Lacná a odteraz ešte lacnejšia RTX 3050 – MSI Ventus 2X 8G OC

Frekvenčná charakteristika zvuku

Okrem globálneho poklesu cien všetkých grafických kariet teraz MSI znižuje aj odporúčanú cenu RTX 3050 Ventus 2X (OC) zo svojho najnižšieho radu. Fráza „cenovo dostupná grafická karta“ tak dostáva nový náboj a pokiaľ ste niekde čítali, že prevádzkové vlastnosti grafických kariet Ventus nestoja za veľa, zabudnite na to. Nám to takto rozhodne nevychádza a maloktorá RTX 3050 za tieto peniaze sa môže pýšiť funkčne atraktívnejším vyhotovením.

Frekvenčná charakteristika zvuku

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra.

Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Mikrofón, ktorý používame na analýzu zvuku chladičov a cievok



   




   




   




   




   


*Pri Sapphire RX 6900 XT Toxic LE ako u jedinej meranej grafickej karty spektrálna analýza zahŕňa i zvuk vodnej pumpy.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Pekný podrobný test, super je že okrem tradičných vecí testujete aj veci ktoré v iných recenziách nie sú.

    Ale.
    Dosť chýba priame porovnanie s RX6600. Nielen že nie je v testoch, ale nie je ani spomenutá v texte, čo je veľmi zvláštne, keďže je priamou konkurenciu pre RTX3050, či už cenou, alebo spotrebou, a podľa recenzií je v hrách aj výrazne rýchlejšia.

    1. Ďakujem za trefnú pripomienku. Zmienka o RX 6600 je doplnená hneď v úvodnom odstaci s tým, že je to obvykle výkonnejšie GPU (+ je pridaná poznámka aj na samotný záver, posledná veta článku, za ocenením RTX 3050). K hardvéru, ktorý nemáme otestovaný (a nemám šajnu o jeho vlastnostiach), sa nerád akokoľvek vyjadrujem, ale je fakt, že to potom vyzea, akoby tá karta neexistovala. Ale rozhodne nebolo zámerom ju zatajovať. Jasné, priame porovnanie s RX 6600 by bolo skvelé, ale pri tom rozsahu, v akom to máme, testy grafík úplne pokryť nedokážem ani keby som sa rozkrájal. 🙂

      A potom je tu samozrjeme tá preferencia kvalitatívnych aspektov nad kvantitatívnymi. Niekto má otestované všetky GK, ale typicky iba s ReBARom (čo je nepresné a zavádzajúce pokiaľ s pridaním každej novej grafiky nepretestovávajú aj všetky staršie), bez výpočtových testov a bez x vecí, ktoré my podrobne rozoberáme nad rámec bežného, ako ste aj poznamenali.

      Z lacnejších Radeonov tám máme aspoň RX 6600 XT a RX 6650 XT. Lacnejšia GeForce bola doteraz iba RTX 3060 a teraz pribudla RTX 3050, tak je to vyrovnané (2:2). Iste, na ucelený obraz by bolo fajn tam mať aj RX 6600 a RX 6500, trpeli by tým iné a snáď i atraktívnejšie veci (testy ventilátorov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *