GeForce RTX 3080 Ti a 3070 Ti v notebookoch. Max-Q a výkon

Reštaurácia videa v Topaz Video Enhance AI

Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Reštaurácia videa v Topaz Video Enhance AI

Pomocou GPU Nvidia GeForce je možné zvýšiť obrazovú kvalitu u starých videí. Typicky zaznamenávaných na analógové kamery, ktorých nahrávky okrem veľmi nízkeho rozlíšenia obsahujú aj veľa šumu a rôznych artefaktov.

Efektívnu aplikáciu na odstraňovanie vyššie spomínaných nedostatkov má Topaz. DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI z našich testov grafických kariet a procesorov poznáte. Tieto aplikácie slúžia na reštauráciu fotiek, keď vás ale zaujíma video, tak je tu komplexnejší Video Enhance AI. Aj silou tensorových jadier cez API DirectML táto aplikácia snímku po snímke vylepšuje videonahrávky. Pre dosiahnutie slušných výsledkov je to výpočtovo veľmi náročná úloha, ktorá pre dosiahnutie prijateľných časov vyžaduje vysoký výkon GPU.

Sústredený pohľad Royce Gracie pred zápasom s Ken Shamrock na turnaji UFC 1. Po reštaurácií (vpravo) je obraz i o poznanie ostrejší a čistejší

Na testovacie účely sme použili staré záznam z prvého turnaja organizácie UFC z roku 1993. Jedná sa o zdigitalizované video z pásky (VHS), ktoré v súčasnosti nevyzerá ktovieako vábne. Po agresívnejšom prevzorkovaní a celkovej reštaurácií snímok, to už ale vyzerá k svetu aj na súčasných monitoroch s vysokým rozlíšením. Vzorku videa v pôvodnom rozlíšení 240p prevzorkovávame do rozlíšenia 1080p. V každej osi teda šesťnásobne. Aby bola časová náročnosť udržateľná, je použitá iba krátka sekvencia s 4360 snímkami (t.j. v tomto prípade 146 sekúnd videa).

Výsledky testov

Poznámka: Na tieto testy sú použité štúdiové ovládače (512.15), ktoré Nvidia optimalizuje mimo iné práve aj na použitie s AI aplikaćiami Topaz Labs. Verzia aplikácie Video Enhance AI je 2.6.4. Detailné nastavenie AI modelu je na screenshote v závere kapitoly. Vzorka pôvodného videa (16,4 MB) je dostupná na stiahnutie v tomto odkaze. Pohodlne si tak môžete porovnať naše výsledky s vašimi.

Zatiaľ čo výkonný procesor Core i9-12900HK sa aj s takto krátkym videom trápil bez mála pol hodinu, tak mobilné grafické karty RTX 3080 (165 W) a RTX 3080 Ti Max-Q (105 W) sú 3,5–4,5krát rýchlejšie. A pri hromadnej oprave archívu dovolenkových videí z Juhoslávie, je to dramatický rozdiel. Výsledná obrazová kvalita je pritom rovnaká ako pri pomalšej práci CPU. Dátový tok (a spolu s ním prirodzene aj kvalita obrazu) sa tu neznižuje tak, ako pri hardvérovom kódovaní videa Nvenc (namiesto x264).

Pozoruhodná je aj výrazne vyššia efektivita RTX 3080 Ti Max-Q oproti RTX 3080. GeForce RTX 3080 Ti Max-Q je v tomto teste síce rýchlejšia iba o 8 %, ale to súčasne pri výrazne nižšej spotrebe, zhruba o 60 W. Väčší počet tensorových jadier a shaderov prevažuje vysoké frekvencie RTX 3080 s TDP až 165 W.

Krátky záver

Nové grafické karty GeForce s Max-Q sú pri vyššom výkone výrazne úspornejšie než staršie modely bez tejto technológie. To platilo platilo vždy, ale teraz to znamená to, že vyšší výkon je možné zase zakonzervovať do menšieho tela, prípadne pri podobnej veľkosti môže byť notebook výrazne tichší (a to stále pri vyššom hernom i výpočtovom výkone). Záleží, čo preferuje a do akého prostredia notebook cieli jeho výrobca.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *