MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4: Keď orezaný čipset nestačí

MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 v detailoch

Z testov základných dosiek B660 teraz prejdeme na Z690. Tie sú vždy lepšie vybavené minimálne na úrovni čipsetu. Jedna z hlavných výhod je možnosť ručného pretaktovania procesorov s otvoreným násobičom. Tomahawk DDR4 sa javí ako voľba, ktorá má pre takéto zvyšovanie výkonu dobre pripravené VRM a zároveň sa stále drží na prijateľnej cene. Dôležité však je, aká je to doska z celkového pohľadu.

Dosky Z690 posúvajú možnosti prirodzene aj v iných aspektoch, ako je dvíhanie násobiča na procesoroch, ktoré to umožňujú. Južný mostík čipovej súpravy má oproti B660 dvojnásobný počet liniek PCI Express 3.0 a 4.0, takže je možné na dosky vyviesť viac konektorov na SSD a v PCIe aj podpora RAID 0, 1 a 5.

Rýchlejšie, 8-linkové (tak ako aj u H670) je  aj rozhranie DMI 4.0 na komunikáciu medzi južného mostíka so severným (v procesore). A nakoniec má Z690 je výrazne bohatšia aj na porty USB všetkých rýchlostných štandardov. Za základné dosky s najvybavenejšími čipsetmi pre mainstreamové platformy Intel vychádzajú síce typicky na väčšie peniaze, ale zato sú lepšie pripravené pre PC zostavy s drahšími procesormi, na ktoré sa kladú všeobecne vyššie nároky.


MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4

Tomahawk je medzi doskami MSI silná značka. Populárna je najmä pre dobrý kompromis medzi cenou a výbavou. S čipsetom Intel Z690 existujú dva varianty. Jeden od druhého sa odlišujú najmä podporou odlišných štandardnou pamätí. A možno to bude i jediná vec, čo sa uvidí. Po tomto teste variantu s podporou pamätí DDR4 sa budeme podrobne venovať doske Z690 Tomahawk, ktorá je už uspôsobená na inštaláciu pamätí DDR5. Počítač postavený na Tomahawk DDR4 bude však pre nižšiu cenu podporovaných pamätí vždy ponúkať výhodnejší pomer cena/výkon.

Formát dosky je ATX (305 × 244 mm), ale PCB od obvyklých tvarov odlišuje výrez na pravej strane. Jedná sa o akúsi šípku k čipsetovému chladiču, ktorá má viac-menej estetický význam. Dobré je, že na rozdiel od podobne tvarovaných dosiek napríklad ASRocku doska neprichádza o žiadny z montážnych dier. Tých je tradične deväť.

Väčší počet liniek PCI Express čipsetu Intel Z690 sa prejavuje na prítomnosti väčšieho počtu konektorov SATA aj M.2. Konektorov SATA na palcové úložiska je šesť (na doskách B660 bývajú obvykle iba štyri) a štyri namiesto troch sú aj sloty M.2. Z toho pomalší, štandardu PCIe 3.0, ale stále štvorlinkový, je iba jeden. Do toho v prípade potreby nainštalujete aj SSD M.2 s podporou SATA. Toto rozhranie podporuje aj slot M.2 s podporou PCIe 4.0, ktorý je najbližšie južnému mostíku. Pre takéto priaznivé umiestnenie dosahuje aj o chlp vyšších prenosových rýchlostí ako zvyšok slotov M.2. Pomalší pod štandardom PCIe 4.0 je dokonca aj prvý slot, ktorý je pripojený k severnému mostíku (v procesore). Ten má ako jediný podporu PCIe 5.0, čo je tiež jedna z častých výhod oproti doskám B660. Tie toto rozhranie podporujú iba v ojedinelých prípadoch.

Medzi internými konektormi trochu chýba do páru 19-pin USB 3.2 gen. 1 pre skrinku. Na doske s čipsetom Z690 je to už trochu škoda a pritom skriniek, kde by našiel uplatnenie, je dosť.

   

Prevládajúcim portom zadného panelu je 10 Gb USB 3.2 gen. 2. Zatiaľ, čo doska Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 nemala takýto konektor ani jeden, tak tu sú hneď tri. Výbavu portov USB potom dopĺňajú dva s polovičnou rýchlosťou (USB 3.2 gen. 1) a dva pomalé štandardu 2.0, z ktorých jeden podporuje aktualizáciu BIOSu aj bez nainštalovaného procesora. Tie konektory sú vhodné na pripojenie periférii a oceníte ich aj v situáciách, keď rýchlejšie porty pre chýbajúci ovládač (ešte) nebudú fungovať. Medzi portami je aj expresný 20-gigabitový port typu C s podporou rozhrania USB 3.2 gen. 2×2. To teraz výrobcovia dosiek hojne používajú, keďže má radič v čipsete.

Videovýstupy dva, moderné – HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4. Okrem nich externá výbava zahŕňa ešte konektor RJ-45 s pripojením k 2,5 Gb sieťovému adaptéru (Intel I225-V), konektory SMA na antény WiFi 6 a skladbu piatich 3,5-milimetrových jackov s jedným optickým výstupom na pripojenie audio príslušenstva.

Tomahawk WiFi DDR4 má aj robustnú, 18-fázovú napájaciu kaskádu. To je dôležité preto, aby dávala dobrý zmysel aj na zvyšovanie výkonu procesora manuálnym pretaktovaním, kde pre lepšie výsledky treba siahnuť aj na napájacie napätie. Napájacia kaskáda (VRM) stojí na integrovaných obvodoch Monolithic Power. Ovládač VRM je MP2120napäťové regulátory sú MP2128. Chladiče napäťových regulátorov, ktoré sú v kontakte aj s cievkami, sú robustné Jedná sa o dva monolitické kusy hliníku (159 + 266 g), pri ktorých vola snaha aj členitejší povrch s väčšou kontaktnou plochou so vzduchom.

   

Chladiče SSD sú nad všetkými slotmi M.2. Niekedy je ale montáž trochu komplikovanejšia. Montážny stĺpik vľavo je vždy zdieľaný pre SSD aj chladič. Takže chladič sa inštaluje na SSD, ktorého polohu drží iba slot M.2 s pravej strany. Pri vertikálnej pozícii má pri inštalácii chladiča z neho SSD tendenciu vypadávať a pokiaľ i nevypadne, nemáte úplne kontrolu nad tým, či je kontakt po inštalácii chladiča správny.

Pomerne ľahko sa vám môže podariť SSD nainštalovať tak, že bude dosahovať výrazne nižší výkon. S nepohodlnejšou montážou sa budete zrejme najčastejšie stretávať u druhého a tretieho slotu. Pri prvom a štvrtom sa počíta aj so 110 mm dlhými SSD a tradičné 80-milimetrové (a menšie) sa istia bezskrutkovým systémom, páčkami. Takže ich poriadne zaistíte ešte pred inštaláciou chladiča.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI

Když AMD tento měsíc vydalo nové procesory s jádry Zen 5, snesla se na ně kritika za snížení TDP proti předchozí generaci, které však limituje výkon, kterého by jinak mohly dosahovat šestijádrové a osmijádrové modely 9600X a 9700X. Po vydání se objevila tvrzení, že AMD plánuje TDP zpětně zvýšit, což by bylo teprve podivné. Zdá se, že na těchto informacích něco bylo, ale naštěstí to bude vyřešené rozumněji a toto zvýšení TDP bude volitelné. Celý článok „105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky

Ač to tak hned nevypadalo, událostí roku v počítačovém průmyslu se nakonec patrně staly šířící se problémy procesorů Intel Raptor Lake s nestabilitou a padáním her, za kterými stojí postupné fyzické poškozování čipu vysokými napětími, kvůli kterému nevratně degraduje. Teď konečně začalo postupné vydávání oprav mikrokódu, u kterých se doufá, že postupné umírání procesorů zastaví – tedy u těch procesorů, pro které ještě není pozdě. Celý článok „Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *