MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

Hodnotenie

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Hodnotenie

MSI GS66 Stealth 10SGS-256CZ je kompaktný ale výkonný notebook, ktorý ukrýva v sebe viac, než sa môže vzhľadom na všedný zovňajšok zdať. Nenápadný dizajn však akosi patrí k menu Stealth, hoci predchádzajúce modely z tejto série tomu veľmi nenasvedčovali. GS66 s farebnou témou  „black on black“ bude dobrým parťákom aj do práce a nielen na LAN párty. Veľmi ma potešila IR kamera, nakoľko biometrické zabezpečenie je na herných notebookoch skôr výnimkou ako pravidlom. Skvelá je tiež konektivita a pochváliť môžem aj 300 Hz displej. Dobré dojmy mám aj z touchpadu a hoci mi úplne nesadol layout klávesnice, nemám jej ináč čo vyčítať.

Hlavná otázka z perexu ale je, či sa MSI podarilo skrotiť najvýkonnejšie komponenty v takto tenkom tele. Odpoveď nie je úplne jednoznačná, nakoľko konkurencia síce ponúka rovnakú konfiguráciu, no minimálne grafika v GS66 je nižšia 80 W verzia s nižšími taktami, čo sa automaticky odrazilo na nižších výsledkoch v herných testoch. Procesor bol v krátkych testoch dokonca o chlp rýchlejší než konkurencia, no pri dlhších testoch bol tiež chladením obmedzený a skóre boli nižšie. V priebehových grafoch sme videli, že hoci CPU vie vystúpať aj na hodnoty okolo 100 stupňov Celzia, hlavne v režime Extreme Performance je výkon stabilný a neklesá. Grafika mala prekvapivo dobré teploty vo Firestrike, lepšie, než sme videli u súperov. Napriek tomu si myslím, že GS66 bude dávať lepší význam v inej konfigurácii, nakoľko i9 a 2080S nemajú v tomto tenkom tele dostatok miesta, aby mohli ukázať svoj plný výkon. Odporúčal by som preto radšej siahnuť po verzii s i7 a 2070(S), ktoré nebudú až tak obmedzované. Ak však naozaj chcete to najlepšie, GS66 prekvapivo ponúka aj pomerne znesiteľnú cenovku okolo 3600 eur, čo je cca o 1000 eur menej, než mal Zephyrus Duo 15, ktorý je ale unikátny dvomi displejmi. 1000 eur rozdiel je ale naozaj dosť a za pár percent výkonu a druhý displej to nemusí úplne dávať zmysel. Samozrejme to záleží na preferenciách od každého z vás.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 97 990 Kč/3600 eur


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Mimo jiné by výstupům vytížení v Blenderu možná prospělo i vyobrazení časové škály, nebo ne, radši?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *