MSI MEG X670E Ace: Naozaj extrémna doska, ktorá má… všetko

Ako to vyzerá v BIOSe

Moderné základné dosky pre platformy AMD sme doposiaľ netestovali a všetka pozornosť bola venovaná doskám s čipsetmi Intel. To sa teraz, minimálne na nejaký čas, zmení – do testov bude pribúdať viac dosiek AMD X670(E) a B650(E), ktoré však budú mať vysoko nastavenú latku. Začíname totiž so špičkovou základnou doskou MSI MEG X670E Ace, ktorú „len tak“ nejaká iná neprekoná.

Ako to vyzerá v BIOSe

Úvodná obrazovka UEFI vás asi nejako zvlášť neprekvapí. Rozloženie „EZ Mode“ sa z generácie na generáciu príliš nemení. K dispozícii je pomerne ucelený prehľad o všetkých komponentoch. Niektoré podrobnosti nevidíte hneď, bez vášho zásahu, a detail si treba rozkliknúť cez karty na ľavej strane (Memory, Storage, Fan Info, … karta CPU je predvolená).

Z prostredia EZ Mode je možné aktivovať pamätiam EXPO (obdoba XMP), vynútiť Game Boost pre vyššie frekvencie CPU v hernej záťaži a jedným z tlačidiel môžete trebárs vypnúť segmentový POST displej, ktorý môže byť pre niekoho rušivý.

   

Za správou Resizable BAR musíte už ale zájsť do pokročilejších nastavení. Teda v prípade, že chcete z nejakého dôvodu ReBAR vypnúť (napríklad preto, že vo vašej aplikácii znižuje výkon), vo východiskových nastaveniach je povolený. To sme už v pokročilom režime, karta Settings.

Pokročilé nastavenia okolo správy napájania, frekvencií a tak podobne, sú už na karte „OC“. Ak „uchladíte“, tak v rôznej intenzite s rôznymi limitmi, môžete procesor pretaktovať cez PBO.

   

Viac než navyšovanie frekvencií CPU je ale v kontexte s výkonnejšími procesormi populárne znižovanie TDP, kde pri pôvodných 170 W je PPT stále 230 W. Pri TDP 105 W je PPT (+35 %) už iba 142 W, teda na úrovni predošlej generácie procesorom AMD (Ryzen 5000, Vermeer). Takto to pre znížený režim napájania, v grafoch so štítkom „Eco“, nastavujeme aj my. Takáto záťaž, mimochodom, približne zodpovedá aj procesorom Ryzen 7 7700X a Ryzen 5 7600X, ktoré majú TDP 105 W s PPT 142 W.

PPT si ale môžete obmedziť aj ručne presne tak, ako potrebujete (i s ohľadom na možnosti chladiaceho systému). Pre úpravu LLC treba zájsť do podrobných nastavení napájacej kaskády (karta DigiALL Power), kde je možné pevne stanoviť aj kritickú teplotu VRM, pri ktorej sa bude zrejme systém padať do čiernej obrazovky.

   

Jedna z funkcií, ktorú MSI pridalo do BIOSu až v priebehu času (neskôr po vydaní tejto dosky) je i správa inštrukcií AVX. Tie sa dajú vypnúť (vrátane AVX-512), aby ich podporované aplikácie nepoužívali. Dosahovaný výkon bude prirodzene nižší (v takých aplikáciách AI Topaz Labs výrazne), ale zrejme existuje dosť situácií, kde používatelia radi eliminujú vo väčšine prípadoch pomerne neefektívnu implementáciu týchto inštrukcií (a tým znížia spotrebu i zahrievanie).

   

Rozhranie „Hardware Monitor“ je jedno z najpokročilejších, aké môže byť. Ku ôsmim konektorom sa dá priradiť až sedem rôznych teplotných zdrojov s individuálnym nastavením vývojových kriviek. Medzi snímačmi sú aj dve pozície na inštaláciu voliteľných termočlánkov, ktoré nájdete v príslušenstve základnej dosky.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. doska za 890€.. ked k tomu daju aj 7700x a NH-D15 v cene, tak preco nie. V opacnom pripade to je nonsense, to nikto s kladnym IQ nekupi.

    1. Tých 890 eur je zrejme len predvianočná nenažranosť niektorých obchodov. MSRP je pod touto sumou, tak snáď po novom roku…

    2. Nepříjde mi to tolik. Když uvážím, kolik může stát samotná karta s rozdělovačem PCI-E Gen5… Výbava je pěkná.

      1. Jasné, za 16 990 Kč to pri tejto výbave nie je zase až také strašné. Vzľadom na o dosť vyššie ceny v obchodoch sme si u zastúpenia MSI znovu overovali, či sa noazaj jedná o MSRP a či náhodou nejde o sumu bez dane. Ale je to koncová cena, za ktorú sa tá doska minimálne u nás zatiaľ kúpiť asi nedá, ale snáď po novom roku trochu spadne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *