Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Hodnotenie

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru.

Hodnotenie

Chladič Akasa je výborný produkt, ktorý sa môže rad radom lepiť na všetky výkonné SSD PCIe. Oproti špičkovému pasívu EKWB má síce nejaké rezervy, a to aj v teplovodivých vlastnostiach dodávaného thermalpadu – po výmene za 1mm Arctic pasív absorboval viac tepla, no pri symbolických obstarávajúcich nákladoch také detaily nemá zmysel pitvať. Drobné nedostatky ospravedlňuje cena. Aj keď, vieme si predstaviť, že by bol pasív narezaný trošičku inak, efektívnejšie. Na druhej strane chápeme, že chcel výrobca niekde natlačiť pekne svoje logo a celkovo zaujať i esteticky.

Dôležité je, že je chladič schopný oproti stavu bez chladiča ubrať 20 – 30 ºC, jednoducho sa inštaluje a je skladom všade dobre dostupný. Atraktívnejšie riešenia sa, zdá sa, nečrtajú ani v čínskych obchodoch. Ak o nejakej na pohľad zaujímavej konštrukcii viete, ktorá by stála za porovnanie, smelo s ňou do komentára.

Za vynikajúci pomer cena/chladiaci výkon si pasív Akasa samozrejme odnáša zaslúžené redakčné ocenenie.

Napíšte nám, prosím, do komentárov,
ktorý chladič SSD by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. no, polku chladiča zaberá jedno rebro, ale za 4 eurá v pohode.

    kde zmizol článok z minulého týždňa o vplyve konfigurácie ventilátorov na chladenie cpu / gpu?

  2. Výborný článok.
    Dá sa použiť tento chladič a neprísť o záruku?
    Pri lepení treba dať dole nálepku na disku?
    Po nalepení chladiča AKASA M.2 SSD na disk Samsung 970 EVO 500 GB prídem o päťročnú záruku na disk?

    1. Chladič je samozrejme možné použiť aj cez nálepku. Aj keď, asi za cenu nejakého zanedbateľného zníženia jeho efektivity. Tie nálepky na SSD bývajú pomerne pevné a dajú sa šetrne odstrániť. Pri ich slušnejsej archivácii (napr. nalepením na lesklý papier) a opätovnom použití by v prípade potreby RMA nemuselo byť rozpoznateľné, že bola niekedy preč.

  3. Dobry den, mal by som dve otazky:
    1. z ssd 970 evo ide lahko dole ta nalepka?
    2. keby to nalepim na tu nalepku a budem niekedy davat dole chladic koli reklamacii, nestrhnem s chladicom aj nalepku?
    Dakujem

    1. Odstrániť nálepku z 970 Evo bude porod. Ľahko idú dole plastové nálepky, ktoré používajú napríklad SSD Patriotu. Alebo i tie papierové, pokiaľ nie sú ponarezávané. A práve 970 Evo je papier, v rohoch (teda na najkritickejších miestach) narezany a aby toho nebolo málo, ešte i to lepidlo je nejaké pevnejšie, než sa dáva bežne. Odlepiť tento štítok a potom ho v prípade potreby vrátiť späť tak, aby nebolo nič poznať, je porod. Aj kvôli väčšej ploche je to odstránenie (aj po správnom zahriatí lepidla) podstatne náročnejšie ako v prípade malej plomby na skrutke. Osobne si myslím, že to za to nestojí. V dohĽadnej dobe v rámci mini testu asi otestujeme chaldewnie s/bez nálepky a snáď sa potvrdí ten zanedbateľný rozdiel, ktorý predpokladám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *