Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

Hodnotenie

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Hodnotenie

Intel Core i9-10900K je azda najmenej očakávaným procesorom tohto roka a veľa ľudí ho zavrhlo ešte skôr, než sa vôbec začal predávať. Hlavnými dogmami sú vysoká spotreba, vysoké teploty a nižší výkon ako ponúka konkurenčné AMD, ktoré je navyše lacnejšie. Niektoré veci sa nám potvrdili, iné nie. Tak po poriadku. Cena 3900X klesla na cca 450 eur a keď zoženiete dobrú cenu na 10900K, môžete ho mať za cca 550 eur. Bohužial, procesorov je nedostatok a niekde sa tak predáva aj za 700 eur, čo je už neprístojné. AMD má tak značnú cenovú výhodu aj lepšiu dostupnosť. Nehovoriac o tom, že o chvíľu môžeme očakávať mierne vylepšené modely XT s vyššími taktmi.

10900K teda neponúka dobrú cenu ani dostupnosť, čo asi nikoho neprekvapuje. Ako je to s ostatnými dogmami? Extrémne vysoká spotreba sa potvrdila, tie čísla sú šialené a len ťažko akceptovateľné. Najmä, keď hovoríme o tom, že 3900X má silnejší mnohovláknový výkon a takmer polovičnú maximálnu spotrebu.

Veľkým prekvapením ale je, že teploty 10900K boli celkom na uzde. Niečo má na svedomí 360 mm AIO chladič, ale ten na testy používame vždy. 83 stupňov Celzia ako maximum teda nie je taká zlá hodnota, ako som očakával. Iné to samozrejme bude pri pretaktovaní, na ktoré sa pozrieme inokedy. Mnohovláknový výkon bol jasný vopred a len sa potvrdilo, že 3900X je kráľom v tejto cenovej kategórii. Ostalo nám tak už len jedno – herný výkon. V tejto oblasti 10900K zahviezdil a ukázal 3900X chrbát. Ak je teda vašou prioritou hranie na vysokých fps, momentálne je 10900K najlepšou voľbou. Vysoké takty mu stále dávajú výhodu pred Ryzenom, hoci je to len na chvíľu, kým AMD nepredstaví Ryzen 4000 série. 10900K sa teda dá zhrnúť ako drahý, žravý ale herne rýchly procesor. Je potom na vašom zvážení, či ste ochotní akceptovať jeho nedostatky pre dosiahnutie vyšších fps v hrách. Teda za istých okolností, v nižších rozlíšeniach. V UHD, ktoré asi nebude pri drahých PC zostavách ojedinelé, táto výhoda takmer úplne odpadáva.


Procesor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 14 681 Kč/550 eur.

Tému 10. generácie Intel týmto testom rozhodne nekončíme. Čoskoro prinesieme test Core i7-10700K a plánujeme sa tiež pozrieť na viacero základných dosiek Z490. Tak zostante naladení! 🙂

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Nižší teploty RL budou souviset s plochou křemíku (výrobním procesem, integrovanou grafikou), efektivnější distribuci tepla ihs a chladiči. Měření spotřeby vnímám s kontroverzí v trochu odlišném světle, s odstupem. Bylo by zajímavé zjistit, kam se dá jít s efektivitou (příkon/výkon) škrcením limitů napájení – třeba v budoucnu napoví testy nízkonapěťových modelů, test 10100 lecco naznačuje. Ale s ohledem na cenu je i9 bez debat jen pro zatvrzelého fanouška.

    1. Koukám, že už mám trochu guláš nejen v Intelích čipsetech, ale už i všem tom přelakovávaní 😛 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *