MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4: Keď orezaný čipset nestačí

Záver

Z testov základných dosiek B660 teraz prejdeme na Z690. Tie sú vždy lepšie vybavené minimálne na úrovni čipsetu. Jedna z hlavných výhod je možnosť ručného pretaktovania procesorov s otvoreným násobičom. Tomahawk DDR4 sa javí ako voľba, ktorá má pre takéto zvyšovanie výkonu dobre pripravené VRM a zároveň sa stále drží na prijateľnej cene. Dôležité však je, aká je to doska z celkového pohľadu.

Záver

Oproti doskám B660 sa výkon Z690 Tomahawk WiFi DDR4 nijako neodlišuje. Racionálny dôvod, prečo by to tak malo byť, k tomu ale ani neexistuje. Napriek tomu je vždy potrebné na vylúčenie rôznych anomálií (ktoré môžu vznikať najrôznejšími vplyvmi) odhora dolu prejsť všetky typy úloh, s ktorými sa môžete stretnúť. MSI v tomto však odviedlo dobrú prácu a všetko funguje dobre. Znie to síce ako klišé, ale keď je vyššie uvedené konštatované na základe výsledkov stoviek testov, tak veríme, že to nejakú váhu má. Výkonnostné rozdiely teda nemá zmysel rozoberať, ale predsa len si Z690 Tomahawk WiFi DDR4 v čiastkových úlohách Adobe Affter Effects často drží prvé miesta a ostatné dosky za sebou necháva takisto pri praktickom kódovaní x265 v HandBrake, aj keď je to teda rozdiel na úrovni 1 %.

Naopak za o trochu kratší koniec doska MSI ťahá v jednovláknových úlohách, kde je to dané dosahovaním nižšieho jednojadrového boostu rádovo ale iba v jednotkách MHz. Každopádne vidieť to tak vo výsledkoch Cinebench ako aj v nenáročných testoch vo webovom prehliadači, ktoré viac jadier nepoužívajú. Ale znovu teda zdôrazníme, že sú to sotva merateľné rozdiely, ktoré v praxi nemáte šancu postrehnúť a rozlíšiť. Najväčší (a jediný takto výrazný) rozdiel v neprospech Z690 Tomahawk WiFi DDR4 je v teste FFTW (2D), kde má v sérií opakovaných meraní doska Aorus Master Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 výraznejší náskok, ale aj to iba v kombinácii s výkonným procesorom triedy Core i9. S Core i5 je v čele pelotónu už Z690 Tomahawk WiFi DDR4.

S touto doskou MSI sme zaznamenali aj doposiaľ najvyššie rýchlosti SSD v slote M.2. Jedná sa o štvrtý slot, najbližšie k južnému mostíku čipsetu (Intel B660), ku ktorému je pripojený. Rýchlosti ethernetu sú vyrovnané. Mali sme tu zopár dosiek s pomalším nahrávaním alebo sťahovaním, ale v tomto prípade si sieťový adaptér obojsmerne drží pekných 292–293 MB/s.

Kľúčová je pre Z690 Tomahawk WiFi DDR4 vysoká efektivita VRM a správa napájania procesora. Spotreba CPU je vzhľadom na výkon výrazne nižšia než napríklad u TUF Gaming B660 Plus WiFi D4je prakticky na úrovni dosky Gigabyte B660 Aorus Master DDR4. Tú sme v tomto smere i náležite chválili. Výhoda Z690 Tomahawk WiFi DDR4 je však v nižšom zahrievaní VRM, zhruba o desať stupňov Celzia.

Horšie je to so zahrievaním SSD. Výsledky chladičov dosky Tomahawk sú doteraz najslabšie. Neznamená to, že sa vám bude SSD prehrievať, ale konkurenčné riešenia sú skrátka účinnejšie a lepšie pripravené do veľmi tichých zostáv s nízkoobrátkovými ventilátormi v skrinke. A keď už sme pri tých ventilátoroch, tak budeme zase chváliť. Rozhranie na ich správu je detailné a závislosti otáčok je možné na všetkých konektoroch nastaviť podľa rôznych teplotných snímačov, čo nebýva samozrejmosť (viď zjednodušené poňatie na doske Asusu TUF).

MSI MAG Z690 Tomahawk DDR4 je výborná doska a kritizovať sa na nej dajú iba drobnosti. Cenovo je už ale pomerne vysoko a preto jej zatiaľ provizórne udeľujeme „len“ ocenenie Approved. To povýšime (na Smart Buy!) alebo potvrdíme až po otestovaní Gigabyte Z690 Gaming X, ktorá je výrazne lacnejšia a podľa parametrov nevyzerá vôbec zle. Eventuálne by za porovnanie stála aj MSI Pro Z690-A, aby bolo vidieť, ako a v čom sa prejaví takmer 80-eurový rozdiel v cene.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *