Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie

Detaily

Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa s vyobrazením prednej aj zadnej časti monitora sa nachádza v dvojitom balení.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI aj DisplayPort, a dokonca aj kábel USB na prepojenie s PC.

Masívny stojan sa bude musieť vysporiadať s vyššou hmotnosťou panelu, preto sú jeho rozmery väčšie než býva zvykom. Jeho profil je však pomerne nízky a hoci zaberá na stole pomerne veľa miesta, pokojne si môžete nejaké veci položiť aj na samotné nožičky.

Druhá časť stojanu je pomerne štandardná, ponúka aj otvor pre kabeláž.

Obe časti stojana viete prepojiť bez nutnosti použitia skrutkovača.

Monitor ponúka kompatibilitu s VESA 100 × 100.

Na pripojenie stojana k telu monitora už však skrutkovač budete potrebovať. V balení sú štyri skrutky, ktorými spojíte stojan s panelom. Inštalácia je teda o čosi dlhšia ako pri posledných monitoroch, kde bola inštalácia úplne bez nástrojov. Prečo Gigabyte nepoužil rovnaký prístup aj pri G32QC mi ostáva len polemizovať. Odhadol by som, že skrutky sú nutné kvôli vyššej hmotnosti panelu.

Pri prvom pohľade na displej môžete vidieť, že vďaka klasickému formátu 16:9 monitor pôsobí úplne bežným dojmom. Netradičné je až zahnutie, ktoré býva zvykom skôr pri širokouhlých monitoroch s pomerom strán 21:9.

Stojan ponúka len výškové nastavenie a náklon panelu, no nenájdete tu otáčanie do strán ani pivot.

Zadná strana nemá podsvietenie RGB, monitor tak pôsobí skôr decentným a „stealth“ dojmom, čo sa o väčšine herných monitorov nedá povedať.

Všetka portová výbava je umiestnená uprostred zadnej časti. Dvojica portov HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2 spolu s audio jackom sú v ľavej časti, napravo je už len dvojica USB 5 Gb portov spolu s USB typu B na prepojenie s počítačom a samozrejme aj napájací konektor.

Na pravom boku zo zadnej časti je umiestnený aj 5-smerový joystick, ktorý slúži na ovládanie menu OSD. Na to sa pozrieme podrobnejšie v ďalšej kapitole.

Displej ponúka 85 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 48 mm od podložky spodnou hranou a 471 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 133 mm a 556 mm pre vrch displeja. Na stránke výrobcu však nájdete že nastavenie vo vertikálnom smere by malo byť až 100 mm.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +20 stupňov. Ako už bolo spomenuté naklonenie do strany či pivot tu nenájdete.

Keď sa ešte vrátime k samotnému panelu, jeho veľké zahnutie sa najlepšie bude prezentovať zrejme takto, po položení na rovnú podložku. Zahnutie 1500R patrí medzi najväčšie na trhu, no vzhľadom na to, že ide o 16:9 monitor nie je to nijako prehnané. Cieľom zahnutých panelov je pri veľkých uhlopriečkach ponúkať rovnakú vzdialenosť panelu od vášho oka v každom jednom bode.

Backlight bleed pri zobrazení čierneho pozadia sa ukázal ako veľkou slabinou monitora. Svetelné odchýlky sú naozaj výrazné a nedajú sa ignorovať. Vždy spomínam aj to, že panel od panelu sa líši, no pri tomto modeli monitora som  kritiku na uniformitu našiel aj v iných zahraničných recenziách. Vyzerá to teda tak, že panely, ktoré výrobca používa patria do nejakej nižšej kvalitatívnej kategórie alebo zlyháva výstupná kontrola.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií. Celý článok „Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Všetky dosky s AMD A520 na jednom mieste. A s cenami

Detaily okolo čipsetu A520 ste už čítali v samostatnom článku. Nové lacné dosky AMD za B450 v niečom zaostávajú, v inom majú navrch. Podpora procesorov Zen 3 je prísľubom dlhšej morálnej životnosti a táto platforma sa ponúka aj na párovanie s APU Renoir. Štandardom je moderná konektivita s HDMI 2.1, ktoré nie je samozrejmosť ani pri pri B550. Nájdete svoju favoritku? Celý článok „Všetky dosky s AMD A520 na jednom mieste. A s cenami“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *