Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

Herné, grafické testy a PC/3D Mark

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Far Cry 5



Výkon v hrách a grafických testoch bol vždy silnou stránkou Intelu a test hrania vo vysokých fps vo Far Cry 5 to len potvrdzuje. Vysoké takty Core i9 dávajú vysoký náskok v minimálnych, priemerných aj maximálnych fps. Takmer 40 fps rozdiel v minime je naozaj veľký a zhodou okolností to znamená, že Intel nešiel nižšie ako bol priemer AMD. Rozdiel 40 fps sa zachoval aj v priemerných hodnotách, čo by som nazval demoláciou. Tu naozaj Intel ukazuje svoju silu naplno.

Unigine Heaven a Superposition


Ďalšie grafické testy pri vysokých fps potvrdzujú zistenie z Far Cry. Heaven ukazuje rozdiel 25 fps pri 350, čo je len 8 %, no na rýchlych monitoroch ako napríklad tento Alienware to tiež môže pomôcť. V Superposition je rozdiel 17 fps a teda 9 % náskok Intelu.

PCMark a 3DMark


8 % náskok si Intel udržal aj v PCMark, no 3DMark Firestrike je veľmi tesný len s 2 % náskokom pre modrý tím.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Nižší teploty RL budou souviset s plochou křemíku (výrobním procesem, integrovanou grafikou), efektivnější distribuci tepla ihs a chladiči. Měření spotřeby vnímám s kontroverzí v trochu odlišném světle, s odstupem. Bylo by zajímavé zjistit, kam se dá jít s efektivitou (příkon/výkon) škrcením limitů napájení – třeba v budoucnu napoví testy nízkonapěťových modelů, test 10100 lecco naznačuje. Ale s ohledem na cenu je i9 bez debat jen pro zatvrzelého fanouška.

    1. Koukám, že už mám trochu guláš nejen v Intelích čipsetech, ale už i všem tom přelakovávaní 😛 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *