MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

Režimy výkonu

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v MSI Dragon Center možnosť vybrať si z režimov výkonu Extreme Performance, Balanced a Silent.

Všetky testy boli robené v Extreme Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora ukazujú pomerne stabilnú krivku v režime Extreme Performance, ktorá sa hýbe okolo 4,3 GHz s miernejšími prepadmi. Balanced a Silent už také stabilné nie sú a kmitanie medzi 4,0 – 4,3 GHz je bežné. Prepady na konci testu sú však oveľa dramatickejšie než pri EP. Silent klesá až k 2,7 GHz a Balanced k 3,3 GHz. Názvy režimov teda zodpovedajú priebehom výkonu.

Spotreba tiež ukazuje rozdiel medzi jednotlivými režimami. Silent sa hýbe okolo 30 W, Balance má 45 W, no v polke testu klesne a dorovná Silent. Naopak Extreme performance stále drží cca 45 W, počas celého priebehu. Na konci testu vidíme veľký skok spotreby. V Silent ide na 45 W, Balanced 50 W a EP až cez 70 W.

Silent má vďaka nižším taktom aj nižšie teploty, no v priebehu testu teplota postupne stúpa až sa takmer zrovná s ostatnými režimami. EP sa drží stále na úrovni 90 stupňov, naopak v Balanced počas testu teplota klesala.

noborder

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Pri taktoch je vidieť len minimálny rozdiel, Silent má o chlp nižšie takty. Balanced a EP sú takmer zhodné.

Spotreba zodpovedá taktom a teda ani tu rozdiely nie sú viditeľné.

Kde ale rozdiely vidieť je, sú teploty. Silent rastie rýchlejšie a vyššie ako zvyšné dva režimy. Teploty v tomto režime prekračujú 80 stupňov, zatiaľ čo pri Balanced a EP sa zastavia okolo 70 stupňov Celzia.

Rozdiely medzi režimami sú zaznamenané aj v celkových výsledkoch testu. Medzi Balanced a Extreme Performance je 6 % a medzi Silent a Balanced 8 % rozdiel. Oproti konkurencii od Asus sú to menšie rozdiely, ale výsledky sú jasne odlíšiteľné, nie ako pri OMEN 15, kde režimy neprinášali očakávané výsledky.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Mimo jiné by výstupům vytížení v Blenderu možná prospělo i vyobrazení časové škály, nebo ne, radši?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *