Gelid Sirocco – Otesánek hrající všemi barvami

Metodika měření a výsledky testů

Gelid je asijský výrobce, který se zaměřuje především na chladiče a ventilátory. To je patrné i z názvu této společnosti. Gelidus totiž znamená v latině ledově chladný nebo mrazivý. Ideální označení pro výrobce chladicích řešení. Sirocco však paradoxně označuje horký, vlhký a prašný vítr. Gelid Sirocco je ale především pěkný obr. Očekávám od tohoto chladiče tedy solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamán.

Metodika testování

Jako generátor tepla slouží Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů už představuje skutečně velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33.0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100°C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80°C, je takový test označen jako neúspěšný (v grafech nebude u tohoto chladiče žádná hodnota).

Na přání jednoho z naších čtenářů jsem také doplnil naši databázi o nový test chladiče Gelid Phantom, který jsem letos v březnu testoval ještě se starou metodikou. K tovární konfiguraci jsem také pro zajímavost přidal i výsledky bez předního ventilátoru. Výsledky najdete níže v grafech.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. dakujem za pridanie phantomu, tu je krasne vidiet, ze aj 30-35€ chladic dokaze mat az neuveritelny pomer cena/vykon a vie naozaj co to uchladit .

    1. Uniká mi v čem ta podobnost spočívá. Rozprostření rozvodů je jiné a vykrojení u konkurence nevidím. Pokud ale narážíš, že není proti U12A testován přímo s dodatečným tahovým ventilátorem – jo, možná škoda.

      1. Ten přibalený Radiant ventilátor má citelně vyšší CFM i Pstat než NF-A12x25, který je u U12A chladiče. Druhý ventilátor za pasivem by nejspíš už moc nepomohl (on koneckonců moc nepomáhá ani u té U12A, co jsem měřil později mimo záznam).

        1. V tom pomyslném součtu mohl prospět rostoucímu nelichotivému rozestupu u výsledků hlučnosti – s ohledy na cenu to hypoteticky může být těsnější souboj.

      2. Celková koncepcia, dnes už sa také hrubšie robustnejšie veže pre 120 mm ventilátory veľmi nevidia. Pasív mi dosť pripomína U12A, vyosená základňa, nadpriemerná hĺbka pasívu, boky medzi rebrami plne uzavreté, rozloženie heatpipes v pasíve veľmi podobné, až na to, že u Gelidu chýba ešte tá siedma uložená hneď na prednej strane pasívu https://hexus.net/media/uploaded/2019/5/c203c653-5290-48aa-a515-843c46468b52.png

        No a Noctua má o dosť väčšiu základňu… nie je to kópia, ale cítim tam inšpiráciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *