Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie

Detaily

Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa s vyobrazením prednej aj zadnej časti monitora sa nachádza v dvojitom balení.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI aj DisplayPort, a dokonca aj kábel USB na prepojenie s PC.

Masívny stojan sa bude musieť vysporiadať s vyššou hmotnosťou panelu, preto sú jeho rozmery väčšie než býva zvykom. Jeho profil je však pomerne nízky a hoci zaberá na stole pomerne veľa miesta, pokojne si môžete nejaké veci položiť aj na samotné nožičky.

Druhá časť stojanu je pomerne štandardná, ponúka aj otvor pre kabeláž.

Obe časti stojana viete prepojiť bez nutnosti použitia skrutkovača.

Monitor ponúka kompatibilitu s VESA 100 × 100.

Na pripojenie stojana k telu monitora už však skrutkovač budete potrebovať. V balení sú štyri skrutky, ktorými spojíte stojan s panelom. Inštalácia je teda o čosi dlhšia ako pri posledných monitoroch, kde bola inštalácia úplne bez nástrojov. Prečo Gigabyte nepoužil rovnaký prístup aj pri G32QC mi ostáva len polemizovať. Odhadol by som, že skrutky sú nutné kvôli vyššej hmotnosti panelu.

Pri prvom pohľade na displej môžete vidieť, že vďaka klasickému formátu 16:9 monitor pôsobí úplne bežným dojmom. Netradičné je až zahnutie, ktoré býva zvykom skôr pri širokouhlých monitoroch s pomerom strán 21:9.

Stojan ponúka len výškové nastavenie a náklon panelu, no nenájdete tu otáčanie do strán ani pivot.

Zadná strana nemá podsvietenie RGB, monitor tak pôsobí skôr decentným a „stealth“ dojmom, čo sa o väčšine herných monitorov nedá povedať.

Všetka portová výbava je umiestnená uprostred zadnej časti. Dvojica portov HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2 spolu s audio jackom sú v ľavej časti, napravo je už len dvojica USB 5 Gb portov spolu s USB typu B na prepojenie s počítačom a samozrejme aj napájací konektor.

Na pravom boku zo zadnej časti je umiestnený aj 5-smerový joystick, ktorý slúži na ovládanie menu OSD. Na to sa pozrieme podrobnejšie v ďalšej kapitole.

Displej ponúka 85 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 48 mm od podložky spodnou hranou a 471 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 133 mm a 556 mm pre vrch displeja. Na stránke výrobcu však nájdete že nastavenie vo vertikálnom smere by malo byť až 100 mm.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +20 stupňov. Ako už bolo spomenuté naklonenie do strany či pivot tu nenájdete.

Keď sa ešte vrátime k samotnému panelu, jeho veľké zahnutie sa najlepšie bude prezentovať zrejme takto, po položení na rovnú podložku. Zahnutie 1500R patrí medzi najväčšie na trhu, no vzhľadom na to, že ide o 16:9 monitor nie je to nijako prehnané. Cieľom zahnutých panelov je pri veľkých uhlopriečkach ponúkať rovnakú vzdialenosť panelu od vášho oka v každom jednom bode.

Backlight bleed pri zobrazení čierneho pozadia sa ukázal ako veľkou slabinou monitora. Svetelné odchýlky sú naozaj výrazné a nedajú sa ignorovať. Vždy spomínam aj to, že panel od panelu sa líši, no pri tomto modeli monitora som  kritiku na uniformitu našiel aj v iných zahraničných recenziách. Vyzerá to teda tak, že panely, ktoré výrobca používa patria do nejakej nižšej kvalitatívnej kategórie alebo zlyháva výstupná kontrola.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

V cenníku sa omylom objavili základné dosky Gigabyte Z690

Zdá sa, že Gigabyte je na novú mainstreamovú platformu Intel LGA 1700 dobre pripravený a dostáva sa do rôznych, povedzme „predstihov“. Práve z materiálov tejto firmy ste sa dozvedeli, ako sa zmenili rozmery backplatu pre procesorové chladiče a teraz boli v ponuke jedného obchodu zverejnené dve zatiaľ neoznámené dosky. A to i spolu s cenami a parametrami, ktoré však budú čiastočne nesprávne. Celý článok „V cenníku sa omylom objavili základné dosky Gigabyte Z690“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *