidieť káble a všetko pôsobilo pokiaľ možno čo najhľadanejšie. Nevzhľadné veci tohto v súčasnosti kričia aj pre typické sklenené bočnice, cez ktoré je vidieť do vnútra skrinky. A pre tých, ktorým na vzhľade počítača záleží, môže nová skrinka Fractal Design osloviť. Celý článok „Fractal Design North XL RC. Skrinky pre „reverzné dosky““ »

  •  
  •  
  •  

Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2

Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon. Celý článok „Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2“ »

  •  
  •  
  •  

Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design

Nepodceňujte základ ergonómie pri fungovaní za počítačom. Tým je seriózne kreslo, od ktorého sa odvíja pohodlie, pracovná efektivita, ale i zdravotné aspekty. To, na čom sedíte, je skrátka t viacerých dôvodov dôležité a Fractal Design ponúka svoje riešenia. Kreslá Refine sa robia na niekoľko spôsobov, v rôznych vyhotoveniach. Ak ešte rozmýšľate, čo komu dopriať pod stromček, máme zopár tipov. Celý článok „Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Nepřesvědčivé, u Fractalu člověk zbytečně připlácí za značku. A to říkám jako vyznavač Noctuy, nah.

    1. Ono sú Venturi HP-14 PWM už skoro 10 rokov staré ventilátory. Takže tá súčasná „priemernosť“ je príznačná dobe, v ktorej vznikali. Pri Noctua NF-A14 PWM je to podobné.

      1. Když ho člověk dostane se skříní Fractalu, nebo je fanda Fractal a ten ve skříních přizpůsobí perforace 120 mm pozic pro použití s větším průměrem… Může dávat smysl, ale z plezíru si ho člověk nekoupí, tomu brání cena.

        1. Ani neviem, či FD dával niekedy tieto ventilátory do skriniek. Väčšinou v nich bývajú Dynamic X2 alebo Aspecty (v novších alebo drahších/s ARGB LED)?

          1. Nevím o tom. Přitom se to nabízí, uchycení mohli vytěžit jako docela exkluzivní přednost. Nemyslíte?

            1. Ktovie, či by to dokázalo oceniť dosť ľudí. Dynamic (X2) a Aspecty sú výrazne lacnejšie. A keď má skrinka 3–4 ventilátory…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *