HAL3000 Alfa Gamer Pro 60S: Vysoký výkon výhodně

Chlazení, teploty a hlučnost

S příchodem letních novinek na poli procesorů i grafických karet představil HAL3000 počítačové sestavy Alfa Gamer. Tyto sestavy slibují zajímavý poměr ceny a výkonu. To vše bez zbytečných kompromisů v kvalitě komponent. Model Alfa Gamer Pro 60S cílí nejen pro hraní ve Full HD v nejvyšší kvalitě, ale je vhodný i pro streamování a jiné náročné činnosti. Pojďme zjistit, jak si tento PC povede v testech.

Chlazení, teploty a hlučnost

Sestava je chlazená dvěma ventilátory Sigma HP 120 mm. Jeden vpředu pro přísun chladného vzduchu z okolí a další vzadu pro odvod ohřátého vzduchu z vnitřku sestavy. Tyto ventilátory nemají sice PWM regulaci, ale základní deska nabízí i DC regulaci, takže je stále možné řídit otáčky ventilátoru dle teploty zvoleného hardware. Skříň Signum SG1M má po obou stranách předního panelu perforace, zajišťující dobrý tok vzduchu bez zbytečných překážek. Procesor je pak chlazen pomocí prověřeného chladiče Fera 3 RGB,. Ten vedle účinného chlazení nabízí i atraktivní podsvícení ventilátoru a vrchní části pasivu. Grafická karta je osazena dvěma 100 mm ventilátory a nabízí semi‑pasivní režim chlazení. V nízké zátěži je tedy karta chlazená pasivně a naprosto tichá. Testy chlazení jsou měřeny při okolní teplotě vzduchu přibližně 23 °C.


Nejhlučnější komponenta z celé sestavy je trochu nečekaně chladič procesoru. Není to však tím, že by nebyl dostatečný nebo nekvalitní. Na vině je agresivita výchozí křivky v BIOSu základní desky. Po ruční regulaci jde dosáhnout daleko příjemnější úrovně hluku a v nečinnosti je PC téměř neslyšný. Hlučnost jsem měřil pomocí hlukoměru Voltcraft SL-100 ze vzdálenosti 50 cm od sestavy. Spodní hranice okolního „hluku místnosti“ byla přitom 33 dBA.

Teploty komponent jsou standardní a odpovídají tomu, co lze obecně od tohoto hardware očekávat. Zde se žádné nepříjemné překvapení nekoná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000

Od vzniku značky Hal3000 ubehlo už 20 rokov. Český výrobca hotových počítačov musel hneď na začiatku reagovať na vzostup procesorov Intel (Core), neskôr na silný návrat AMD (Ryzen), ale napríklad aj na postupnú adaptáciu SSD na trhu bežných spotrebiteľov. V priebehu času Hal3000 čelil aj meniacej sa výhodnosti konkrétnych skriniek, chladičov či napájacích zdrojov. A dlhá história je dôkazom toho, že sa všetky výzvy skončili úspešne. Celý článok „Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000“ »

  •  
  •  
  •  

Test HAL3000 Alfa Gamer Elite s R7 5800X3D a RTX 3070 Ti

Určite poznáte príslovie „to najlepšie na záver“, ktorým môžeme označiť počin s menom Alfa Gamer Elite od HAL3000. Počítačová zostava prináša asi najlepšiu kombináciu výkonných, no stále cenovo dostupných komponentov, v závere životného cyklu Ryzen 5000 a RTX 3000, aby ste si ukrátili čakanie na novú generáciu, či prípadne spestrili letné obdobie s hrami. Najväčším trhákoch zostavy je procesor 5800X3D, ktorý vraj skrýva neprebádaný potenciál. Celý článok „Test HAL3000 Alfa Gamer Elite s R7 5800X3D a RTX 3070 Ti“ »

  •  
  •  
  •  

HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši? Celý článok „HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

    1. Co je na 1000 GB NVMe SSD v M.2 slotu nepraktické? Ve svém PC mám 3 x 500 GB NVMe SSD v M.2 slotech a klasický plotnový HDD mi už několik let do bedny nesmí.

      1. V principu nemám samozřejmě nic proti M.2 NVMe, ale strukturoval bych úložiště jinak. Dá se říci, že se zde zbytečně připlácí, TLC based disk bych zvolil ryze systémový s poloviční až čtvrtinovou kapacitou o spíše výkonnější verzi a doplnil jej o datový, modernější, cenou za GB co nejvýhodnější QLC disk.

        1. Zvolené SSD i když je TLC stojí skoro stejně QLC a má podobnou rychlost. Je to nejen to nejlevnější TLC NVMe na trhu, ale zároveň obecně patří mezi nejlevnější SSD.
          Kombinací dvou disků by byla asi vhodnější, ale určitě ne levnější.
          Ale když už levné NVMe tak měli vzít za podobnou cenu novější, rychlejší Kingston A2000

          1. Zdravím,
            Kingston A2000 si může zákazník klidně nakonfigurovat na našem webu. 🙂

            Rozdíl mezi SX6000 Lite a A2000 je spíše papírový, běžný uživatel disky od sebe takřka nerozezná. Klíčové parametry (obecná spolehlivost a nízká poruchovost, dále např. NVMe 1.3, schopné IOPS a dobrou výdrž TBW) si pak hlídáme.

          2. Částečně doznávám a uvádím, že výhoda ceny je diskutabilní. Výhody struktury úložiště systém x data jsem považoval za samozřejmé. V konfigurátoru jim pak možnost druhého NVMe trochu chybí (přestože deska je druhým slotem vybavena).

            1. Výhody to jistě má. U sebe také dělím na rúzná SSD systém a data (a fotografie na třetím SSD). Ale i když by tam byly dvě nebo i tři SSD, tak stejně platí okřídlené – zálohovat, zálohovat, zálohovat…

              Jak se říká, jsou jen dvě skupiny lidí. První skupina pravidelně a důkladně zálohuje svá data, ta druhá zatím nezažila ztrátu kritických dat 🙂

              1. 1TB verze toho disku ani neskýtá zásadní benefit oproti poloviční a čtvrtinové verzi, krom TBW. Je sice NVMe 1.3, ale pouze x2 Gen3, což v konfiguraci s R3600 vyznívá trochu paradoxně. Kdyby to byl pracovní stroj, pak by 1TB systémové cache v nějaké špičkové verzi disku dávalo logiku, ale je to stroj konzumní, herní, kde je možno si vystačit i s 256GB diskovou cache, obvzláště při volbě tohoto typu disku. Zkrátka na mě sestava nedělá úplně špatný dojem, jen výchozí řešení úložiště mě přivádí do jistých rozpaků.

                1. Tomu rozumím. Ale zejména 250 GB SSD mají dost nevýhodný poměr cena/GB. Optimální je dneska vzít 500 GB nebo 1000 GB, kde je nižší cena za každý gigabyte.

                  1. To se právě dalo kompenzovat volbou velkého QLC disku. Byť by celková cena sestavy narostla, cena za GB úložiště mohla být přinejmenším stejná, ne-li lepší, s celkově rozumnějším dojmem a větší účelností.

                    1. Cena sestavy by pak ale narostla o více než tisícovku, pokud vezmu cenový rozdíl mezi použitým Adata a Intel 660p a přidám k tomu nějaký svižný 256 GB NVMe. A herní nebo pracovní výkon by se tím vůbec nezměnil. Navíc by se tím sestava dostala cenově dost blízko k vyššímu modelu s RTX 2070 Super.

                      Prostě sto lidí a sto chutí 🙂

                    2. Já bych se právě nebál datového 2TB QLC, byť by celková cena narostla více. Výchozí řešení 256MB TLC systém + 2TB QLC data by hernímu počítači s 3600 a 2060S odpovídalo lépe, myslím.

                    3. Trochu se obávám, že s vaším názorem budete v menšině. Většina hráčů uvítá za své peníze raději výkonnější model grafické karty než 2 TB SSD 🙂

                    4. Jasně, ale v této části věci už mohl posloužit konfigurátor. Vyhovět zákazníkovi na první dobrou nebývá nejlepší recept.

                    5. Rozumím. Ale to už by musel odpovědět někdo z HAL3000. Přepokládám, že mají k ruce data o tom, co trh poptává a co má nebo nemá smysl dávat do nabídky.

        2. Obávám se, že to by neušetřilo buď vůbec nic a nebo jen drobné a nesplnil byste „modernější“ – námi vybraná ADATA možná není nejrychlejší, ale patří mezi nové SSD na standardu NVMe 1.3 – je tak spolehlivější, méně topí a TLC je taky určitou výhodou. Spolu s Kingston A2000 teď patří mezi jedny z nejlepších a nejvýhodnějších SSD na trhu pro běžné uživatele.

  1. Mne vyšli komponenty na Gigastore na 970 Eur + OEM win10 – 29 Eur spolu 1000 Eur. Ale značka a montáž tiež niečo stoja.

    1. Značka a montáž… povedal by som hlavne servis a záruka. Skúšali ste už v Gigastore niekedy niečo reklamovať? 😉

    2. Ahoj,
      pokud nás někdo srovnává na cenu, většinou vždy ulítne na Windowsech, kde u nás vždy používáme licence přímo od MS. Neriskujeme žádné potíže. Pokud si to chce zákazník pořešit jinak, je to otázkou kliknutí na „upravit konfiguraci“ a OS si odebrat: https://www.hal3000.cz/produkt/hal3000-alfa-gamer-pro-60s-w10-pchs2364

      Jinak za HAL3000 se snažíme mít dobré ceny, ale zároveň taky chceme, aby zákazník dostal kvalitu a má-li to znamenat nějaký peníz navíc, neváháme. Nešetříme na montáži, ale třebas ani na přepravní krabici a dobré ochraně PC a nebo třeba právě servisu, kdyby cokoliv zákazník potřeboval.

      S pozdravem
      Hlobil Filip, HAL3000

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *