Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie

Obrazové vlastnosti

Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 31,5″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Ide o zlatú strednú cestu, čo sa hustoty pixelov a náročnosti na grafiku týka. Full HD je už na dnešnú dobu málo a naopak 4K je vzhľadom na náročnosť zobrazovania príliš veľa, pokiaľ nemáte naozaj high-endovú grafiku, prípade neplánujete upgrade na RTX 3000. 2K 27″ monitory sa preto momentálne tešia veľkej obľube medzi hráčmi, testovaný kúsok je teda o niečo väčší než aktuálny mainstream. Väčšina herných modelov na trhu ponúka obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, Gigabyte má o pár Hz viac, konkrétne 165. K tomu pridáva aj AMD FreeSync Premium, no môžem potvrdiť aj kompatibilitu s G-Sync. Podobne ako pri iných testovaných kúskoch, aj tu nájdeme certifikáciu VESA Display HDR400, ktorá už ako vieme hovorí skôr o možnosti prehrať HDR obsah, no o plnohodnotnom HDR zážitku nemôže byť reč.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 124 % pokrytí sRGB, 94 % DCI-P3, kontrast 3000:1 a jas 350 nitov. Vďaka panelu VA sa môžete tešiť na o niečo lepšie podanie farieb a hlavne pozorovacie uhly než v prípade modelov s matricami TN. Aké hodnoty sme namerali sondou?

Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 87 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3. Ide naozaj o skvelé hodnoty, ktoré môžu aj výrazne drahšie a neherné monitory závidieť. Gamma má hodnotu 1.9, čo je mierne odlišné o zvyčajnej 2.0. Farebná odchýlka Delta E má hodnotu 2,09, čo znamená, že je interpretácia farieb monitora veľmi presná. Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 86 % sRGB, 65 % AdobeRGB a 65 % DCI-P3 pokrytí. Gamma sa zmenila na 1.8 a len miernou zmenou Delta E na 3,42. Osobne toto pokladám za príliš veľkú zmenu oproti základnému režimu a ani presnosť nie je taká, akú by som od dedikovaného režimu očakával. Lepšie preto bude zostať pri základných nastaveniach.

Monitor ponúka až šesť režimov Gamma – Off, 1, 2, 3, 4 a 5. Namerané hodnoty sú 2.1, 1.6, 1.8, 1.9, 2.1 a 2.2. Maximálny nameraný jas je 361 nitov, čo je o trochu viac ako udáva výrobca. Kontrast sa pohyboval okolo 2200 – 2500:1 v závislosti od farebného režimu a teploty farieb. Uniformitu som už v úvode kritizoval, sondou sme však veľké odchýlky neodmerali. Dôvodom je fakt, že pri takomto meraní sa plocha displeja rozdeľuje na 9 častí – 3 vertikálne a 3 horizontálne a v týchto oblastiach sa následne prevádzajú merania. Plocha displeja je však pomerne veľká a tak jeden dielik, na ktorom sa meria, je pomerne veľký. Ako ste už mohli vidieť pri zobrazení čiernej, odchýlky boli silné ale zároveň pomerne malé. Preto ich pri meraní sondou nebolo možné dobre zachytiť.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenia Balance má pomerne dobrý input lag len 11,1 ms, čo patrí medzi tie lepšie namerané hodnoty. Po prepnutí do Picture Quality input lag mierne narastie a to na 13,6 ms. Naopak v režime Speed klesne na 10,7 ms. Input lag medzi slabiny monitora nepatrí, práve naopak, ide o lepší priemer.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 1 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. V troch režimoch Overdrive je možné sledovať viditeľné rozdiely v ghostingu. Picture Quality zanecháva pomerne veľkú stopu za objektom, ktorá sa po prepnutí do Balance výrazne zmenší. Naopak pri Speed už žiadnu stopu nevidno, ale objavuje sa inverse ghosting, ktorý je ešte viditeľnejší. Pre optimálny herný zážitok by som preto odporúčal zostať v režime Balance.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *