Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

Zahrievanie a spotreba

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Zahrievanie

Táto sekcia bude pre hodnotenie 10900K kľúčová. Rozdiel v maximálnych teplotách je 5 stupňov, čo nie je také zlé, ako by sa mohlo očakávať. V praxi sú teploty nižšie, toto sú naozaj maximá naprieč všetkými testami. Zvyčajne sa oba procesory hýbu okolo 65 stupňov v záťaži, respektíve do až 75 stupňov pri náročných aplikáciách. Maximum bolo zaznamenané pri dlhých renderoch.

Podrobnejší pohľad na teplotu v praxi ukazuje, že 10900K hneď po štarte renderu vyskočí na 75 stupňov a odtiaľ len rastie ďalej až sa zastaví medzi 81 – 83 stupňami. Naopak AMD rastie pozvolnejšie a zo 70 stupňov sa v maxime dostane na 74 niečo stupňov Celzia. K 75 ºC sa ani nedostane.

Spotreba


Najväčším problémom Core i9-10900K je rozhodne spotreba. Tá je extrémna a to doslova. CPU package v maximálnom zaťažení zoberie až o 90 % viac wattov ako AMD. Systémová spotreba tak ukazuje tiež 36% rozdiel v neprospech Intelu. Hoci percentá možno neznejú až tak hrozivo, ale reálne čísla áno. Takmer dvojnásobný rozdiel v CPU package zo 145 na 276 W je enormný a 85 W rozdiel v systémovej spotrebe taktiež nie je zanedbateľný.

Opäť pohľad na prax, v Blenderi AMD dosahuje maximálne 145 W, zatiaľ čo Intel poskakuje medzi 240 – 250 W. 250 W zodpovedá PL2 limitu procesora. Ten by mal byť podľa Intel len 56 sekúnd, no ako možno vidieť na testovanej doske je tento limit neobmedzený. Takýmto štýlom umožňujú výrobcovia dosiek, aby 10900K bežal v Turbe dlhodobo.

Takty

Zistenie zo spotreby sa potvrdzuje aj pri taktoch, kde 10900K stabilne drží 4,9 GHz, čo je maximálny all-core boost pod TVB limitom. To je prekvapivé, nakoľko podľa grafu teploty bola vyššia ako 70 stupňov. Opäť teda „originálne“ limity procesora boli prekročené výrobcom dosky na dosiahnutie lepších výsledkov. Ryzen sa pohybuje okolo 4100 – 4150 MHz.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Nižší teploty RL budou souviset s plochou křemíku (výrobním procesem, integrovanou grafikou), efektivnější distribuci tepla ihs a chladiči. Měření spotřeby vnímám s kontroverzí v trochu odlišném světle, s odstupem. Bylo by zajímavé zjistit, kam se dá jít s efektivitou (příkon/výkon) škrcením limitů napájení – třeba v budoucnu napoví testy nízkonapěťových modelů, test 10100 lecco naznačuje. Ale s ohledem na cenu je i9 bez debat jen pro zatvrzelého fanouška.

    1. Koukám, že už mám trochu guláš nejen v Intelích čipsetech, ale už i všem tom přelakovávaní 😛 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *