Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED

Aorus ATC800, výkonný věžový chladič z dílny Gigabyte

Před krátkou dobou přivanul airflow najednou několik nových vzduchových chladičů. S menším zpožděním se k tomu přidává ještě jedna novinka, tentokrát věžový vzduchový chladič od firmy Gigabyte, která podobně jako třeba MSI také do této oblasti vstoupila. Jako u dalších výrobců je chladič od Gigabyte směřován primárně na příznivce designového herního příslušenství, takže přináší výraznou RGB iluminaci a oplášťování.

Tento chladič se jmenuje Gigabyte Aorus ATC800 a je to docela rozměrný exemplář: výška je 16,3 cm, šířka/tloušťka pak 13,9 × 10,7 cm a celé to váží 1,01 kilogramu. Pasiv s hliníkovými žebry je do základy napojen šesti 6mm poniklovanými měděnými heatpipe, které mají přímý kontakt s rozvaděčem tepla. Samotná žebra jsou z velké části schována plastovými kryty ventilátorů, které jsou z obou stran passivu v push-pull uspořádání. Návrh není nějak speciálně upraven pro nekolidování s paměťovými sloty, které budou pod předním ventilátorem. Gigabyte uvádí, že by měly být nižší než 43 mm.

Gigabyte Aorus ATC800

Ventilátory jsou 120mm s kuličkovými ložisky (přesněji „double ball“), jejichž životnost má být 70 000 hodin. Pomocí čtyřpinového konektoru jsou regulovatelné v rozsahu 600 až 2000 otáček (plus minus 10 %), kromě PWM má fungovat i regulace napětím. V tomto rozsahu má být průtok vzduchu 14,05–51,7 krychlových stop za minutu a vyvinutý tlak 0,18–2,0 mm vodního sloupce. Hlučnost je udávána 18–31 dB. Je na papíře vyšší než u řady konkurentů, což se asi už dalo čekat z vysokých maximálních otáček.

Gigabyte Aorus ATC800

Chladič bude tedy zaměřen spíš na výkon než ticho, možná pod vlivem toho, že při hraní se dnes typicky používají sluchátka a také grafická karta tvoří často slušný hukot. Má údajně utáhnout přes 200 W tepla. Může to být z procesorů pro mainstreamové a highendové sockety Intelu (LGA 115x, LGA 1366 a LGA 2011/2066) nebo mainstreamových CPU AMD (kompatibilita je s AM3+/FM2+ a AM4). Montáž na Threadrippery a TR4 možná není.

Profil pod pasivem a maximální výška pamětí (Zdroj XanxoGaming)

RGB LED, které chladič pro dekoraci obsahuje, iluminují rotory obou ventilátorů a pak ještě horní (po montáži čelní) stranu pasivu, kde je svítící logo značky Aorus/Gigabyte. Svítící sekce chladiče se k desce připojuje pomocí kabelu USB 2.0 a minimálně na deskách Gigabyte by měla fungovat obligátní synchronizace se zbytkem PC a nastavení různých efektů. Výrobce jinak uvádí, že spotřeba chladiče Aorus ATC800 má být 1,44 W (12 V/0,12 A). Ale to se mi moc nezdá, protože to bývá spotřeba jednoho úspornějšího 120mm ventilátoru, kdežto tady jsou dva a LED navíc – plný příkon by asi měl být vyšší. Je možné, že někdo do specifikací omylem jen opsal příkon z (jednoho) ventilátoru.

Gigabyte tento chladič zatím nemá na svých stránkách, ale údajně by se měl začít prodávat už tento měsíc (v USA pak na začátku toho příštího). Cenu ještě firma neoznámila, bude v ní ale nějaký nevyhnutelný příplatek za onu ozdobnou iluminaci.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty. Celý článok „RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny. Celý článok „Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *