MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

Testy displeja

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Nedávno testovaná dvojica Asus notebookov volila skôr grafický ako herný prístup, predsa len 60 Hz 4K displej s ultra presnými farbami nie je to prvé, čo vás napadne keď poviete herný displej. MSI túto „chybu“ neurobilo a testovaný kúsok osadilo naozaj herným panelom ako sa na herný notebook patrí. Ide  o 15,6″ displej IPS s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px) a priam neuveriteľnými 300 Hz. Ide o najrýchlejší panel aký som zatiaľ naživo videl, a to som sa len nedávno rozplýval nad 240 Hz monitormi. Displey však neponúka G-Sync, čo je trochu škoda. Ostatné konfigurácie ponúkajú buď 240 Hz displej s rovnakým rozlíšením alebo podobne ako Asus 60 Hz 4K displej. Za mňa je však najlepšou voľbou práve testovaný 300 Hz kúsok.

Výrobca na stránke neudáva žiadne parametre k displeju, teda okrem obnovovacej frekvencie. Spomína už len tenké 4,9 mm okraje po stranách a 84 % pomer displeja k telu, ktorý kazí hlavne spodná brada. Miere hrubší horný okraj notebooku rád odpustím kvôli prítomnosti IR kamery.

Napriek tomu, že výrobca neudáva žiadne parametre medzi špecifikáciami, displej sa rozhodne nemá za čo hanbiť. 100 % pokrytie sRGB, 81 % AdobeRGB, 83 % DCI-P3 a 77 % NTSC sú na herný 300 Hz panel naozaj úctyhodné hodnoty. Iste, nie je to 100 % AdobeRGB ako mali Asusy na 4K panely, no ten nemal takú frekvenciu ako tento na MSI a to je pri hernom využití podľa mňa dôležitejšie. Gama presne kopíruje hodnotu 2,2. Uniformita farieb aj jasu je pomerne dobrá, hoci vidíme miernu farebnú odchýlku v pravom hornom rohu. Delta-E je tiež veľmi dobrá z priemerom 1,06, hoci vidíme pomerne veľkú odchýlku pri tyrkysovej farbe. Azda jedinou nevýhodou je nižší jas, ktorý v maxime dosiahol len 260 nitov, čo je v konkurencii 400-500 nitových displejom málo. Obmedzovať vás to však bude viac menej len pri používaní v exteriéri.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia MSI True Color, kde si môžete prepínať medzi viacerými režimami či upraviť parametre farieb podľa seba. Nechýbajú ani možnosti kalibrácie, zobrazenie mieridla či rozdelenia obrazovky na partície.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Mimo jiné by výstupům vytížení v Blenderu možná prospělo i vyobrazení časové škály, nebo ne, radši?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *