Lacná a odteraz ešte lacnejšia RTX 3050 – MSI Ventus 2X 8G OC

MSI RTX 3050 Ventus 2X 8G OC v detailoch

Okrem globálneho poklesu cien všetkých grafických kariet teraz MSI znižuje aj odporúčanú cenu RTX 3050 Ventus 2X (OC) zo svojho najnižšieho radu. Fráza „cenovo dostupná grafická karta“ tak dostáva nový náboj a pokiaľ ste niekde čítali, že prevádzkové vlastnosti grafických kariet Ventus nestoja za veľa, zabudnite na to. Nám to takto rozhodne nevychádza a maloktorá RTX 3050 za tieto peniaze sa môže pýšiť funkčne atraktívnejším vyhotovením.

Pred vydaním nových grafických kariet Nvidia Lovelace a AMD RDNA 3 je tu minimálne ešte jeden rest zo súčasnej generácie, ktorý nemôžeme opomenúť – RTX 3050. Táto grafická karta sa profiluje ako lacnejšia alternatíva k Radeonom postavených na GPU AMD Navi 23 (RX 6600 XT a RX 6600 XT). Výkon GeForce RTX 3050 je zároveň výrazne vyšší ako u Radeon RX 6500 XT (Navi 24), hoci za RX 6600 obvykle zaostáva. Napriek tomu sa v kombinácii s monitormi s rozlíšením FHD alebo s uplatnením DLSS jedná o kartu, ktorá má stále slušný herný výkon.

GeForce RTX 3050 je postavená na rovnakom kremíku ako RTX 3060, ale s menším počtom aktívnych shaderov/jadier CUDA (namiesto 3584 je ich tu 2560), s o tretinu menšiu videopamäťou (8 GB GDDR6) a o tretinu užšia je prirodzene aj šírka pamäťovej zbernice (128 bitov). Pamäte (so 14 Gb/s) na RTX 3050 sú i o trochu pomalšie a oproti RTX 3060 je nižšia priepustnosť pamätí okolo 40 %. Taktovacie frekvencie grafického jadra však pre boost zostávajú rovnaké, v referenčných verziách 1777 MHz, v prípade pretaktovaných variantov je to o trochu viac. V prípade MSI Ventus 2X 8G OC je to 1807 MHz, pod ktoré by frekvencie nemali spadnúť ani pri najvyššej záťaži. V praxi sú však obvykle skôr o trochu vyššie, ako sa dozviete aj z našich meraní.

Detaily MSI RTX 3050 Ventus 2X 8G OC

Na test sme vybrali RTX 3050 v relatívne lacnom vyhotovení. V druhom najlacnejšom (po variante bez OC, kopírujúce referenčné parametre) variante, ktoré má MSI v ponuke. Ventus je hierarchicky nad radom Armor, ale to sa grafických kariet Ampere netýka. MSI ho naposledy použilo na GeForce v generácii Nvidia Pascal a konštrukčne je tak Ventus 2X to najlacnejšie, čo s najmodernejšími GeForce MSI má, pokiaľ nejde práve o Aero ITX vhodné do mini počítačov. Do mainstreamových skriniek je RTX 3050 Ventus 2X 8G (OC) spodná cenová hranica, ale rozhodne nejde o kartu, z ktorej by sršalo výrazné šetrenie.

Pre rad Ventus MSI používa chladiče z predošlej generácie, ktoré boli na drahších kartách Gaming (X). Tak je to aj v tomto prípade s chladičom Twin Frozr 7, ktorý bol súčasťou napríklad aj RTX 2060 Super s TDP až 175 W, teda o 35 % vyšším, než má RTX 3050 (130 W). Nejde síce o úplne identickú konštrukciu a rebrovanie je o nejaký centimeter kratšie aj nižšie, ale počet heatpipe (4) zostal a celková plocha rebier sa zase o toľko nezmenšila. Ventilátory (Torx 3.0) sú rovnaké ako na všetkých chladičoch Twin Frorz 7, s priemerom rotora 95 mm a s hĺbkou 10 mm. Lopatky sú pomerne nahusto, bez výrazných medzier, takže statický tlak bude vysoký a úbytok prietoku naprieč rebrovaním relatívne nízky.

Všimnite si aj to, že v rotore sa striedajú dva rôzne tvary lopatiek. Jeden typ má na odtokovej strane výstupky, ktoré potláčajú nežiaduce mikroturbulencie a zároveň aj skĺzavanie vzduchu k špičkám lopatiek. Druhý typ je zase v strede prehnutý s menším uhlom v prvej polovici (bližšie k rámčeku), bližšie k rámčeku. MSI tvrdí, že tieto lopatky majú urýchľovať prúdenie vzduchu. Bližšie informácie a podrobnosti o tom, prečo má k urýchľovaniu prúdenia dochádzať, sa z dostupných materiálov nedozvedáme, ale zrejme to bude pre vyššiu pevnosť (s menšou elasticitou) vďaka tomu stredovému hrbu.

   

Kryt chladiča na rozdiel od tých na RTX 2000 Gaming X už nemá osvetlené prvky a šetrilo sa aj na backplate, na ktorého výrobu sa už nepoužil kov, ale iba plast. Vďaka imitácii brúseného hliníka však vyložene lacným dojmom nepôsobí. V zadnej časti je potom typické okienka, ako na väčšine grafických kariet, ktoré majú kratšie PCB než chladič. To prirodzene pre lepšiu cirkuláciu vzduchu na efektívnejšie chladenie. Inak by sa ohriaty vzduch kumuloval pod backplate a ešte by pre väčší odpor vzduchu bola prevádzka aj hlučnejšia. Toto je teda dobrý ťah.

Sympatické sú aj rozmery, ktoré sú dobrý kompromis medzi kompatibilitou s okolitými komponentmi a tým, aký priestor je potrebuje 130-wattová karta na dosiahnutie tichého chladenia. S dĺžkou 235 mm vo väčšine skriniek ťažkosti mať nebude (ani v starších, čo majú diskové koše ešte za čelným panelom, v osi slotov PCI Express), na výšku sa karta zmestí pekne do dvoch slotov (takže v treťom už eventuálne môže byť nejaká iná karta).

Hĺbka je už ale zľahka nadštandardná. Karta nekončí zarovno s jazýčkom záslepky PCIe, ale presahuje ju o 20 mm. V skrinkách s tradičným rozložením nenarazíte (na bočnicu), ale v atypických modelov s vertikálne rozdeleným interiérom už buďte ostražití. Tam by už mohlo dochádzať ku kolízii s bočnicou. Okrem šírky samotnej grafickej karty musíte počítať aj s konektorom na externé napájanie. Ten je orientovaný smerom k bočnici a prakticky v rovnakej úrovni ako kryt. To znamená, že po jeho zapojení musíte k fyzickej hĺbke samotnej grafickej karty (124 mm) pripočítať desať milimetrov konektora zo zdroja plus niečo na ohyb vodičov kábla.

Na niektorých grafikách s typicky užšou doskou plošných spojov kryt chladiča výrazne presahuje tento konektor alebo je v PCB preň výrez. RTX 3050 Ventus 2X 8G OC sa však nič z toho netýka a pri inštalácii treba brať ohľad na to, že od slotu k bočnici skrinky bude treba aspoň 140 mm.

MSI v týchto dńoch znížilo odporúčanú cenu RTX 3050 Ventus 2X 8G OC z pôvodných 399 eur/9999 Kč na 369 eur/8999 Kč, čím sa táto karta radí k najlacnejším variantom RTX 3050 s dvoma ventilátormi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Pekný podrobný test, super je že okrem tradičných vecí testujete aj veci ktoré v iných recenziách nie sú.

    Ale.
    Dosť chýba priame porovnanie s RX6600. Nielen že nie je v testoch, ale nie je ani spomenutá v texte, čo je veľmi zvláštne, keďže je priamou konkurenciu pre RTX3050, či už cenou, alebo spotrebou, a podľa recenzií je v hrách aj výrazne rýchlejšia.

    1. Ďakujem za trefnú pripomienku. Zmienka o RX 6600 je doplnená hneď v úvodnom odstaci s tým, že je to obvykle výkonnejšie GPU (+ je pridaná poznámka aj na samotný záver, posledná veta článku, za ocenením RTX 3050). K hardvéru, ktorý nemáme otestovaný (a nemám šajnu o jeho vlastnostiach), sa nerád akokoľvek vyjadrujem, ale je fakt, že to potom vyzea, akoby tá karta neexistovala. Ale rozhodne nebolo zámerom ju zatajovať. Jasné, priame porovnanie s RX 6600 by bolo skvelé, ale pri tom rozsahu, v akom to máme, testy grafík úplne pokryť nedokážem ani keby som sa rozkrájal. 🙂

      A potom je tu samozrjeme tá preferencia kvalitatívnych aspektov nad kvantitatívnymi. Niekto má otestované všetky GK, ale typicky iba s ReBARom (čo je nepresné a zavádzajúce pokiaľ s pridaním každej novej grafiky nepretestovávajú aj všetky staršie), bez výpočtových testov a bez x vecí, ktoré my podrobne rozoberáme nad rámec bežného, ako ste aj poznamenali.

      Z lacnejších Radeonov tám máme aspoň RX 6600 XT a RX 6650 XT. Lacnejšia GeForce bola doteraz iba RTX 3060 a teraz pribudla RTX 3050, tak je to vyrovnané (2:2). Iste, na ucelený obraz by bolo fajn tam mať aj RX 6600 a RX 6500, trpeli by tým iné a snáď i atraktívnejšie veci (testy ventilátorov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *